90. rocznica bitwy warszawskiej


Dziś mija 90. rocznica warszawskiego zwycięstwa Wojska Polskiego nad Armią Czerwoną. Była to decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921 r. stoczona w dniach 13-25 sierpnia 1920 r. Głównymi autorami tego wielkiego zwycięstwa byli Józef Piłsudski i Tadeusz Rozwadowski. Bitwa została uznana za 18. decydującą bitwę w historii świata.

Piłsudski Rozwadowski Sikorski

Warszawscy zwycięzcy od lewej: marszałek Piłsudski, gen. Rozwadowski, gen. Sikorski

Bitwa o Warszawę została przeprowadzona na podstawie koncepcji marszałka Piłsudskiego1 opracowanej i zmodyfikowanej przez Sztab Generalny pod dowództwem gen. Tadeusza Rozwadowskiego.

Na przełomie lipca i sierpnia 1920 r. Armia Czerwona osiągnęła linię rzek Wieprza oraz Wisły i szykowała się do uderzenia na Warszawę. W tym czasie trwały przygotowania do obrony stolicy. Na północ od stolicy rozlokowana była 5. Armia gen. Sikorskiego, samej Warszawy bronić miała armia pod dowództwem gen. Hallera i gen. Żeligowskiego, na południu2 rozmieszczona została tzw. grupa manewrowa pod dowództwem marszałka Piłsudskiego.

Bitwa rozpoczęła się 13 sierpnia od udanej obrony Radzymina i Modlina. 15 sierpnia 5. Armia gen. Sikorskiego dokonała skoncentrowanego ataku znad Wkry i Modlina rozcinając front radziecki. Decydującym momentem bitwy było kontruderzenie znad Wieprza przeprowadzone 16 sierpnia przez Naczelnego Wodza, które - zagrożoną okrążeniem - armię radziecką zmusiło do odwrotu.

Zgodnie z ujawnionymi dokumentami przez Centralne Archiwum Wojskowe w sierpniu 2005 r. Polakom3 udało się złamać szyfry Armii Czerwonej. Uzyskana w ten sposób wiedza dzięki umiejętnościom polskiego sztabu w znacznym stopniu przyczyniła się do warszawskiego zwycięstwa.

Polski sukces z sierpnia 1920 r. zdecydował o zachowaniu niepodległości przez młode państwa polskie, a także zatrzymał rozwój rewolucji na kraje zachodnie.

 

  1. Do dziś wśród historyków trwa spór o autora planów warszawskiej bitwy. Do roli tej pretendują Józef Piłsudski wraz z Tadeuszem Rozwadowskim. []
  2. Nad dolnym Wieprzem. []
  3. Dokonał tego ppłk. Jan Kowalewski w 1919 r. []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz