„Bramy przepastne śmierci dla niektórych ludzi nie istnieją 12-18 maja 1935” - recenzja


W związku z 75. rocznicą zgonu Marszałka Józefa Piłsudskiego Fundacja „Warszawa1939.pl” wraz z Wydawnictwem Abrys postanowiły wydać album zawierający wycinki i cytaty z prasy, które opisują wydarzenia, które miały miejsce w dniach 12-18 maja 1935 r., a dotyczyły wszystkiego tego co związane ze zgonem J. Piłsudskiego, oraz przygotowaniami i przebiegiem uroczystości pogrzebowych.

Bramy przepastne śmierci dla niektórych ludziAlbum prezentuje się być może niezbyt imponująco, liczy bowiem niewiele ponad 60 stron, jednak jego zawartość jest bardzo interesująca. Na poszczególnych kartach znajdują się wycinki z prasy oraz fragmenty artykułów przypisane do poszczególnych dni, znalazło się tam również 17 dotychczas niepublikowanych zdjęć nieznanego autora, który stojąc u zbiegu ulic Nowego Światu i Ordynackiej fotografował kondukt pogrzebowy udający się z Katedry św. Jana na Pole Mokotowskie.

Poza relacją z tego co działo się w kraju znajdziemy tam również artykuły opisujące reakcje świata na wieść o śmierci Marszałka, a także treść kondolencji nadesłanych m.in. przez Piusa XI, A. Hitlera czy cesarza Japonii.

Jedyną rzeczą, której mi brakuje to podawanie źródła z jakiego dany wycinek bądź fragment artykułu pochodzi, co prawda na początku albumu mamy wykaz tytułów gazet z których korzystano, jednak nie wiemy, który fragment pochodzi z której gazety, byłaby to bez wątpienia znaczna pomoc dla osób chcących sięgnąć do danej gazety i zobaczyć jak to wyglądało w oryginale, jednak nie jest to coś co wpływa znacząco na ocenę albumu.

Podsumowując należy pogratulować Fundacji „Warszawa1939.pl” oraz Wydawnictwu Abrys pomysłu wydania tego albumu, jest to bez wątpienia doskonałe upamiętnienie 75. rocznicy śmierci Marszałka, a zarazem zachęta do sięgnięcia do prasy z tamtego okresu, gdzie będziemy mogli zapoznać się dokładniej z tym co wydarzyło się w dniach 12-18 maja 1935 r. Szczerze polecam tę książkę nie tylko tym którzy interesują się osobą Marszałka, ale wszystkim, ponieważ dzięki temu albumowi możemy niemal poczuć atmosferę tamtych dni.

Tytuł: Bramy przepastne śmierci dla niektórych ludzi nie istnieją 12-18 maja 1935
Autor: Wybór i opracowanie materiałów: Krzysztof Jaszczyński i Ryszard Mączewski
Wydawca: Wydawnictwo Abrys
Data wydania: 2010
ISBN/EAN: 978-83-929880-1-4
Liczba stron: 64
Cena: ok. 25 zł
Ocena recenzenta: 8/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz