„Napoleon’s Army in Russia. The illustrated memories of Albrecht Adam-1812” - J. North - recenzja


Wyprawa Napoleona do Rosji w 1812 r. pozostaje ciągle wielkim polem do popisu dla historyków, a także niezwykle interesującym tematem do wszelkich rozważań i dyskusji. Jakkolwiek napisano i powiedziano w tym temacie już wiele, nie został on wyczerpany. Jakiś czas temu drukiem, w języku angielskim, ukazały się wspomnienia Albrechta Adama.

Książka zawiera wstęp opisujący pokrótce w historię i genezę wojny 1812 r. Autor i tłumacz, Jonathan North, zawarł również krótką biografię Albrechta Adama.

Na pracę składają się wspomnienia uczestnika wyprawy rosyjskiej i artysty niemieckiego pochodzenia, podzielone na poszczególne dni, a często także i godziny, ilustrowane dodatkowo oryginalnymi obrazami kreślonymi przezeń podczas trwania wojny. Publikacja zawiera 72 kolorowe, dobrej jakości plansze formatu A4 ilustrujące wspomnienia A. Adama, który komentuje nie tylko sytuację na polu bitwy, lecz także akcję przedstawioną na każdym z obrazów.

Jako bezpośredni świadek rozgrywających się w 1812 roku wydarzeń Adam genialnie przedstawia sytuację zaopatrzeniową i morale żołnierzy. Jakkolwiek należał on do IV Korpusu Wielkiej Armii złożonego w większości z Włochów, opisuje również inne oddziały, w szczególności bawarskie.

Zaletą książki jest barwny i żywy język. Jego przykład znaleźć możemy chociażby na stronie 92, przy wspomnieniach z 27 lipca 1812 r.:

„Vitepsk was romantically situated, surounded as it is by rolling hills covered with lush vegetation and picturesque woods. Such a sight made an agreeable impression even on those who were familiar with the beauties of Italy (...)”.

Niewielką wadą pracy jest brak przypisów. Zamiast tego autor umieścił na końcu książki jedynie bibliografię. Dodatkowo zbyt krótkimi wydają się wprowadzenie i komentarz odautorski. Nie mniej jednak tematyka, genialna jakość tłumaczenia i opracowania wspomnień oraz fantastyczne, oryginalne ilustracje w pełni to rekompensują.

Od strony technicznej książka prezentuje się znakomicie. Twarda oprawa, piękna obwoluta i świetnej jakości papier sprawiają, że z przyjemnością bierze się ją do ręki. Niedogodności dużego formatu w pełni rekompensuje dobra ekspozycja plansz z obrazami, na których widoczne jest mnóstwo detali.

Publikację tę polecam każdemu czytelnikowi zainteresowanemu w tematyce kampanii napoleońskich. Daje ona możliwość nie tylko podziwiania umundurowania i uzbrojenia żołnierzy, zilustrowanego przez naocznego świadka, lecz także zajrzenia głębiej w Wielką Armię - spojrzenia z perspektywy konkretnego żołnierza. Dzięki temu mamy szansę uzyskać pełniejszy obraz kampanii 1812 r.

Plus minus:
Na plus:

+ tematyka
+ unikatowe ilustracje
+ świetna jakość tłumaczenia z oryginału
+ wysoka jakość wydania
+ świetna szata graficzna
Na minus:
- zbyt krótkie wprowadzenie i komentarz odautorski do wspomnień A. Adama
- brak przypisów, a jedynie umieszczona na końcu bibliografia

Tytuł: Napoleon’s Army in Russia. The illustrated memories of Albrecht Adam - 1812
Autor: Jonathan North
Wydawca: Pen & Sword
Data wydania: 2005 (UK), w Polsce dostępna jako nowość
ISBN-10: 1-84415-161-1
ISBN-13: 978-18-4415-161-5
Liczba stron: 176
Cena: £25 - ok. 125 zł
Ocena recenzenta: 8/10

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz