Dynastie starożytnego Egiptu


Okres wczesnodynastyczny (tynicki)

I dynastia:

Menes 3032-3000
Aha 3000-2999
Dżer 2999-2952
Dżet 2952-2939
Den 2939-2892
Anedżib 2892-2886
Semerchet 2886-2878
Ka 2878-2853

II dynastia:

Hetepsechemui 2853-2825
Reneb 2825-2810
Nineczer 2810-2767
Uneg 27672760
Peribsen 2760-2749
Sechemib 2749-2749
Neferkare 2749-2744
Neferkasokar 2744-2736
Hudżefa 2736-2734
Chasechemui 2734-2707
Stare państwo

III dynastia:

Nebka I 2707 - 2690
Dżeser 2690 - 2670
Semechet 2670 - 2663
Chaba 2663 - 2657
Mesochris 2657 - 2653
Huni 2653 - 2629

IV dynastia;

Snofru 2629 - 2604
Cheops 2604 - 2581
Dżedefre 2581 - 2572
Chefren 2572 - 2546
Dżadefhor 2546 - 2546
Nebka II 2546 - 2546
Baure 2546 - 2539
Mykerinos 2539 - 2511
Szepseskaf 2511 - 2506
Tamftys 2506 - 2504

V dynastia:

Userkaf 2504 - 2496
Sahure 2496 - 2484
Neferirkare I 2483 - 2463
Szepseskare 2463 - 2454
Neferefre 2456 - 2445
Niuserre 2445 - 2414
Menkauhor 2414 - 2405
Dżedkare 2405 - 2367
Unis 2367 - 2347

VI dynastia:

Teti 2347 - 2337
Userkare 2337 - 2335
Pepi I 2335 - 2285
Merenre I 2285 - 2279
Pepi II 2279 - 2219
Merenre II 2219 - 2218
Nitokris 2218 - 2216
Pierwszy okres przejściowy

VII dynastia - 70 władców nieznanych z imienia 2216 2182

VIII dynastia - 17 władców nie znanych z imienia 2182 2170

IX dynastia:

Cheti I 2170 - 2128

X dynastia:

Cheti II 2128 - 2078
Neferkare 2078 - 2068
Cheti III 2068 - 2035
Merikare 2035 - 2025

Średnie państwo

XI dynastia:

Mentuhotep I 2119 - 21110
Itef I 2110 - 2103
Itef II 2103 - 2054
Itef III 2054 - 2046
Mentuhotep II 2046 - 1995
Mentuhotep III 1995 - 1983
Mentuhotep IV 1983 - 1976

XII dynastia:

Amenemhat I 1976 - 1947
Senuseret I 1956 - 1911
Amenemhat II 1914 - 1879
Senuseret II 1882 - 1872
Senuseret III 1872 - 1853
Amenemhat III 1853 - 1806
Amenemhat IV 1807 - 1798
Sobeknofru 1798 - 1794

Drugi okres przejściowy

XII dynastia:

Wegaf 1794 - 1792

6 lat bezkrólewia 1792 - 1786

Amenemhat V 1786 - 1781
Sehetepibre 1781 - 1778
Jufeni 1778 - 1775
Amenemhat VI 1775 - 1770
Nebennu 1770 - 1765
Sewadżkare 1765 - 1758
Nedżemibre 1758 - 1753
Sobekhotep I 1753 - 1751
Renseneb 1751 - 1750
Hor 1750 - 1745
Amenemhat VII 1745 - 1740
Sobekhotep II 1740 - 1735
Chendżer 1735 - 1730
Mermesza 1730 - 1725
Intef IV 1725 - 1723
Sobekhotep III 1723 - 1778
Neferhotep I 1718 - 1707
Sihathor 1707 - 1706
Sobekhotep IV 1706 - 1705
Sobekhotep V 1705 - 1701
Jaib 1701 - 1691
Eje I 1691 - 1688
Sobekhotep VI 1688 - 1666
Sewadżu 1666 - 1663
Ined 1663 - 1660
Hori 1660 - 1665
Sobekhotep VII 1655 - 1653

Czterech nieznanych królów 1653 - 1650

Didumes 1650 - 1648

XIV dynastia 1786 - 1648

Kilkudziesięciu władców nieznanych z imienia

XV dynastia:

Salitis 1648 - 1626
Beon 1626 - 1618
Apachnas 1618 - 1610
Chian 1610 - 1590
Apopi I 1590 - 1559
Chamudi 1559 - 1539

XIV dynastia 1648 - 1550

Kilkunastu władców hyksoskich m.in.
Apopi II 1608 - 1587
Apopi III 1587 - 1550

XVII dynastia

Intef V 1645 - 1640
Rahotep 1640 - 1638
Sebekemsaf I 1638 - 1635
Dżehuti 1635 - 1633
Mentuhotep V 1633 - 1632
Nebirierau I 1632 - 1630
Nebirierau II 1630 - 1628
Semenenre 1628 - 1625
Senuseret IV 1625 - 1623
Sebekemsaf II 1623 - 1601
Intef VI 1601 - 1596
Intef VII 1596 - 1596
Susirnire 1596 - 1594
Senachtenre 1594 - 1592
Sekenenre 1592 - 1556
Kamose 1556 - 1550

Nowe państwo

XVIII dynastia:

Ahmes 1550 - 1525
Amenhotep I 1525 - 1504
Tutmozis I 1504 - 1492
Tutmozis II 1492 - 1479
Hatszepsut 1479 - 1458
Tutmozis III 1479 - 1425
Amenhotep II 1428 - 1397
Tutmozis IV 1397 - 1338
Amenhotep III 1338 - 1351
Amenhotep VI (Echnaton) 1351 - 1334
Smenchkare 1337 - 1333
Tutanchamon 1333 - 1323
Eje II 1323 - 1319
Horemheb 1319 - 1292

XIX dynastia:

v Ramzes I 1292 - 1290
Seti I 1290 - 1279
Ramzes II Wielki 1279 - 1213
Merneptah 1213 - 1203
Amenmesses 1203 - 1200
Seti II 1200 - 1194
Siptah 1194 - 1192
Tauseret 1192 - 1186

XX dynastia:

Setnacht 1186 - 1183
Ramzes III 1183 - 1152
Ramzes IV 1152 - 1145
Ramzes V 1145 - 1142
Ramzes VI 1142 - 1134
Ramzes VII 1134 - 1126
Ramzes VII 1126 - 1125
Ramzes IX 1125 - 1107
Ramzes X 1107 - 1103
Ramzes XI 1103 - 1070

Trzeci okres przejściowy

XXI dynastia:

Smendes I 1070 - 1044
Amenemnesu 1044 - 1040
Psusennes I 1044 - 944
Amenemope 966 - 985
Osorkon Starszy 985 - 979
Siamon 979 - 960
Psusennes II 960 - 946

Wielcy kapłani amona

Herhor 1080 - 1074
Pianchi 1074 - 1070
Pinodżem I 1070 - 1055
Masaharta 1054 - 1046
Dżedchonsuiufanch 1046 - 1045
Mencheperre 1045 - 1045
Smendes II 992 - 990
Pinodżem II 990 - 969
Psusennes III 969 - 945

XXII dynastia:

Szeszonk I 946 - 925
Osorkon I 925 - 890
Takelot I 890 - 877
Szeszonk II 877 - 875
Osorkon II 875 - 837
Harsiese 870 - 850
Takelot II 841 - 816
Szeszonk III 837 - 798
Pimaj 785 - 774
Szeszonk V 774 - 736
Osorkon IV 732 - 722

XXIII dynastia:

Petubastis 830 - 805
Juput I 816 - 800
Szeszonk IV 805 - 790
Osorkon III 790 - 762
Takelot III 767 - 755
Rudżamon 755 - 735
Juput II 756 - 725
Szeszonk VI 720 - 715

XXIV dynastia:

Tefnacht 740 - 719
Bokchoris 719 - 714

XXV dynastia:

Pianchi 746 - 715
Szabaka 715 - 700
Szabataka 700 - 690
Taharka 690 - 664
Tanutamon 664 - 655
Epoka późna

XXVI dynastia:

Necho I 672 - 664
Psametyk I 664 - 610
Necho II 610 - 595
Psametyk II 592 - 589
Apries 589 - 570
Amazis 570 - 526
Psametyk III 526 - 525

XXVII dynastia:

Kambyzes 525 - 522
Dariusz I Wielki 522 - 486
Kserkses I 486 - 465
Artakserkses I Makrocheir 465 - 424
Kserkses II 424 - 424
Dariusz II Ochos 423 - 405
Artakserkses II Mnemon 405 - 404

XXVIII dynastia:

Amyrtajos 404 - 399

XXIX dynastia:

Neferites I 399 - 393
Mutis 393 - 391
Psamutis 391 -390
Achoris 390 - 380
Neferites II 380 - 380
XXX dynastia
Nektanebo I 380 - 362
Teos 364 - 360
Nektanebo II 360 - 342

XXXI dynastia:

Artakserkses III Ochos 342 - 338
Arses 338 - 336
Chabbasz 338 - 336
Dariusz III Kodomanos 336 - 332

Okres grecko ptolemejski

Macedońscy władcy Egiptu

Aleksander I Wielki 332 - 323
Filip Arridajos 323 - 316
Aleksander II 316 - 309

Bezkrólewie 309 - 305

Dynastia Lagidów

Ptolemeusz I Soter 304 - 282
Ptolemeusz II Filadelfos 285 - 246
Arsinoe II Filadelfos 277 - 270
Ptolemeusz III Euergetes 246 - 221
Berenika II Euergetis 246 - 221
Ptolemeusz IV Filopator 221 - 205
Ptolemeusz V Epifanes 205 - 180
Kleopatra I 194 - 176
Ptolemeusz VI Filometor 180 - 164
Ptolemeusz VII Euergetes 170 - 163
Ptolemeusz VI Filometor 163 - 145
Ptolemeusz VII Neos Filopator 145 - 145
Ptolemeusz VII Euergetes 145 - 131
Kleopatra II 131 - 127
Ptolemeusz VII Euergetes 127 - 116
Ptolemeusz IX Soter 116 - 110
Ptolemeusz X Aleksander 110 - 109
Kleopatra III 142 - 101
Ptolemeusz IX Soter 109 - 107
Ptolemeusz X Aleksander 107 - 88
Ptolemeusz IX Soter 88 - 80
Kleopatra III Berenika 80 - 80
Ptolemeusz XI Aleksander 80 - 80
Ptolemeusz XII Neos Dionizos 80 - 57
Kleopatra VI Tryfajna 57 - 56
Berenika IV 56 - 55
Ptolemeusz XII Neos Dionizos 55 - 51
Ptolemeusz XIII Filopator Filometor 51 - 47
Ptolemeusz XIV 47 - 44
Kleopatra VII 51 - 30

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Sławomir pisze:

    Warto chyba zaktualizować ten artykuł... VII i VIII dynastia - żadnych władców nieznanych z imienia???

Zostaw własny komentarz