Program telewizyjny dla historyków (25-31 października 2010)


W telewizji pokazywanych jest mnóstwo filmów i dokumentów związanych z historią. Jeśli więc nie macie wielkiej ochoty na przeglądanie gazety, czy Internetu i żmudne szukanie interesujących pozycji, poniższe zestawienie jest dla Was. Znajdziecie tu dokładnie to, co w normalnym programie TV (dzień, stacja, godzina, tytuł i opis) - tyle, że wszystkie pozycje mają większy lub mniejszy związek z naszą ulubioną dziedziną. Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie i uda mu się obejrzeć coś wartościowego w nadchodzącym tygodniu.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek

08:00 - Discovery World - Wojna o Falklandy

Wiosną 1982 roku uwagę świata przykuł spór między Wielką Brytanią a Argentyną, dotyczący ponurych, wietrznych wysp leżących na południowym Pacyfiku Falklandów. Konflikt zapoczątkował upadek argentyńskiego dyktatora, ożywił karierę cieszącej się nie najlepszą opinią brytyjskiej premier i wyzwolił maleńką, podległą Koronie kolonię.

09:35 - Canal + - Trzy Królestwa

Chiny, rok 208 n.e. Żądny władzy kanclerz Cao Cao otrzymuje od cesarza z dynastii Han zgodę na wyprawę wojenną. Jej celem ma być zniszczenie dwóch wrogich, skłóconych armii. Jednej z nich przewodzi Liu Bei, drugiej Sun Quan. Cao Cao zaczyna wojnę od napaści na Liu Beia, zmuszając go do odwrotu. Po porażce strateg wodza, Zhuge Liang, sugeruje, by zwrócić się do trzeciego ze skłóconych królestw z propozycją sojuszu. Kontaktuje się z wojownikiem Sun Quana, Zhou Yu. Dwie, niegdyś wrogie armie łączą siły.

12:00 - TVP Historia - Polacy i Węgrzy 1956 - „historia.org.pl” poleca!

Burzliwy rok 1956 we wspomnieniach Polaków i Węgrów uczestniczących w październikowych wydarzeniach. Losy ludzkie wplecione w historię polscy studenci podczas walk w Budapeszcie i Węgrzy wspierający przemiany w Polsce. Dramat przywódców węgierskiego powstania, polska krew dla rannych Węgrów, wiarołomstwo przywódców sowieckich, tragiczne losy młodzieży węgierskiej po upadku rewolucji.

Wtorek

09:00 - Discovery World - Skandale w starożytnym Egipcie

Skandale dotyczące wielkich ludzi, militarne wpadki oraz morderstwa w starożytnych czasach. W programie rekonstrukcje, wywiady i materiały archiwalne.

16:30 - Discovery World - Rewolucja Październikowa w kolorze, odc. 1 (powtórka 08:00 – środa) - historia.org.pl poleca!

Rekonstrukcja dramatycznych wydarzeń z wykorzystaniem kolorowanych zdjęć archiwalnych, odsłaniająca przebieg i kulisy rewolucji październikowej.

17:35 - Canal + - Pan i Władca na krańcu świata

Rok 1805. Napoleon Bonaparte podbija kolejne kraje. Walki armii cesarza z Anglikami toczą się także na dalekich morzach. Brytyjski żaglowiec wojenny „Surprise” ma przechwycić okręt „Acheron”, większą i nowocześniejszą jednostkę nieprzyjaciela. Jednak to Francuzom udaje się zaskoczyć kapitana Jacka Aubreya. Bilans starcia jest pokaźny: „Surprise” traci dziewięciu ludzi, ma uszkodzony ster. Po remoncie Aubrey postanawia ścigać francuską fregatę, choć załoga boi się kolejnej porażki. Do decydującej konfrontacji dochodzi w pobliżu wysp Galapagos.

20:45 - TVP Historia - Zdławiona nadzieja. Węgry ’56

23 października 1956 r. na Węgrzech wybuchło powstanie przeciwko dyktaturze stalinowskiej. Węgrzy domagali się przywrócenia demokracji i respektowania praw człowieka, a także rozliczenia odpowiedzialnych za terror z lat 1945-1956. Powstanie zostało krwawo stłumione, przede wszystkim przez wojska radzieckie. Liczba ofiar do dziś jest przedmiotem sporów: jedni uważają, że zginęło 3 tysiące osób, inni że nawet 20 tysięcy. O tamtych tragicznych dniach opowiadają ich uczestnicy, mieszkańcy Budapesztu, Miskolca i Székesfehérváru.

Środa

16:30 - Discovery World - Rewolucja Październikowa w kolorze, odc. 2 (powtórka 08:00 – czwartek) - historia.org.pl poleca!

Rekonstrukcja dramatycznych wydarzeń z wykorzystaniem kolorowanych zdjęć archiwalnych, odsłaniająca przebieg i kulisy rewolucji październikowej.

23:45 - Canal + - Wiosna 1941

Żydówka polskiego pochodzenia, Clara Planck, jest światowej sławy wiolonczelistką. Jako jedyna z rodziny przeżyła II wojnę światową, po zakończeniu której wyjechała do Kanady. W 1972 roku Clara przyjeżdża do Polski, aby zagrać koncert. Wizyta w ojczyźnie jest dla niej silnym przeżyciem. Powracają bolesne wspomnienia wiosny 1941, gdy jako młoda kobieta, wraz z mężem Arturem i dwiema córkami, znalazła schronienie przed nazistami u polskiej chłopki. Pobyt w chacie Emilii był dla żydowskiej rodziny pasmem dramatycznych doświadczeń.

Czwartek

09:00 - Discovery World - Piramidy, mumie i grobowce (powtórka 09:00 - piątek)

Historie budowniczych piramid ludzi, dzięki którym te niezwykłe budowle mogły powstać. Sylwetka Imhotepa, budowniczego pierwszej egipskiej piramidy schodkowej oraz tajemnicza galeria sokołów.

11:00 - Viasat History - Chińskie panowanie na morzach

Na początku XV wieku Chiny zaprezentowały światu swoje bezprecedensowe stanowisko wobec morskich eksploracji. Na ponad 80 lat przed dotarciem Kolumba do Ameryki, jedna z najwspanialszych flot w historii i jej wpływ na biznes i politykę kraju podniosły Chiny do rangi bezdyskusyjnej potęgi na morzach i oceanach świata. W programie opowieść o niezwykłym rozdziale historii tego jednego ze światowych supermocarstw i jego morskich podbojach na początku XV wieku, opowiedziana przez współczesnego poszukiwacza przygód i podróżnika.

13:00 - Viasat History - Lancaster na wojnie

W czasie kiedy nazistowskie imperium Hitlera rozrastało się w całej Europie, ciężkie bombowce Avro Lancaster były jednymi z najbardziej pomocnych narzędzi odwetu. Jego dokonania to m.in. bombardowanie Hamburga, a także zrzut żywności na terytoria okupowane, które uratowały życie tysiącom ludzi. Program zawiera starannie dobrane fragmenty programów archiwalnych i wywiady z byłymi członkami załogi.

16:30 - Discovery World - Bitwa o Alamo (powtórka 08:00 – piątek) - historia.org.pl poleca!

Obrona fortu Alamo miała miejsce podczas długiej walki o niepodległość Teksasu, która rozpoczęła się w październiku 1835 r. Stan Teksas znajdował się w granicach Stanów Zjednoczonych od niedawna. Wcześniej była to ziemia skolonizowana przez Hiszpanów, a w 1821 r. rząd Meksyku przyznał Stephenowi Austinowi prawo sprowadzenia do tego kraju osadników amerykańskich. Już niebawem zaczęli oni dążyć do uniezależnienia się od Meksyku, co doprowadziło do wybuchu powstania.

Piątek

16:30 - Discovery World - Hitler w kolorze - „historia.org.pl” poleca!

Historia dojścia do władzy i upadku przywódcy Trzeciej Rzeszy. Unikatowy materiał filmowy przeplatają listy, pamiętniki oraz rozmowy ze świadkami ówczesnych wydarzeń, zarówno nazistami, jak i przeciwnikami reżimu, ofiarami i oprawcami, żołnierzami i cywilami.

19:00 - Viasat History - Duńskie rozwiązanie

Po groźbach Hitlera skierowanych do duńskich Żydów jesienią 1943 roku społeczeństwo tego kraju natychmiast powstało w ich obronie. Duńczycy z różnych społecznych warstw i szczebli przeciwstawili się Niemcom w czasie kiedy większość Europy przymykała oko na antysemickie działania Hitlera. Wspólnie udało im się ukryć ponad 7 000 ludzi i przetransportować ich do neutralnej Szwecji. Po wojnie ponad 95 procent żydowskiej populacji wróciło do Danii odnajdując swoje domy i dobytek w nienaruszonym stanie.

00:05 - TVP 1 - Sowiecka historia

Film łotewskiego reżysera opowiada historię zbrodni sowieckiego komunizmu. Prace nad dokumentem trwały ponad 10 lat. W filmie wykorzystano archiwalne materiały filmowe dokumentujące zbrodnie komunizmu, a także fragmenty wywiadów z pozostałymi przy życiu ofiarami oraz historykami, m.in.: prof. Normanem Davisem i prof. Wojciechem Roszkowskim, a także z członkami Parlamentu Europejskiego.

00:55 - TV 4 - Lekka Kawaleria

Podczas I wojny światowej australijska konna brygada u boku Brytyjczyków walczyła w Palestynie z siłami turecko-niemieckimi. 31 października 1917 roku, pod dwóch klęskach w Gazie, Brytyjczycy przystąpili do ataku na turecką flankę w twierdzy pod Beer Szewą. Ważyła się wówczas przyszłość Bliskiego Wschodu. Film opowiada o losach czwórki przyjaciół, Scotty’ego, Tasa, Franka i Chillera, którzy zostali przydzieleni do 4. pułku lekkiej kawalerii konnej, którym komenderuje pułkownik Bourchier.

Sobota

06:00 - Discovery World - Strefa Śmierci: Bitwa o Inchon

15 września 1950 r., podczas wojny koreańskiej, Incheon był miejscem desantu wojsk amerykańskich. X Korpus Ekspedycyjny liczył ok. 70 tys. żołnierzy, 300 jednostek pływających wspieranych przez samoloty. Celem desantu było opanowanie drogi Inchon Seul Wonju i odcięcie wojsk KRL-D na południu Korei. Opór stawiany przez nieliczne jednostki północnokoreańskie był na tyle heroiczny, iż korpus potrzebował aż tygodnia na pokonanie 35 km.

07:00 - Discovery World - Pola Bitew, Skandynawia, zapomniany front, odc. 1

Krwawa wojna fińsko-rosyjska zakończyła się w marcu 1940 roku, kiedy Finlandia utraciła dużą część terytorium. Straty po stronie rosyjskiej wyniosły około miliona zabitych.

11:00 - Discovery World - Historia Oręża (powtórka 16:00 - niedziela)

Program przedstawia historię broni stosowanej przez żołnierzy piechoty. Pierwszym wynalazkiem była kartaczownica Gatlinga, wielka i nieporęczna, nazywana „pradziadkiem szybkiego ognia”. Później kolejne pokolenia karabinów maszynowych przeróżnych kształtów i rozmiarów zdominowały światowe konflikty. Dopiero podczas zimnej wojny precyzja została połączona z szybkostrzelnością. Karabin maszynowy stał się nową alternatywą. MP-7 to nowy członek tej grupy. Odziedziczył najlepsze cechy poprzedników.

13:35 - Kino Polska - Jarzębina Czerwona

Film wojenny ukazujący walkę I Armii Wojska Polskiego o Kołobrzeg w marcu 1945 roku. Tytułowa „jarzębina” to kryptonim radiowy polskiej kompanii. Głównymi bohaterami są młody oficer Wiktor, żołnierz spod Lenino i jego zastępca chorąży Kręcki. Po śmierci dowódcy Wiktor obejmuje dowodzenie kompanią. Kręcki chce jak najszybciej wrócić w rodzinne strony, do poślubionej tuż przed wybuchem wojny dziewczyny.

17:00 - Discovery World - Skarby i skarby. Prolog

Tajemnice III Rzeszy. W programie o dziełach sztuki oraz kosztownościach zrabowanych przez hitlerowców.

17:30 - Discovery World - Skarby i skarby. Taśmy z Kopenhagi

Kulisy poszukiwań zrabowanych przez nazistów polskich dóbr narodowych, które ukryto prawdopodobnie w twierdzy kłodzkiej. Na ślad trafiono w Kopenhadze.

20:00 - TV 4 – Gallipoli - historia.org.pl poleca!

I wojna światowa. Archy i Frank poznają się na festynie połączonym z zawodami sportowymi. Młodzi mężczyźni zaprzyjaźniają się. Po zawodach trwa agitacja na rzecz udziału wojsk australijskich w wojnie, która toczy się w Europie. Archy i Frank postanawiają zaciągnąć się do armii. Wkrótce wspólnie przemierzają gorące piaski Egiptu, aby dołączyć do regimentu tuż przed brzemienną w skutki bitwą o Gallipoli. Losy dwójki przyjaciół stają się częścią legendarnej konfrontacji między stroną australijską a turecką.

21:00 - TVP Historia - Liczył się tylko honor

Bohaterska obrona Grodna, przed wojskami sowieckimi, trwała do 22 września 1939 r. Film prezentuje sytuację mieszkańców po przejęciu miasta przez wroga, skalę i różnorodność form represji sowieckich, które zastosowano wobec obrońców. Do dziś nie zostały wyjaśnione indywidualne losy wielu żołnierzy i cywilów biorących udział w obronie miasta.

22:00 - Canal + - Wrogowie Publiczni - „historia.org.pl” poleca!

Stany Zjednoczone, rok 1933. John Dillinger, warunkowo zwolniony z więzienia po 9 latach pozbawienia wolności, uwalnia kilku więźniów z zakładu karnego w Michigan City w Indianie. Po pobycie na farmie zbiegowie Harry „Pete” Pierpont, Homer van Meter i Ed Shouse, postanawiają przenieść się do Chicago. Tam razem z Dillingerem dokonują serii napadów na banki. Są nieuchwytni, a policja jest bezsilna. Dyrektor biura śledczego ogłasza Johna Dillingera „wrogiem publicznym nr 1”. Złapanie bandyty staje się głównym celem agenta Melvina Purvisa.

Niedziela

07:00 - Discovery World - Pola Bitew, Skandynawia, zapomniany front, odc. 2

Hitler dobrze wiedział o zagrożeniu ze strony Norwegii. W lutym 1940 roku jego armia dokonała tam pierwszej w dziejach powietrznej inwazji. Niemcy zajęły także Danię.

11:00 - Viasat History - Pol Pot - Droga na pola śmierci - „historia.org.pl” poleca!

Historia ubiegłego wieku zna wielu bezwzględnych dyktatorów, którzy odpowiedzialni byli za zamordowanie milionów ludzi w okresie trwania ich rządów, niewielu z nich jednak wyrządziło tak ogromne szkody jednemu niewielkiemu krajowi jak Pol Pot. Podczas swego czteroletniego panowania w Kambodży doprowadził do eksterminacji niemal jednej trzeciej ludności swego kraju. Od jednego do trzech milionów ludzi zostało zamordowanych w ciągu trzech lat, ośmiu miesięcy i dwudziestu dni rządów Pol Pota.

14:00 - Discovery World - Tutanchamon - prawda skrywana w grobowcu

Ponad 3 tysiące lat temu zmarł, dożywszy zaledwie 18. roku życia, najsłynniejszy z faraonów. Pośpiesznie zmumifikowane zwłoki Tutenchamona przeleżały w niedokończonym grobowcu aż do chwili jego odkrycia w 1922 r. Od wielu lat egiptolodzy podejrzewali, że władca padł ofiarą morderstwa. Zahi Hawass rozwiązuje zagadkę śmierci Tutenchamona. Dzięki badaniom DNA i wykorzystaniu nowoczesnych technologii udaje się też ustalić jego koligacje rodzinne.

16:05 - Canal + - Dzieci Ireny Sendlerowej - „historia.org.pl” poleca!

Warszawa, rok 1941. Irena Sendlerowa mieszka z matką Janiną w okupowanym przez Niemców mieście. Przed wybuchem II wojny światowej pracowała w miejskim ośrodku pomocy społecznej. Teraz jest pielęgniarką kolumny sanitarnej i ma oficjalny wstęp do getta. Za każdym razem, gdy tam wchodzi, potajemnie wnosi ubrania, jedzenie i lekarstwa. Pewnego dnia żydowska kobieta prosi ją, aby wyprowadziła jej dziecko. Sendlerowa ratuje dziewczynkę. Ksiądz Godlewski sugeruje podjęcie szerszej akcji ratowania dzieci z warszawskiego getta.

03:10 - TVP 1 - Walker

Film opowiada o Amerykaninie Williamie Walkerze, nikaraguańskim dyktatorze. W 1853 r. kierował nieudaną ekspedycją, której celem było zawładnięcie dwoma meksykańskimi prowincjami. Multimilioner Cornelius Vanderbilt przekonuje go do przejęcia władzy w Nikaragui, przez której terytorium przebiega ważny szlak handlowy łączący wybrzeża Ameryki. Początkowo mężczyzna odmawia. Gdy jego ukochana Ellen umiera na cholerę, zrozpaczony postanawia przyjąć propozycję Vanderbilta. Niedługo po lądowaniu pod Realejo i krwawej potyczce Walker opanowuje kraj.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz