Początki przemysłu na terenie Wolbromia |
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Wolbrom znalazł się w granicach województwa kieleckiego. Prawa miejskie, których miasto pozbawiono za czynny udział w Powstaniu Styczniowym odzyskał Wolbrom dopiero w 1931 roku.
Do gminy Wolbrom przyłączono w 1937 roku z powiatu miechowskiego wieś Brzozówkę ze względu na bliskie powiązania ludności z Fabryką Wyrobów Gumowych. W tamtym okresie wzrastała liczba mieszkańców miasta z 8930 w 1930 r. do 10269 w 1939 r.
Fabryka Wyrobów Gumowych była głównym motorem napędowym rozwoju miasta. Założona w 1908 r. przez Piotra Westena była jedyną tego typu w województwie kieleckim i jedną z nielicznych w kraju. Początkowo stanowiła filię Fabryki Naczyń Emaliowanych w Olkuszu, ale jeszcze przed I wojną światową stała się przedsiębiorstwem samodzielnym, choć w dalszym ciągu pozostawała w posiadaniu Westenów.
W 1919 roku fabryka przeszła pod zarząd państwowy, lecz wkrótce została reprywatyzowana. W tym samym roku nastąpiła jej odbudowa i uruchomienie. Lata następne to dalszy rozwój fabryki dzięki rosnącemu zapotrzebowaniu na wyroby gumowe. Lata kryzysu gospodarczego zahamowały rozwój zakładu, który jednak przetrwał dzięki realizacji zamówień rządowych na potrzeby armii. Po wyjściu z kryzysu gospodarczego w fabryce zatrudnienie systematycznie wzrastało aż do 900 osób w 1939 r.
Drugi zakład powstały w latach międzywojennych na terenie naszego miasta to Fabryka Urządzeń Transportu Technologicznego „Techmatrans”, której początki sięgają 1938 roku, a więc lata ożywienia gospodarczego. Była to fabryka prywatna, produkująca części zapasowe do rowerów, a następnie już w czasie okupacji hitlerowskiej karbidówki naczynia blaszane.
Lata międzywojenne to także rozwój rzemiosła, wśród którego dominowała w Wolbromiu produkcja szewska. Zrzeszeni w miejscowej spółdzielni szewcy mieli się całkiem nieźle, szyjąc między innymi buty dla wojska. W okresie międzywojennym Wolbrom był jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków przemysłowych w powiecie.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.