Janusz Zakrzeński herbu Poraj |
Janusz Zakrzeński herbu Poraj urodził się 8 marca 1936 roku w Przededworzu. Był absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu. Na początku nic nie zapowiadało jego kariery aktorskiej – dopiero po dziewięciu miesiącach studiów medycznych przeniósł się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, którą ukończył w 1960 roku.
Zapamiętamy go przede wszystkim z roli Józefa Piłsudskiego, w którą wcielił się w filmie i serialu Polonia restituta, i którego później zwykł odtwarzać podczas państwowych uroczystości rocznicowych (np. obchodów 11 listopada). Jest autorem książki „Moje spotkania z Marszałkiem”. Występował na deskach takich teatrów jak: Teatr J. Słowackiego w Krakowie (1960-67), Teatr Polskiego (1967-74), Teatru, Nowego (1974-84) i Narodowego (1984/85) w Warszawie. Role wielkich postaci historycznych były mu przypisane - w Popiołach Andrzeja Wajdy zagrał Cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte. Wcielił się również w Witkacego (Tumor Witkacego 1985), Benedykta Korczyńskiego (Nad Niemnem 1986), Hansa Franka (Epilog norymberski 1970), ppłk Wincentego Sobocińskiego (Gdańsk 39’ 1989).
„To był aktor typowo polski, predestynowany do polskiego repertuaru. (…) Znakomicie wyrażał sarmackie cechy, gwałtowność, zmianę nastroju, a w końcu dobrotliwość. Prywatnie imponował poczuciem humoru. Był dobrym kolegą, przystępnym. Skromnym. Jego pozycja w środowisku zmieniła się, gdy zaczął grać Piłsudskiego. A grał go właśnie dlatego, że Piłsudski, tak jak postaci z Fredry, był arcypolski, arcyszlachecki.„ – tak wspomina ”etatowego marszałka” reżyser i aktor Andrzej Łapicki.
W 1967 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, zaś 7 lat później Złotym Krzyżem Zasługi. W 2009 roku odebrał także od prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Rok wcześniej otrzymał również nagrodę „Ambasadora Sybiraków” przyznaną przez Światowy Związek Sybiraków.
Janusz Zakrzeński świetnie władał językiem polskim – napisał książkę Wyższym Seminarium Metropolitalnym im. św. Jana Chrzciciela. Ponadto założył Akademię Dobrego Obyczaju, której celem jest:
Znajomość zasad dobrego wychowania, poprawnego wysławiania się i umiejętność „znalezienia się” w każdej sytuacji.
Szczególne miejsce w jego życiu zajmowały dzieci, o czym świadczy jego działalność charytatywna w Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Był współautorem księgi Złote Myśli Ludzi Wielkiego Umysłu, Talentu i Serca, wydanej w celach charytatywnych. 10 kwietnia 2010 roku znalazł się w samolocie lecącym na uroczystości upamiętniające mord w Katyniu, który rozbił się pod Smoleńskiem.
Bibliografia:
- http://ado-warszawa.prv.pl/program%20zajec.htm, [stan na: 15.04.2010 r.]
- http://www.rp.pl/artykul/460063_Odszedl_arcypolski_aktor.html, [stan na: 15.04.2010 r.]
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Zakrze%C5%84ski, [stan na: 15.04.2010 r.]
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.