Zmarł Marek Edelman: miał 87 lat


W dniu dzisiejszym w Warszawie zmarł Marek Edelman1. Urodzony 1.01.1922 r. (drugą datą, która jest podawana, jest 1.01.1919 r.2). Z wykształcenia lekarz kardiolog. Podczas drugiej wojny światowej jeden z dowódców Powstania w Getcie, uczestnik Powstania Warszawskiego. W okresie PRLu związany z KORem i „Solidarnością”. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu. Po 1990 r. związany m.in. z Unią Wolności. Odznaczony Orderem Orła Białego i Legią Honorową. Autor kilku książek o charakterze wspomnieniowym, oraz prac z zakresu medycyny.

Marek Edelman

Marek Edelman / fot. Mariusz Kubik

„Na tym polega przecież moja rola. Pan Bóg już chce zgasić świeczkę, a ja muszę szybko osłonić płomień, wykorzystując jego chwilową nieuwagę. Niech się pali choć trochę dłużej, niż On by sobie życzył. To jest ważne: On nie jest za bardzo sprawiedliwy. To jest również przyjemne, bo jeżeli się coś uda – to bądź co bądź Jego wywiodło się w pole… (…) kiedy człowiek odprowadza innych ludzi do wagonów, to może mieć z Nim później parę spraw do załatwienia. A wszyscy przechodzili koło mnie, bo stałem przy bramie od pierwszego do ostatniego dnia. Wszyscy, czterysta tysięcy ludzi przeszło koło mnie.”

„I kiedy już to napięcie i ta radość całkiem z ciebie opadną – wtedy, dopiero wtedy uprzytamniasz sobie, jaka to jest proporcja: jeden do czterystu tysięcy. 1 : 400 000. Po prostu śmieszne. Ale każde życie stanowi dla każdego całe stoprocent, więc może ma to jakiś sens.”

Powyższe fragmenty pochodząc z książki Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”, w której to życiorys Marka Edelmana stał się literackim dokumentem z tragicznych dziejów polskich Żydów. Od 1997 roku książka cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, doczekała się tłumaczeń na wiele języków, a w Polsce sprzedała się już w nakładzie ponad 170 tysięcy egzemplarzy.

  1. http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci 1,80273,7106190,Marek_Edelman_nie_zyje.html [dostęp na: 2.10.2009 r.] []
  2. http://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Edelman [dostęp na: 2.10.2009 r.] []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz