Zabytkowy Most Karola poważnie uszkodzony


Zniszczono gotycki most Karola z 1402 r. w Pradze po zakończeniu pierwszej części remontu. Jak podaje GW za czeską „Lidove Noviny” obnażony widok wyremontowanego kawałka mostu jest przerażający. Bezpowrotnie zniszczono ten zabytek.

Mosta Karola Praga

Mosta Karola w Pradze nocą / fot. Maros Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Komisja Wojewódzkiego Urzędu Konserwatorskiego, na której czele stoi Petra Jiraska, przeprowadza kontrolę jakości napraw.

Okazało się, że zniknęło ponad 300 starych kamieni, które miały zostać zmagazynowane. Zamiast tego, zniszczono je w kruszarkach jako odpady budowlane lub po prostu skradziono, by sprzedać na czarnym rynku.

Urząd miasta stołecznego Pragi nałożył najwyższą w dziejach Czech karę finansową ok. 120 tys. koron na konserwatorów.

Remont rozpoczęto w 2007 r. i miał poprawić ten z lat 70. Projekt realizowano w dwóch częściach, pozostawiając połowę mostu otwartą, aby turyści mogli przechodzić i zwiedzać.

Urząd miasta stołecznego Pragi ma opinię trawionego przez korupcję. Nie przyznaje się do zarzutów kierowanych pod jego adresem.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz