14. Piknik naukowy - wielkie święto nauki w Warszawie


12 czerwca 2010 r. (sobota) w godz. 11:00 – 20:00 w Parku Marszałka Rydza-Śmigłego przy ul. Rozbrat w Warszawie odbędzie się 14 Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik „Wielki mikro świat”.

14. Piknik NaukowyMuzeum Historii Polski będzie na nim obecne w namiocie nr 171, w którym będzie mieściło się stoisko naszego Muzeum przygotowało wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych, które ogólnie nazwano: „Małe dzieci i wielka historia”.

Wśród pokazów i prezentacji znajdzie się m.in. „przygotowanie do wielkiej podróży„, w czasie której dzieci uczyć się będą pakowania plecaka, czytania mapy - przed namiotem, aby na koniec zmagań otrzymać ”paszport” do dalszej podróży (kolejnego zadania). Podczas niej dzieci będą wykonywały zadania różnej trudności. Nie ma jednak czego się obawiać, bo wszystkie będą wykonywane pod okiem prowadzącego, tak, aby każde dziecko mogło je zaliczyć.

Podczas Pikniku będzie można obejrzeć także archiwalne zdjęcia małych dzieci - sierot, które szły z armią Andersa. Pozostałe pokazy i zajęcia plastyczne zapowiadają się również interesująco, a każdy, kto odwiedzi nasze stoisko będzie z pewnością usatysfakcjonowany.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Celem Pikniku Naukowego jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń – zarówno prostych, związanych z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowszych dokonań współczesnych uczonych. Piknik pozwala zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia, a poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęca i inspiruje zwiedzających do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej. Piknik Naukowy wzbudził duże zainteresowanie Unii Europejskiej – w 2005 roku został wyróżniony przez Komisję Europejską jako wzorcowy europejski projekt obszaru „Nauka i społeczeństwo”.

Co roku w Pikniku uczestniczy około 250 instytucji z Polski oraz całego świata (m.in. z Austrii, Belgii, Bułgarii, Chin, Czech, Danii, Egiptu, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Irlandii, Litwy, Maroka, Portugalii, Republiki Federalnej Niemiec, Rosji, Słowacji, Słowenii, USA, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch). Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją oraz koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy. Pokazują naukę w sposób zrozumiały dla odbiorców w różnym wieku, wykorzystując eksperymenty, pokazy, często także interaktywne eksponaty. Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne, jak i humanistyczne. Impreza zapewnia bogactwo pokazów i prezentacji – co roku ich liczba przekracza 1000.

Teren miasteczka namiotowego obejmuje powierzchnię 40.000 mkw. Podział na specjalne sektory tematyczne umożliwia szybsze znalezienie interesującego tematu. Obok Miasteczka Politechniki, Wioski Archeologicznej oraz Wioski Europejskiej, od 2009 roku nowością jest Aleja Kosmiczna, Uliczka Atomowa, Pawilon Biologiczno-Medyczny, Aleja Maszyn, Aleja Muzeów i Aleja Eksperymentów. Najbardziej spektakularne pokazy można oglądać na scenie na Rynku Nowego Miasta. Co roku tematem przewodnim imprezy jest inne hasło. W ostatnich latach były to m.in.: „Nauka wśród gwiazd„, „Poznaj język nauki„, „M4t3m4tyk4 i my„, „Świat za 10 lat”, „Fizyka na fali”, „Nauka bez granic”, ”DNA Twoje Życie”, ”Co nauka daje sztuce?”.

Pierwszy Piknik Naukowy (jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS) odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta. Od 2008 roku jest organizowany wspólnie przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik.


Źrodło: http://pikniknaukowy.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz