Polska rzeczywistość okresu PRL tylko na retro.tvp.pl


Pierwszomajowe pochody pełne propagandowych haseł i czerwonych flag, obozy harcerskie w bratnim NRD, czerwone goździki na Dzień Kobiet… Od 2 września pod adresem retro.tvp.pl można znaleźć unikatowe archiwalne materiały telewizyjne pokazujące polską rzeczywistość począwszy od lat 60. do lat 90.

TVP

Przygotowany przez Telewizję Polską serwis to wyjątkowa gratka dla wszystkich, którzy chętnie obejrzeliby reportaże, materiały newsowe z czasów PRL-u, doskonale znane plansze i czołówki.

- Serwis retro.tvp.pl powstał w odpowiedzi na oczekiwania naszych użytkowników i zainteresowanie latami PRL-u -mówi Urszula Włodarska-Sęk, zastępca dyrektora Ośrodka Mediów Interaktywnych TVP. Pokażą one historię samej telewizji, ale także wiele wydarzeń historycznych dotyczących naszego kraju sprzed kilku dekad. Już na początek internauci znajdą tu sporo atrakcyjnych treści pochodzących z lat 60., 70., 80. Warto jednak zaglądać tu regularnie, bo będziemy w nim zamieszczać kolejne materiały.

Na retro.tvp.pl można już oglądać m.in. archiwalne treści związane z obchodami 1 maja, Dnia Kobiet, rozpoczęcia roku szkolnego lub Świąt Wielkiej Nocy. Znaleźć tu można materiały pokazujące, jak Polacy spędzali wakacje w mieście i na wsi. Dowiemy się dlaczego, aby złapać autostop machano książeczką, a nie kciukiem oraz jakie były najnowsze trendy prezentowane podczas IX Konkursu Fryzjerskiego Krajów Socjalistycznych w 1971 r.

Jednym z ciekawszych cykli jest seria o działających w Polsce w latach 80. Inspekcjach Robotniczo-Chłopskich, których zadaniem było ściganie spekulantów propagandowo obwinianych za braki w sklepach. Ich członkowie zazwyczaj rekrutowali się spośród aparatczyków PZPR i MO.

Serwis zawiera także sylwetki osób znanych z telewizji – prezenterów, prowadzących, autorów i dziennikarzy. Można tu znaleźć wiele anegdot, zdjęć oraz ciekawostek z historii telewizji, jak na przykład to, że telewizja zaczynała nadawanie od emisji półgodzinnych audycji raz w tygodniu - w piątki o godzinie 17.00.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz