Jak przygotować się do egzaminu CAE?


CAE, czyli egzamin C1 Advanced, sprawdza umiejętności językowe na wysokim, czyli zaawansowanym poziomie. Zanim jednak przystąpisz do oficjalnej części, zapoznaj się ze wszystkimi najważniejszymi informacjami oraz zaplanuj skutecznie naukę. Z tego artykułu dowiesz się, jak się przygotować i zdać egzamin CAE!

Ustal termin egzaminu CAE i zaplanuj naukę

Pierwszy krok w przygotowaniach do egzaminu to ustalenie terminu egzaminu. Zapisy CAE odbywają się z wyprzedzeniem, bo liczba miejsc jest ograniczona. Najlepiej zacznij od znalezienia ośrodka egzaminacyjnego blisko Twojego miejsca zamieszkania. Niektóre szkoły, takie jak Lincoln, jednocześnie prowadzą kursy przygotowawcze i przeprowadzają egzamin CAE. Przeczytaj zatem cennik i terminy egzaminów CAE, a następnie zaplanować naukę.

Stwórz harmonogram, który uwzględni wszystkie wymagane umiejętności językowe, czyli: czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie. Zastanów się też, czy jest jakaś część, której poświęcisz więcej czasu ze względu na największy problem z przyswojeniem umiejętności. Oczywiście nie musisz robić tego samodzielnie. Profesjonalne szkoły językowe opracowują programy, które przygotowują do zdania egzaminu CAE, np. w przeciągu dwóch semestrów, od października do czerwca.

Wybierz najlepszą metodę nauki

Nawet jeśli wybierzesz zapisy CAE na kurs przygotowawczy, możesz wybierać spośród wielu rodzajów zajęć. Pierwszy rodzaj to lekcje stacjonarne, czyli odbywające się w małych grupach, bezpośrednio w szkole. Duży nacisk kładzie się na mówienie, konwersacje i gramatykę. Wśród innych uczestników łatwiej przyswoić materiał oraz nastawić się na ciągłą praktykę.

Zajęcia odbywają się w trybie przedpołudniowym, popołudniowy lub wieczornym. Wszystko zależy od konkretnej szkoły i dostępności lektorów. W przypadku profesjonalnych szkół takich jak Lincoln, możesz liczyć na pomoc doświadczonych specjalistów, native speakerów, a dodatkowo wybrać najlepszy tryb nauki.

Do wyboru masz też zajęcia online, które wyróżniają się dużą elastycznością. Nie musisz ograniczać się do jednego miejsca. Lekcje także mogą odbywać się w grupie, dając dużą swobodę i wygodę dla rozwijania swoich umiejętności. Jeśli interesuje Cię nauka indywidualna, możesz postawić na zajęcia z lektorem 1:1.

Co jeszcze możesz zrobić, aby lepiej zdać egzamin CAE?

Aby skutecznie przygotować się do egzaminu CAE, ważne jest, aby codziennie praktykować angielski, a nie tylko podczas formalnych lekcji. Czytaj teksty w tym języku, oglądaj seriale, przeglądaj strony internetowe i rozmawiaj z innymi uczestnikami. Jeśli możliwe, próbuj używać angielskiego w codziennych sytuacjach.

Pomocne może okazać się wykonywanie próbnych testów egzaminacyjnych, dzięki którym zrozumiesz format i strukturę egzaminu. Wykorzystaj wyniki, aby zidentyfikować swoje słabe punkty i mocne strony. Możesz także omawiać swoje niedociągnięcia z lektorem, np. pracującego w szkole Lincoln i oferującego bezpłatne konsultacje oprócz standardowego kursu.

Poza tym, zapisy CAE to jedno, a przygotowanie się do egzaminu to drugie. Znajomość procedur i informacje na temat przebiegu testu znacznie pomogą Ci zredukować stres w tym ważnym dniu. Warto też zapoznać się z kryteriami oceniania każdej części egzaminu. Wiedza na temat tego, jak egzaminatorzy oceniają odpowiedzi, pozwoli lepiej zrozumieć, na co należy zwracać szczególną uwagę podczas odpowiedzi.

Artykuł powstał we współpracy z lincoln.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz