Wykład Baron Filippa von Boeselagera o swoim przystąpieniu do ruchu oporu


W czwartek 13 maja 2010 r. w Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się wykład Baron Filippa von Boeselagera o swoim przystąpieniu do ruchu oporu - „Chcieliśmy zabić Hitlera”.

Program:

18.00 Powitanie gości
18.15 Projekcja wykładu „Moja droga do ruchu oporu”
19.45 Przerwa, wyświetlenie dokumenty o Hermannie von Herwarthcie
20.15 Dyskusja z publicznością z udziałem gościa honorowego, Franz-Hendrikiem ks. zu Salm-Salm, siostrzeńcem Frhr. von Boeselagera, prof. Króla i innych.

Czwartek 13 maja 2010 r.
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, Warszawa, Aula A, XII p.

Philipp Freiherr von Boeselager urodził się 1917 r. jako czwarte z ośmiorga dzieci barona Albert von Boeselager (1883–1956) i jego żony baronowej Maria-Theresia von Salis-Soglio (1890–1968) w siedzibie rodu, na zamku Heimerzheim. Wychowany został w duchu katolickim

Zainteresowany początkowo karierą w dyplomacji, wstapił w 1936 r. do 15. pułku kawalerii w Paderborn, ze względów politycznych. Jako adiutant generał-feldmarszałka von Kluge na froncie wschodnim dowiaduje się po raz pierwszy 1941 r. o systematycznej eksterminacji żydów i cygan. Spotkania z wysokimi rangą funkcjonariuszami partyjnymi przekonują go, jak bezwzględna jest NSDAP w stosunku do ludzi i wyznań religijnych. 1942 r. poznaje Henninga von Tresckowa i przyłącza się do jego ruchu oporu.

W marcu 1943 r. , jako oficer Wehrmachtu, zgłasza się jako ochotnik z bratem do wzięcia udziału w zamachu na Hitlera podczas jego wizyty frontowej, który w ostatniej chwili jest anulowany ze względu na nieobecność Himmlera. On też dostarcza ładunki wybuche które miały wybuchnąc w samolocie w którym Hitler wracał do Rzeszy. W końcu, 1944 r. Bierze udział w operacji Walkiria, jako dowódca 6 szwadronów (1200 ludzi) z zadaniem zabezpieczenia Berlina po zam

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz