„Bohaterowie” - P. Johnson - recenzja.


Świat Książki, po wydaniu Twórców, publikacją Bohaterów kończy słynną trylogię Paula Johnsona. Tym razem wybitny brytyjski publicysta bierze na warsztat postacie szeroko pojmowanych „herosów”.

Paul Johnson (ur. 1928 r.), angielski publicysta i historyk, znany także jako doradca Margaret Thatcher, to autor ponad czterdziestu książek, w tym tak znanych jak Historia chrześcijaństwa (wydanie polskie 1993 r.), Historia świata od roku 1917 do lat dziewięćdziesiątych (II wydanie polskie w 1992 r.), Historia Żydów (wydanie polskie 1993 r.), Historia Anglików (wydanie polskie w serii Narody i Cywilizacje w 2002 r.) czy też Krótka historia Renesansu (wydanie polskie 2004 r.). Johnson bez wątpienia jest postacią kontrowersyjną, kiedyś człowiekiem o poglądach lewicowych, następnie zagorzałym konserwatystą, który przez swoje publikacje postrzegany jest jako prawdziwy „młot na lewicę”.

W 1988 roku (wydanie polskie 1994 r.) ukazała się chyba najgłośniejsza książka Johnsona – Intelektualiści, będąca w swej znakomitej większości, miażdżącą krytyką lewicowych środowisk intelektualnych, prawdziwym pamfletem na hipokryzję i uznanie idei za ważniejszą od ludzi. To ostatnie stwierdzenie było zresztą główną tezą książki. Jednakże już w Twórcach, opublikowanych w 2006 r. Johnson znacznie złagodził swój ton. Owszem, nie brakowało dalszych złośliwości, ale książka była tak naprawdę pochwałą poszczególnych pisarzy czy kompozytorów. Bohaterowie natomiast to podróż przez wieki w towarzystwie największych herosów. Subiektywny wybór autora dodaje książce uroku, chociaż większość przewijających się przez karty utworu postaci nie stanowi zaskoczenia. Bohaterów poznajemy w kolejności chronologicznej – wymieniając tylko kilka osób by nie psuć Czytelnikowi przyjemności poznawania kolejnych herosów – poczynając od Samsona, Dawida przez Boudikkę, Marię Stuart, Lincolna, Churchilla do Jana Pawła II. Styl Johnsona sprawia, że książkę czyta się świetnie, nie da się jednak oprzeć wrażeniu, że jest to bardziej zbiór esejów o poszczególnych bohaterach niż spójna, złączona kompleksową tezą, rozprawa.

Minusem bez wątpienia jest brak jakichkolwiek przypisów, poza pochodzącymi od tłumaczy (docenić należy moim zdaniem bardzo udany przekład, a także wysiłek jaki państwo Anna i Jacek Maziarscy włożyli w wyjaśnienie Czytelnikowi niektórych zasygnalizowanych tylko przez autora kwestii ), a także brak bibliografii. Moim zdaniem, mimo iż jest to pozycja popularnonaukowa, bardziej na granicy eseistyki, to jednak pominięcie tych elementów zaskakuje. Czytanie ułatwia natomiast zamieszczony na końcu książki indeks osób.

Książka wydana została w twardej oprawie, nie posiada niestety żadnych ilustracji. Zarówno na plus jak i na minus publikacji – zależnie od gustu Czytelnika – można zaliczyć dość duży druk i całkiem spory format książki. Jednak irytującym może być fakt, iż Twórcy wydani zaledwie rok wcześniej przez Świat Książki mają zupełnie inny format, co trochę dziwi biorąc pod uwagę, że obie książki stanowią pewne ciągłe dzieło.

Podsumowując należy bez wątpienia stwierdzić, że książka jest godna polecenia. Czytelnicy znający styl pisania i sposób postrzegania świata Paula Johnsona nie będą rozczarowani. Bohaterowie zamykają kontrowersyjną i popularną trylogię, będąc chyba „najłagodniejszą” jej częścią. Czytelnikowi, który dopiero zaczynałby przygodę z twórczością Johnsona i chciałby poznać właśnie poszczególnych Intelektualistów-Twórców-Bohaterów, polecam zdecydowanie lekturę chronologiczną tych dzieł tzn. według kolejności ich publikacji.

Plus minus:
Na plus:

+ wspaniały styl Paula Johnsona
+ dalsza część trylogii
+ praca tłumaczy
+ indeks osób
Na minus:
- brak przesłania spajającego książkę w kompleksową całość
- brak bibliografii
- brak przypisów
- drobne błędy literowe

Tytuł: Bohaterowie
Autor: Paul Johnson
Wydanie: 2009
Wydawca: Świat Książki
ISBN: 978-83-247-1115-4
Stron: 335
Oprawa: twarda
Cena: ok. 35 zł
Ocena recenzenta: 7.5/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz