„Japoński Soft Power” - A. Wosińska (red.) - recenzja


Japonia jest krajem pełnym sprzeczności, można ją kochać, albo nienawidzić. W przypadku omawianej tu pozycji jej powstanie było bez wątpienia przejawem jakiegoś rodzaju sympatii do tego wyspiarskiego kraju oraz jego historii, społeczności i kultury.  Skutkiem tego ostatnimi czasy na naszym rynku pojawiła się książka Japoński Soft Power. Wpływy Japonii na kulturę zachodnią.

Publikacja, która jest przedmiotem owej recenzji jest tak naprawdę kompilacją materiałów z konferencji naukowej o tej samej nazwie. Zawarty jest w niej szereg ciekawych artykułów poświęconych nie tylko czasom współczesnym, ale także przeszłości. Naturalnie wszystko w jakiś sposób wiąże się z Krajem Kwitnącej Wiśni. Dowiemy się z niej m.in o: japońskiej polityce zagranicznej, działaniach Japonii na arenie międzynarodowej czy wpływie jej kultury na resztę świata.  Szczególnie wartościowe moim zdaniem są prace odnoszące się do historii sztuki.

Właściwie skłamałbym twierdząc, że ten zbiór prac odnosi się tylko do jednej nauki zwanej historią. Tak naprawdę każdy artykuł wnosi coś z zakresu socjologii, kulturoznastwa, językoznastwa czy już wspomnianej historii. Taki misz masz nie przyprawia o zawrót głowy, a jedynie cieszy humanistę, który zainteresowany jest poszerzaniem swojej wiedzy z danego tematu.

Jak zostało wspomniane na początku publikacja ta jest wynikiem konferencji, tak więc treść jak i styl pisarski Autorów różnią się od siebie bardzo. Jedne teksty są napisane  w stylu lekko publicystycznym inne zaś przypominają prace napisane językiem akademickim. Tym samym, niektórym Czytelnikom jedne prace mogą wydać się interesujące, inne zaś całkowicie nieciekawe i nie warte uwagi.

Cieszy na pewno podjęcie się tematyki wpływu Japonii na kulturę zachodnią. Nie jest to kwestia, która odbiłaby się dotąd szerszym echem poza specjalistycznymi konferencjami, tak więc Czytelnik zyskuje możliwość zapoznania się z czymś, co dotychczas było mało znane na naszym rynku wydawniczym.

Jeśli nie wiele można zarzucić samej treści to kwestia wydania, budzi zastrzeżenia, które w znaczący sposób wpływają na odbiór całości przez Czytelnika. Przede wszystkim rażą błędy w składzie. Zdania albo są zbyt rozstrzelone lub tak zbite, że łączą się w jeden niezrozumiały ciąg słów. Właściwie nie ma artykułu, który nie zawierałby tego błędu. Tym samym może powodować to irytację u Czytelnika, który zamiast nastawić się na odbiór treści, próbuje jakoś rozłączyć słowa, by zrozumieć sens zdania. Kolejną kwestią, która obniża wartość pracy są źle wykonane przypisy. Najprościej ująć do wzorem: kropka-przypis. Właściwa kolejność to jednak przypis-kropka. Idąc dalej tym tropem, w jednym z tekstów natrafiłem, na dwa przypisy o tej samej numeracji, położone w zupełnie dwóch różnych miejscach. Znalazłem nawet takie przypisy, które odnosiły się do rzeczy w tekście traktującej o zupełnie innym problemie.

Miałbym też zastrzeżenia, co do poprawności niektórych przypisów, szczególnie do tych, które odnoszą się do źródeł internetowych, jednakże ze względu na różne „szkoły” tworzenia przypisów jest to kwestia dyskusyjna.

Inną sprawą, nad którą ubolewam to brak bibliografii. Oczywiście, że możemy sięgnąć po literaturę wskazaną w przypisach, jednak to nie to samo, co konkretny spis zawarty na końcu każdej pracy. W tekstach znajdziemy także nieco literówek, ale jest już sprawa drugorzędna.

Jeśli chodzi o wydanie książki to stoi ono na dobrym poziomie, szczególnie papier jest dobrej jakości, także okładka robi wrażenie dość trwałej pomimo, że jest miękka.

Komu, więc polecić tę książkę? Polecam ją przede wszystkim osobom, które zainteresowane są tematyką o jakiej traktuje owa praca, gdyż mnogość artykułów, które omawiają zróżnicowane treści powinien zadowolić chyba każdego Czytelnika zainteresowanego Japonią.

Plus minus:
Na plus:
+ ciekawa tematyka
+ różnorodność tematów
Na minus:
- błędy w składzie oraz przypisach

Tytuł: Japoński Soft Power. Wpływy Japonii na kulturę zachodnią.
Autorzy: Praca zbiorowa
Wydawca: Wydawnictwo Kirin
Data wydania: 2010
ISBN/EAN: 978-83-929817-6-3
Liczba stron: 271
Oprawa: miękka
Cena: ok. 29zł do 32,50 zł
Ocena recenzenta: 7/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz