LENZER" />

„Moja służba w Grupie Bojowej >LENZER<” - F. Elsasser - recenzja


Jest to naprawdę bardzo interesująca pozycja wydawnicza. Wstęp od wydawcy przygotowany przez p. Macieja Karalusa przygotowuje nas na niezwykłe przeżycia i wejścia w nieznaną polskiemu czytelnikowi krainę - jaką jest pobyt w grupie żołnierzy Waffen SS. Właśnie o takich przeżyciach możemy przeczytać na kartach tej książki.

Od dwudziestu kilku lat interesuje się II Wojną Światową i pierwszy raz mogłem zapoznać się z opisem zdarzeń sporządzonym przez drugą stronę barykady i to zdarzeń spisanych nie przez byle kogo tylko oficera Waffen SS z jednostki walczącej na terenie Polski.

Chwile czasu spędziłem na przygotowanie się i wejście w świat opisywany przez SS Understurmführera Fritza Elsassera pełniącego funkcje dowódcy plutonu a następnie kompanii w Grupie Bojowej dowodzonej przez Lenzera - improwizowanemu oddziałowi SS składającego się początkowo z 300-500 żołnierzy różnych formacji SS, które w tym czasie znajdowały się w Poznaniu i przeszły pod dowództwo Obersturmbannführera Lenzera by wziąć udział w obronie twierdzy.

Czytając wspomnienia od razu widać konkretny i rzeczowy opis zdarzeń sporządzony przez młodego ale już doświadczonego na wojnie żołnierza. Nie ma tutaj poetyckich fragmentów, zachwytów nad pięknem mroźnej zimy czy opisu emocji towarzyszących człowiekowi gdy kule padają bardzo blisko.

Jest za to opis pola bitwy, działań własnych i przeciwnika - wspomnienia czyta się wręcz jak Rozdział walka w mieści - Podręcznika Taktyki Piechoty. Od razu widać dlaczego żołnierze Waffen SS byli trudnymi w boju i wymagającymi przeciwnikami - dobre wyposażenie i dowodzenie, zaufanie do przełożonych, umiejętność improwizacji, twardość w walce oraz troska o podkomendnych i własnych rannych - to cechy elitarnych oddziałów.

Opis taktyki użycia ciężkich karabinów maszynowych do działań przeciwko strzelcom wyborowym, użycie i różne zastosowania Panzerfaustów czy ratowanie rannych towarzyszy walki sprawiają, iż pozycja godna jest polecenia.

Autor wspomina też o dwóch niezwykle ciekawych zdarzeniach związanych z polskimi cywilami przebywającymi w czasie oblężenia w Poznaniu - niestety przekazuje tylko minimum informacji, a obie sytuacje dla każdego Polaka są niezwykle interesujące i gdyby uzyskać ich potwierdzenie w polskich źródłach - wręcz sensacyjne.

Przejmujący jest opis relacji polsko-niemieckich w zamkniętej twierdzy, dożywianie polskiej rodziny przez oddział Understurmführera Fritza Elsassera ale i pomoc Polek i Polaków upadającym z wycieńczenia jeńcom niemieckim. Jest też opis zachowania rosyjskiego majora - który zastrzelił dowódcę rosyjskiego czołgu, który celowo wjechał w kolumnę jeńców.

Takie ludzkie reakcje zdaniem autora przywracały wiarę w człowieczeństwo mimo okrucieństwa tamtej wojny.

Pozostaje mieć nadzieje że w kolejnych tomach z serii „Festung Posen 1945” Wydawca zamieści i polskie relacje, potwierdzające lub nie wiarygodność młodego oficera. Osobiście będę z niecierpliwością czekał na kolejne tomy.

Szczególnie ciekawy, oprócz opisu samej bitwy jest też los autora jako jeńca Armii Czerwonej, jego rozprawa przed sowieckim sądem oraz jego 5 letni pobyt w więzieniu w Rosji i stosunki tam panujące.

Można żałować że autor nie był bardziej wylewny, a wspomnienia bardziej szczegółowe, mi osobiście najbardziej brakuje opisu walk w Karelii oraz sytuacji w okupowanych Niemczech widzianych oczami wypuszczonego z sowieckiej niewoli jeńca.

Ale to już zupełnie inna bajka - wykraczająca poza cykl wydawniczy o Twierdzy Poznań.

Książka jest przeznaczona nie tylko dla osób pasjonujących się drugą wojną światową, czy mieszkańców Poznania zainteresowanych wojennymi losami swojego miasta - powinni się z nią zapoznać też wszyscy, którzy interesują się skomplikowanymi relacjami polsko-niemieckimi. Jest to dobre źródło pierwotnej informacji spisane przez autora wydarzeń, szczególnie przydatne historykom, studentom, oraz politykom kreującym w zjednoczonej Europie stosunki polsko-niemieckie. Pozycja pozwala przemyśleć pewne kwestie i dodaje nieco szarości – szczególnie polecam ją tym osobom które patrzą na II Wojnę Światową wyłącznie w kolorze czerni i bieli, i z góry wiedzą kto był na tej wojnie dobry a kto zły.

Plus minus:
Na plus:
+ bardzo ciekawe – wręcz unikatowe opracowanie
+ ładna szata graficzna
+ unikatowe zdjęcia
+ możliwość przeczytania wspomnień żołnierza Waffen SS w języku polskim - bezcenne
Na minus:
- zdecydowanie za krótka – chciałoby się poznać więcej szczegółów

Tytuł: Moja służba w Grupie Bojowej „LENZER”
Autor: Fritz Elsasser
Wydawca: Wydawnictwo Vesper
Data wydania: 2010
ISBN/EAN: 978-83-61524-76-2
Liczba stron: 63
Okładka: miękka
Cena: ok. 20 zł
Ocena recenzenta: 8/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz