Dni Kultury Polskiej w Smoleńsku 2009 - relacja


W niedzielę 25 października 2009 roku uroczystym koncertem finałowym zakończyły się obchody Dni Kultury Polskiej w Smoleńsku zorganizowane w tym roku już po raz kolejny i cieszące się znaczną popularnością. Tym razem także nasz reporter znajdował się na miejscu.

Dni Kultury Polskiej rozpoczęły się 18 X Mszą Świętą w obrządku łacińskim sprawowaną pod przewodnictwem ojca Ptolemeusza. Zorganizowane zostały wycieczki po mieście, w szczególności pod kątem mniej lub bardziej znanej, miejsc historycznie związanych z Polską i Polakami. Dni Kultury Polskiej trwały przez cały tydzień, zaś ich niezwykle bogaty program obejmował takie wydarzenia, jak m.in. Olimpiada Historii Polski, która odbyła się 19 X, czy wystawa polskich plakatów obejmująca dzieła tworzone na przestrzeni ostatnich 40 lat. W sobotę, 24 X, wieczorem zorganizowane zostały eliminacje międzynarodowego konkursy poetyckiego „Kresy”, w którym udział wzięli gościnnie reprezentanci z przybyli z Polski. Wśród uczestników można było spotkać zarówno kilkuletnie dzieci, jak i 94-letnią seniorkę wciąż piszącą i recytującą swe utwory.

Kulminacyjnym punktem obchodów był uroczysty polsko – rosyjski  koncert galowy, podczas którego wystąpiły grupy taneczne, które zaprezentowały niezwykle barwny pokaz tak tańców klasycznych, jak też i ludowych, w tym krakowiaka i kazaczoka. Przepięknym baletem uświetnili uroczystość rosyjscy kadeci ze szkoły im. Kutuzowa, z polskim językiem nauczania. Utwory muzyczne zaprezentowały liczne pokolenia Polaków, tak dzieci, młodzież, jak i dorośli. Szczególnie wzruszającym momentem był występ seniorów Domu Polskiego i podziękowania składane im przez najmłodszych poprzez wręczenie biało – czerwonych kwiatów. Dodatkową niespodzianką wieczoru był występ przybyłej do Smoleńska grupy polskiej młodzieży, która zaśpiewała po rosyjsku znaną piosenkę „Czornyj kot”. W czasie uroczystej gali wręczone zostały również nagrody laureatom konkursów i olimpiad organizowanych przez organizację zrzeszającą Polaków na Ziemi Smoleńskiej. Na zakończenie koncertu na wszystkich zgromadzonych czekała degustacja kuchni narodowej.

Wcześniej jednak, przed galą kończącą uroczystości związane z Dniami Kultury Polskiej, dwie grupy przybyłe z Polski: z Łodzi i Ostrołęki, odwiedziły Polski Cmentarz Wojskowy w Katyniu. Grupa łódzka 24 X, grupa ostrołęcka 25 X. Młodzi ostrołęczanie oddali szczególny hołd spoczywającym tam bohaterom. Od stacji Gniazdowo, gdzie przewożeni byli oficerowie, w marszu pełnym skupienia i zadumy przeszli do Katynia. Na miejscu odprawiona została Msza Święta pod przewodnictwem ks. Jacka Dąbrowskiego. Po niej, młodzi ludzie ze szkół średnich i studenci, uczestniczyli w apelu poległych, następnie złożyli kwiaty i znicze przed pomnikiem i grobami oficerów. Przez cały czas wystawiona była przez harcerzy warta honorowa.

Po zakończeniu uroczystości w Katyniu udali się na zabytkowy cmentarz katolicki w Smoleńsku, na którym spoczywają od dawnych czasów szczątki zamieszkałych tam, zesłanych, bądź powracających z zesłania syberyjskiego Polaków. Cmentarz znajduje się tuż przy jedynym w mieście budynku katolickiego kościoła, który jest XIX – wiecznym zabytkiem architektury, którego budowę, w czasie zaborów, wydatnie wspomagała Warszawa. W kapliczce, na którą zamieniony został dawny budynek klasztorny, odbyło się spotkanie z miejscowym proboszczem – franciszkaninem o. Ptolemeuszem, który przybył do Smoleńska przed siedemnastu laty z Katowic. Zakonnik opowiadał zgromadzonym o historii miasta, parafii oraz Polaków tam żyjących. Spotkanie nie mogło niestety odbyć się w budynku kościoła, gdyż dzisiaj stara fara, niszczejąca w oczach, jest zamknięta i znajduje się w niej archiwum miejskie.

Jak zawsze obchody Dni Kultury Polskiej, organizowane przez Dom Polski w Smoleńsku, okazały się niezwykle interesującym i pożytecznym przedsięwzięciem, przyciągającym wielu ludzi, także spoza granic Rosji. Są one wspaniałą okazją do spotkania i rozmowy z tamtejszą Polonią, z drugiej zaś strony zapoznania Rosjan i pogłębienia wśród samych Polaków naszej historii i tradycji, a dodatkowo są zawsze ogromną szansą na oddolny, pełen szacunku dialog między narodami o niezwykle trudnej wzajemnej historii i polityce.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz