Powrót wojsk Księstwa Warszawskiego 2009


Portal „historia.org.pl” zaprasza na uroczystość ”Zakończenia 200. rocznicy kampanii Księstwa Warszawskiego 1809 r.”, która odbędzie się 14 listopada 2009 r. w miejscu, gdzie odbyła się najważniejsza bitwa wojny polsko - austriackiej 1809 roku - w Raszynie.

W kwietniu br. miała miejsce rekonstrukcja historyczna z okazji 200. rocznicy bitwy pod Raszynem, która rozpoczęła cykl inscenizacji historycznych w Toruniu, Sandomierzu, Zamościu, Krakowie, Znojmie i pod Aspern Essling. Z okazji zakończenia obchodów rocznicowych 2009 roku w miejscu szczególnym, w Raszynie - Falentach odbędzie się impreza patriotyczna ‚Powrót wojsk Księstwa Warszawskiego”, którą swym patronatem objął portal „historia.org.pl”.

Przez organizatorów zaplanowane są manewry wojsk historycznych z czasów napoleońskich: artylerii, kawalerii oraz piechoty, upamiętnienie wydarzeń związanych z kampanią 1809 oraz uroczystości na historycznej grobli falenckiej. Członkowie grup rekonstrukcyjnych zostaną również wyróżnieni odznaczeniami pamiątkowymi oraz udekorowani odznaczeniami honorowymi. Na zakończenie imprezy planowany jest koncert w Pałacu w Falentach oraz pokaz pirotechniczny.

Poniżej zamieszczamy szczegółowy plan uroczystości:

- Powitanie gości (godz 11.00)
- Manewry zrekonstruowanych oddziałów z okresu Księstwa Warszawskiego na terenie Parku Pałacowego w Falentach, al Hrabska 3
- Gorący poczęstunek
- Uroczysty Apel na historycznej Grobli (godz. 15.00)
- Złożenie kwiatów w miejscach pamięci narodowej
- Wystąpienia gości
- Nominacje i odznaczenia członków oddziałów rekonstrukcji historycznej
- Koncert Patriotyczny w Pałacu w Falentach (godz. 17.00)
- Pokaz pirotechniczny

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz