Konferencja: „Dawna kartografia miast”


Warszawa, Wrocław, Poznań, Szczecin, Słupsk, Lublin i Łódź na dawnych planach i mapach to temat zbliżającej się konferencji naukowej „Dawna kartografia miast”.

Pierwszy nowoczesny atlas Orteliusa

Pierwszy nowoczesny atlas Orteliusa

XXIII Ogólnopolska Konferencja Historyków Kartografii  pt. „Dawna kartografia miast” odbędzie się w dniach 24-26 września 2009 r. w Warszawie .

Uroczyste otwarcie konferencji nastąpi w piątek, 25 września, o godz. 9.00 w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym na warszawskich Bielanach przy ul. Dewajtis 3.

Tematyką tegorocznej konferencji jest dawna kartografia miast m.in.: Warszawy, Wrocławia, Poznania, Szczecina, Słupska, Wieliczki, Lublina i Łodzi. Prezentowane referaty dotyczyć będą dziejów dawnych planów miast, a także współczesnego wykorzystania dzieł dawnych kartografów. Wśród rozważań uczestników konferencji znajdą się m.in.: forma prezentacji zabudowy na dawnych planach Warszawy, stopień wiarygodności dawnych map i planów, zakres ingerencji cenzury PRL, wykorzystanie planów w badaniach topograficznych i hydrologicznych oraz prezentacja dzieł dawnej kartografii w serwisie internetowym Polska.pl.

Wśród referentów znajdą się uznani badacze historii kartografii, m.in.: Lucyna Szaniawska z Zakładu Zbiorów Kartograficznych Biblioteki Narodowej w Warszawie, dr Adam Jankiewicz, dr Henryk Bartoszewicz z Archiwum Głównego Akt Dawnych, prof. Grzegorz Strauhold z Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Wiesław Sieradzan z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. Beata Medyńska-Gulij z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Jerzy Ostrowski z Polskiej Akademii Nauk.

Referaty wygłoszą też przedstawiciele ośrodków zagranicznych, wśród nich: dr hab. Liudmiła Kilduszewskaja z Rosyjskiej Biblioteki Narodowej w Sankt Petersburgu, prof. Janis Strauhmanis z Uniwersytetu Technicznego w Rydze, doc. dr Jaromir Kolejka z Akademii Nauk Republiki Czeskiej w Brnie i Siergiej Nielipowicz z Wydziału Archiwalnego Urzędu Okręgu Miejskiego Balaszia Obwodu Moskiewskiego.

Uzupełnieniem konferencji będą wystawy: „Warszawa. Obrazy z dziejów. Plany i mapy Warszawy 1641-2007″, „Plany i widoki Lublina od XVII do XXI w.”, „Mapy Polski w zbiorach Muzeum miasta Rygi i żeglugi morskiej” oraz „Plany miasta Wieliczki i kopalni soli w zbiorach Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce”. Wystawa „Warszawa. Obrazy z dziejów” będzie dostępna dla zwiedzających od 27 września do 18 października w godz. 8.00-20.00 w holu Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym na Bielanach przy ul. Dewajtis 3.

Patronat nad konferencją objęli Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz Główny Geodeta Kraju.

Organizatorami są:
 Zespół Historii Kartografii Instytutu Historii Nauki PAN, Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne S.A. oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.

Konferencja ma charakter zamknięty. Szczegółowy program i warunki uczestnictwa znajdują się na stronie: warszawa.ap.gov.pl.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz