Otwarcie wystawy „90. rocznica zaślubin Polski z morzem”


Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski otworzył w gmachu parlamentu wystawę poświęconą 90. rocznicy zaślubin Polski z morzem.

Wystawa SejmOtwierając ekspozycję Marszałek zaznaczył, że w 1920 roku, kiedy Polska odzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego, „nastąpiło coś w rodzaju zmiany warty”. Podkreślił, że Państwo polskie, „które właśnie budziło się do niepodległego bytu”, przejęło morze z „dzielnych i mocnych rąk Kaszubów”.

„Są takie dwa miejsca, gdzie myśli się z dumą o Polsce nad Bałtykiem - Puck, gdzie były zaślubiny i Gdynia, symbol polskiego rwania się ku niepodległości, niezależności gospodarczej i nowoczesności” - dodał marszałek.

Wystawa przybliża losy żołnierzy Armii Polskiej we Francji, dowodzonej przez gen. Józefa Hallera, która przejmowała w imieniu władz Rzeczypospolitej władzę na polskim Pomorzu. Uroczysty akt zaślubin dnia 10 lutego 1920 roku był ukoronowaniem tego procesu. Ekspozycja przedstawia także dzieje polityki morskiej II Rzeczypospolitej, ze szczególnym uwzględnieniem historii miasta i portu w Gdyni oraz rozbudowy polskiej floty i Marynarki Wojennej.


Źródło: http://sejm.gov.pl/

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz