„Ardeny 1944-1945. Tajne operacje Skorzenego” - M. Schadewitz - recenzja


Na naszym rynku pojawia się coraz więcej książek związanych z historią II Wojny Światowej. Jedną z nich jest pozycja wydana przez Bellonę - Ardeny 1944-1945. Tajne operacje Skorzenego, autorstwa Michaela Schadewitza.

Kto nie słyszał o kampanii niemieckiej w Ardenach, ostatniej próbie kontrataku i ratowania upadającej III Rzeszy? Także wiele osób może znać postać Ottona Skorzenego, kojarzonego głównie z operacją odbicia Benito Mussoliniego. Jednak już na początku muszę rozczarować część czytelników. Podtytuł książki wskazywałby, że głównym tematem w tekście będą pasjonujące akcje szpiegowskie wykonywane przez ludzi Skorzenego. Tymczasem wątki z tym związane zajmują co najwyżej jedną trzecią książki. Osobiście czułem się tym nieco rozczarowany, gdyż patrząc na okładkę spodziewałem się czegoś nieco innego.

Tak więc pozycja ta przybliża dokładnie plany i założenia ofensywy ardeńskiej, jej przebieg, najważniejsze i przełomowe momenty, jak również sporo mało znaczących dla losów całej operacji ciekawostek oraz, w końcu, zadania i ich wykonanie przez oddziały Skorzenego.

Jedną z największych zalet książki Schadewitza są zebrane w niesamowicie wielkich ilościach źródła, z których autor korzystał. Ardeny 1944-1945 zawierają mnóstwo dokumentów, map, zdjęć, schematów i tabelek. Co najważniejsze, nie są to tylko oficjalne teksty, czy raporty wysokich rangą dowódców, lecz także wspomnienia i przeżycia zwykłych żołnierzy biorących udział w walkach. Daje to po pierwsze możliwość znacznie głębszego wniknięcia i wyobrażenia sobie przebiegu poszczególnych zdarzeń, po drugie zaś mnogość map i wszelkiego rodzaju schematów ułatwia nieco zrozumienie tego, o czym pisze autor.

Jest to o tyle ważne, że Schadewitz często pisze niezwykle szczegółowo i prawdę mówiąc momentami miałem problemy, żeby dokładnie wszystko sobie poukładać, jaki oddział gdzie poszedł i dlaczego, jakich kto broni używał, etc. Dla miłośników wojskowości nie będzie to zapewne problemem, jednak zwykły czytelnik może czuć się nieco zagubiony.

Warto jeszcze wspomnieć o dwóch innych zaletach tej książki. Pierwsza jest taka, że autor nie skupił się wyłącznie na stronie niemieckiej, lecz również dotarł do źródeł związanych z aliantami i starał się, gdzie tylko mógł pokazać, jak wyglądała sytuacja także z drugiej strony, np. pokazuje, co alianci wiedzieli o szykowanym ataku i jak reagowali na kolejne działania wojsk III Rzeszy. Drugą zaletą jest zaś styl w jakim tekst został napisany - dzięki niemu czyta się go dość łatwo, szybko i przyjemnie, potrafi wciągnąć i zainteresować odbiorcę, co moim zdaniem jest bardzo ważne przy tego typu pozycjach.

Książka ta kończy się nie tylko podsumowaniem kampanii w Ardenach, lecz także przybliża kulisy procesu zbrodniarzy wojennych w Dachau z 1947 roku, w trakcie którego sądzony był Otto Skorzeny, zawiera również rozdział o aspektach prawnych tajnych operacji oraz suplement, w którym znajdziemy raport Knittela na temat tajnej operacji, którą dowodził Otto Skorzeny. Co jednak zwraca znacznie większą uwagę - nie uświadczymy tu, nie wiedzieć czemu, ani bibliografii, ani przypisów, co jest sporym błędem, gdyż raz, że może rodzić różne wątpliwości, dwa, że nie pomaga dotrzeć do pozostałych prac na ten temat.

Jeśli więc ktoś jest zainteresowany wydarzeniami w Ardenach z lat 1944-1945, chce się czegoś dowiedzieć o sekretnych akcjach wojsk niemieckich, albo po prostu jest miłośnikiem wojskowości (i raczej głównie do nich jest ta pozycja adresowana), to myślę, iż spokojnie mogę mu polecić książkę Michaela Schadewitza, Ardeny 1944-1945. Tajne operacje Skorzenego.

Plus minus:
Na plus:

+ poziom merytoryczny
+ ogromna ilość źródeł
+ mnóstwo zdjęć, map, etc.
+ dobrze i ciekawie napisana
Na minus:
- głównie dla miłośników wojskowości
- nieco mylący podtytuł
- minimalnie zbyt wielka szczegółowość
- brak przypisów i bibliografii

Tytuł: Ardeny 1944-1945. Tajne operacje Skorzenego
Autor:
 Michael Schadewitz
Wydanie:
 2010
Wydawca:
 Bellona
ISBN:
 978-83-11-11921-5
Stron:
 412
Oprawa:
 Miękka
Cena: 
ok. 41 zł do ok. 49 zł
Ocena recenzenta:
 7.5/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz