W hołdzie bohaterskim powstańcom


27 września 1944 r. na Mokotowie zakończyło się Powstanie Warszawskie. W 66. rocznicę tych tragicznych wydarzeń władze Dzielnicy oddały hołd ludności cywilnej oraz bohaterskim żołnierzom Armii Krajowej, którzy przez 57 dni dzielnie walczyli z przeważającymi siłami hitlerowskim.
Burmistrz Mokotowa Jan Rasiński wspólnie z wiceprzewodniczącym Rady Dzielnicy Mokotów Miłoszem Góreckim oraz prezesem Środowiska Żołnierzy Pułku AK „Baszta„ i Innych Mokotowskich Oddziałów Powstańczych Wojciechem Militzem złożyli wieńce przed tablicą „W hołdzie mieszkańcom Mokotowa„ znajdującą się przy ul. Puławskiej, przed obeliskiem upamiętniającym 119 pomordowanych powstańców przy ul. Dworkowej oraz przed pomnikiem ”Walczący Mokotów 1944” w Parku Dreszera. W uroczystościach wzięli udział także kombatanci, przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych, wojsko, straż miejska, harcerze, młodzież szkolna i mieszkańcy stolicy. Obchody zakończył uroczysty Apel Poległych oraz salwa honorowa oddana przez żołnierzy z Pułku Ochrony im. gen. dyw. Bolesławy Wieniawy-Długoszowskiego.

Powstanie Warszawskie na Mokotowie trwało 57 dni. Od świtu 24 września 1944 r. Niemcy rozpoczęli generalne natarcie na Dzielnicę. Znaczna przewaga nieprzyjaciela oraz brak odpowiedniej ilości broni i amunicji sprawiły, że powstańcy postanowili wycofać się kanałami do Śródmieścia. 27 września Mokotów upadł. Tego samego dnia Niemcy wymordowali na ul. Dworkowej 119 powstańców pułku AK „Baszta”, którzy zabłądzili w kanałach i wyszli na niemieckim terenie.


Źródło: mokotow.waw.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz