„Tajemnice Watykanu” - B. Lecomte - recenzja


Watykan jest najmniejszym państwem na świecie, lecz budzi ogromne zainteresowanie ludzi z całego globu. Jako Państwo Kościelne, siedziba papieża, czy wreszcie ze względu na swe niebanalne usytuowanie wewnątrz, nie tylko innego kraju, ale nawet samego miasta Rzym. Był i jest miejscem o którym krążą różne legendy. Watykan skrywa wiele tajemnic. Bernard Lecomte w swej książce Tajemnice Watykanu stara się wyjaśnić najciekawsze i najsłynniejsze sekrety ostatnich stu lat.

Tajemnice WatykanuJak pisze we wstępie sam autor:

„Stolica Kościoła katolickiego to jednak wyjątkowy przypadek w historii świata: nigdy nie przystała na reguły panujące w świecie rządzonym przez media. Badań na temat Watykanu nie da się prowadzić tak, jak to się robi w odniesieniu do Białego Domu czy nawet do Kremla. Z mieszkającymi tam osobami nie umawia się telefonicznie […] jawność nie jest tam zasadą i być może nigdy nie będzie”.

Z tych właśnie powodów, książka Bernarda Lecomte’a jest dla czytelników nie lada gratką.

Możemy się z niej dowiedzieć dlaczego Państwo Watykańskie zostało utworzone przez Mussoliniego, jak Kościół katolicki nie zaaprobował antykoncepcji, co naprawdę skrywa trzecia tajemnica fatimska, oraz poznać odpowiedzi na wiele innych, ciekawych i nierzadko intrygujących pytań.

Publikacja została podzielona na siedemnaście rozdziałów, każdy z nich jest odpowiedzią na jedno zagadnienie - tajemnicę. Na początku każdej części autor przedstawia ogólne wprowadzenie i krótką odpowiedź na interesujące pytanie, po czym przechodzi do szczegółowego opisu i dogłębnego wyjaśnienia omawianej kwestii. Dlatego też, co bardziej niecierpliwi mogą szybko zaspokoić swą ciekawość i dopiero wówczas rozpocząć delektowanie się interesującą historią omawianego problemu.

Często gdy słyszymy o watykańskich tajemnicach, zadajemy sobie wiele pytań, snujemy domysły i wyobrażamy sobie, że mogą przechowywać wielkie i mroczne sekrety. Z niewiedzy i jednocześnie ciekawości powstają najróżniejsze plotki i nierzadko niesłuszne oskarżenia pod adresem Kościoła, bądź papieża. Autor książki postanowił odpowiedzieć na wiele pytań, które często były wręcz zarzutami skierowanymi do Stolicy Apostolskiej. Możemy się dowiedzieć wiele o funkcjonowaniu państwa watykańskiego, podejmowaniu trudnych i niepopularnych decyzji przez Ojca Świętego, jak również o działaniu opozycji w Kościele i różnych naciskach. Po skonfrontowaniu tych danych z zarzutami, często te drugie okazują się nie tylko bezzasadne lecz nawet śmieszne. To właśnie działanie Watykanu, który nie daje się podporządkować modzie, mediom, czy nawet „wielkiej polityce” tak nas fascynuje. Ponieważ jest tak inny od otaczającego nas świata.

Podsumowując mogę z czystym sumieniem polecić najnowsze dzieło Bernarda Lecomte’a. Zarówno osoby, które interesują się Watykanem, jego historią i organizacją, jak też pozostali entuzjaści ciekawej książki z pewnością znajdą w tej publikacji coś dla siebie. Dodatkowym atutem jest przystępny język i ciekawa fabuła, która nie pozwoli czytelnikowi oderwać wzroku, przed ukończeniem ostatniej strony.

Plus minus:
Na plus:
+ przystępny język
+ podział na rozdziały - tajemnice
+ twarda oprawa
Na minusy:
- w książka omawia „tylko” tajemnice z ostatnich 100 lat

Tytuł: Tajemnice Watykanu
Autor: Bernard Lecomte
Wydawca:  Wydawnictwo Znak
Data wydania: 2010
ISBN/EAN: 978-83-240-1389-0
Liczba stron: 360
Cena: ok. 35 zł
Ocena recenzenta: 9/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz