„Opowiadania wojenne” - J. Łopuski |
„Opowiadania wojenne„ to relacje, wspomnienia opisujące losy Profesora Łopuskiego i jego bliskich od wcielenia do szwadronu kawalerii 24 dywizji piechoty Armii „Kraków„, poprzez działalność w oddziałach Armii Krajowej w rzeszowskim odwodzie AK, pobyt w łagrze 283 NKWD w Stalinogorsku, II Korpusie Polskich Sił Zbrojnych we Włoszech, do powrotu po ”ujawnieniu się” w roku 1947 z Londynu do Polski.
Książka jest godna polecenia, głównie ze względu na to, że pokazuje ten kawałek polskiej historii, o której przyjęło się mówić albo dobrze, albo wcale. Autor pokazuje prawdziwy, a nie polukrowany obraz tamtej rzeczywistości, a ta jak wiemy nigdy nie jest tylko pozytywna. Nie ma tam miejsca tylko na bohaterstwo, a wojna nie jest romantyczną przygodą. Zamiast tego zobaczymy dezerterujących z pola walki albo panicznie przestraszonych polskich żołnierzy w 1939 roku, ucieczkę i wystawienie kolegów na pastwę Niemców przez jednego z dowódców AK. Autor często podejmuje się oceny poszczególnych wydarzeń ważnych dla historii Polski, Polaków, nie ferując jednak z góry określonych „wyroków”.
Prof. dr hab. Jan Łopuski (ur. 1917 r.) – specjalista o międzynarodowym znaczeniu z zakresu prawa morskiego, ubezpieczeniowego, autor około 230 publikacji, współpracownik pism krajowych i zagranicznych. Przez wiele lat był nauczycielem akademickim na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 1987-99 sprawował funkcję przewodniczącego rządowej Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Morskiego, a w latach 1988-97 był ekspertem Państwowej Agencji Atomistyki w sprawach odpowiedzialności za szkody jądrowe. Odznaczony Orderem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Medalem KEN. Honorowy Obywatel Miasta Rzeszowa.
Tytuł: Opowiadania wojenne. W niemieckich i sowieckich kleszczach
Autor: Jan Łopuski
Wydawca: BRANTA
Wydanie: I
Data wydania: 2009
Liczba stron: 240
ISBN/EAN: 978-83-616-6811-4
Cena detaliczna: -
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.