Muzeum PRL zbiera zdjęcia maturalne i studniówkowe z czasów PRL-u!


Muzeum PRL-u, krakowski oddział Muzeum Historii Polski w Warszawie, przygotowuje plenerową wystawę „Nasze matury, nasze klasy”. W związku z tym Muzeum poszukuje archiwalnych zdjęć.

Muzeum PRLMuzeum PRL potrzebuje pomocy przy zbiórce zdjęć (bądź scanów* zdjęć) z czasów licealnych osób, które zdawały maturę w okresie PRL-u (1945-1989). Czekamy na zdjęcia legitymacyjne, tablo klas, zdjęcia ze studniówek i innych uroczystości szkolnych. Zależy nam na pozyskaniu jak najciekawszych obrazków i historii ludzi z całej Polski ze wszystkich pięciu dekad PRL-u.

Dzięki pozyskanym zdjęciom będzie można wspólnie przyjrzeć się nie tylko samym maturom, ale także zmieniającym się kanonom mody. Zmiana strojów, fryzur, wystroju sal studniówkowych czy szkolnych jest sama w sobie niebywale ciekawym tematem.

Wpisując się w majową atmosferę maturalną, Muzeum PRL-u chce pokazać poprzez wystawę plenerową, jaki wpływ na kształtowanie świadomości społecznej i historycznej młodych ludzi miał komunistyczny system. Szkoła różnie w różnych okresach PRL- była także miejscem politycznej indoktrynacji i „wychowywania socjalistycznego„. W procesie dydaktycznym niektóre zadnienia literackie i historyczne była pomijane lub przekazywane nieprawdziwie, oczywiście zgodnie z założeniami panującego wówczas systemu, inne nadmiernie eksponowane. Miało to swoje odzwierciedlenie także w doborze tematów i formułowaniu zadań maturalnych z języka polskiego i historii. Takie tematy z j. polskiego, jak np. w 1977 roku: „Włodzimierz Iljicz Lenin jako człowiek i działacz polityczny – w świetle znanych mi utworów literackich, filmów, wspomnień i pamiętników”, czy z 1976: ”Życie i walka proletariatu w poezji i prawie” były na tzw. porządku dziennym. Maturzystów z tamtych lat pragniemy jednocześnie pokazać od strony obyczajowej, jako ludzi reprezentujących swoją epokę.

Wystawa „Nasze klasy, nasze matury” będzie konstrukcją przedstawiającą zdjęcia maturzystów, tematy maturalne z czasów PRL-u oraz najciekawsze fragmenty wspomnień związanych z maturami w tamtym czasie.

Muzeum prosi o przesyłanie zdjęć na adres: 

Muzeum PRL-u, os. Centrum E1, 31-934 Kraków

lub mailowo (scany*) na: muzeumprl@muzhp.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz