„Największe kłamstwa w historii” - W. Weir - recenzja


„Największe kłamstwa w historii„ to książka z rodzaju tych, których nie czyta się od początku do końca. Czytałam ją je w kolejności ułożenia rozdziałów, ale poprzez własny ich wybór. To książka, która – jak odczytamy w podtytule – porusza ”zadziwiające fakty z dziejów świat przeinaczone przez książki historyczne”. Napisana została przez amerykańskiego historyka Williama Weir’a, autora książek historyczno – militarnych. Tytuły jego książek jak i krótką notatkę na temat jego życia, możemy odnaleźć na końcu książki.

Książka przedstawia przykłady kłamstw historycznych, plotek, mitów zarówno tych niewinnych, jak i tych nikczemnych. Większość historyków zna owe przykłady bardzo dobrze, dla laików książka będzie stanowić ciekawą pozycję. Autor ukazuje postacie zaangażowane w tworzenie danych mitów, szczegółowo opisuje wielorakie konsekwencje danych przekłamań. Autor dokonał własnego wyboru istniejących mitów od starożytności po czasy najnowsze. Czytelnik może odnaleźć odpowiedzi na postawione pytania, takie jak: Czy cesarz Neron grał na skrzypcach podczas pożaru Rzymu? Czy Ramzes II w pojedynkę pokonał Hetytów w bitwie pod Kadeszem? Czy Goci byli barbarzyńcami tylko z nazwy? Kim był właściwie Robert de Bruce? Jaka jest prawdziwa krwawa historia Hermana Cortesa? A jak to było z Galileuszem? Kim był Paul Revere? Czy Bastylia była represyjnym więzieniem czy luksusowym hotelem? Czy Jesse James to amerykański Robin Hood czy seryjny morderca? Czy Wyatt Earp był praworządnym szeryfem czy przedstawicielem szerzącym bezprawie?Przeciw komu skierowane było na przełomie XIX i XX wieku powstanie na Filipinach? Co naprawdę kryły Protokoły Mędrców Syjonu? Czy Herold Lasseter rzeczywiście był odkrywcą żyły złota? Jak zginął sławny gangster Jon Dillinger? Czy rzeczywiście Afganistan jest krajem niemożliwym do zdobycia.

Książkę czyta się bardzo dobrze. Autor posługuje się językiem prostym, zrozumiałym a zarazem wzbudzającym ciekawość. Przedstawia historyczne przekłamania i dogłębnie analizuje ich konsekwencje.

Publikacja ukazała się w znakomitej oprawie graficznej. Znajdziemy tu całostronicowe ilustracje, zdjęcia, reprodukcje obrazów, wyszczególnione inną czcionką i kolorem niektóre zdania, ujęcie w tabelce zestawienia: mit i prawda, liczne mniejsze podrozdziały. Zbyt duże marginesy sprawiają jednak, że czytelnik ma wrażenie, że w całej książce nie ma zbyt dużo tekstu. Zwrócić jednak trzeba uwagę na małą czcionkę. W książce brak jest przypisów, ale każdy rozdział został opatrzony osobną bibliografią. Podane są również źródła ilustracji i alfabetyczny indeks pojęć i osób.

Celem książki było wytłumaczenie na wybranych przykładach, jak doszło do powstania błędnych wyobrażeń na temat wskazanych osób i wydarzeń. Jednocześnie autor postawił sobie za cel opowiedzenie fascynujących historii. Moim zdaniem zamierzenia autora zostały zrealizowane. Na pewno książka będzie doskonałym prezentem pod choinkę.

Plus minus:
Na plus:
+ temat
+ zrozumiały język
+ twarda okładka
+ znakomita oprawa graficzna: całostronicowe ilustracje, reprodukcje obrazów, zdjęć
+ bibliografia osobno do każdego rozdziału
+ alfabetyczny indeks pojęć i osób
+ notatka o autorze
Na minus:
- brak przypisów
- zbyt duże marginesy
- mała czcionka

Tytuł: Największe kłamstwa w historii
Autor: William Weir
Wydawca: Muza SA
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-7495-790-8
Liczba stron: 288
Oprawa: twarda
Cena: ok. 45 zł
Ocena recenzenta: 8.5/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz