Święto Niepodległości 2010 w Krakowie


Msza św. na Wawelu, patriotyczny pochód Drogą Królewską na pl. Matejki i Lekcja Śpiewania na Rynku Głównym – tak będą wyglądały czwartkowe (11 listopada) uroczyste obchody Święta Niepodległości w Krakowie.

Świętowanie w Krakowie rozpocznie się na Wawelu. O godz. 9:45 uczestnicy uroczystości złożą kwiaty na sarkofagu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krypcie Srebrnych Dzwonów. Wiązanki zostaną złożone także na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich oraz przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

O godz. 10 w Katedrze Wawelskiej ks. kardynał Stanisław Dziwisz odprawi mszę św. Po nabożeństwie na dziedzińcu przed Katedrą uformuje się patriotyczny pochód.

W pochodzie wezmą udział m.in. formacje kawaleryjskie ze Stowarzyszenia Szwadron Niepołomice w barwach 8. Pułku Ułanów Ks. J. Poniatowskiego, Małopolski Klub Rekreacji i Turystyki Konnej im. 21. Pułku Ułanów Nadwiślańskich oraz ze Stowarzyszenia Krakowski Szwadron Ułanów im. Józefa Piłsudskiego, orkiestra garnizonu Kraków, kompania honorowa 2. Korpusu Zmechanizowanego, policji, kompania honorowa Straży Miejskiej, kompania honorowa Szkoły Aspirantów Pożarnictwa PSP, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, niepodległościowych oraz szkół krakowskich.

Uczestnicy pochodu przejdą pod Krzyż Katyński na placu o. Adama Studzińskiego przed kościołem św. Idziego, gdzie ok. godz. 11:30 odbędzie się uroczystość złożenia wspólnego wieńca od społeczności Krakowa i Małopolski.

O godz. 12.30, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odbędzie się uroczystość patriotyczna. W programie uroczystości przewidziano m.in. odegranie sygnału Wojska Polskiego, wciągnięcie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu państwowego, zmianę warty, apel poległych, złożenie wieńców, odegranie Roty.

O godz. 17 w Rynku Głównym odbędzie się 39. Lekcja Śpiewania „Radosna Niepodległości„ z udziałem artystów Kabaretu Loch Camelot i mieszkańców Krakowa. Organizatorami przedsięwzięcia są Urząd Miasta Krakowa, Stowarzyszenie Przyjaciół Polskiej Piosenki ”Refren” i Biblioteka Polskiej Piosenki. Urząd Miasta Krakowa przygotował 4500 bezpłatnych śpiewników.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz