Program telewizyjny dla historyków (15-21 listopada 2010)


Kolejny tydzień nadchodzi, czas więc na kolejny program telewizyjny dla historyków. Zasady tradycyjnie te same, więc nie przedłużając, zapraszam do zapoznania się z tym, co można obejrzeć w nadchodzącym tygodniu.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek

08:00 - Discovery World - Wielkie bitwy. Hastings

Najważniejsze wydarzenia z dziejów wczesnośredniowiecznej Anglii, których finał rozegrał się na podmokłych łąkach pod Hastings w 1066 roku. Film omawia szczegółowo przebieg zmagań anglosaskiej ludności wysp z normańskimi najeźdźcami, genezę sporu o prawo do angielskiego tronu, w którym uczestniczyli król Anglii Harold i książę Normandii Wilhelm. Autorzy poświęcają także wiele uwagi samej bitwie pod Hastings i jej bezpośrednim politycznym następstwom.

08:30 - Discovery World - Wielkie bitwy. Bannockburn

Siedemset lat temu Szkocja toczyła z Anglią krwawą walkę o niepodległość. W programie Crispin Swayne przedstawia, jak Szkoci na przestrzeni wieków przekształcali się w suwerenny naród.

08:35 - Ale Kino! - Ocalić miasto

Rekonstrukcja wydarzeń poprzedzających wyzwolenie Krakowa w styczniu 1945 roku. Zaminowane i skazane na zagładę miasto ocalało dzięki manewrowi taktycznemu oddziałów Armii Czerwonej dowodzonej przez marszałka Iwana Koniewa. W obliczu ofensywy wojsk radzieckich Niemcy przygotowują wysadzenie Krakowa w powietrze. Żołnierze AK, AL i zwiadowcy radzieccy starają się temu przeszkodzić.

09:00 - Discovery World - Cała prawda o Sfinksie

Egiptolog dr Vassil Dobrev z francuskiego instytutu w Kairze próbuje rozwiązać zagadkę największej rzeźby na ziemi sfinksa. Za jego twórcę uważano Khufu, budowniczego piramid, lub jego syna, Khafre. Vassil Dobrev sugeruje jednak, że to dzieło innego budowniczego. Rozwiązuje łamigłówkę, która dręczyła egiptologów przez wieki.

10:35 - Kino Polska - Polskie drogi, odc. 1

We wrześniu 1939 r. podchorąży strzelców konnych Władysław Niwiński otrzymuje rozkaz eskortowania do Kamieńca Podolskiego ważnej przesyłki państwowej. W drodze natyka się na stacjonujący we dworze polski batalion, którego dowódca jest ranny. Do dworu przyjeżdża także kapitan Miszczyk z II oddziału w nadziei, że zdobędzie tu trochę benzyny. W czasie nalotów i starć z Niemcami ginie sprowadzony lekarz, pozbawiony opieki medycznej dowódca batalionu umiera. Ginie także kapitan Miszczyk. Niwiński przejmuje wiezione przez niego ważne dokumenty.

11:00 - Discovery World - Niewyjaśnione historie. Zamach na Hitlera

Kulisy zamachu na Hitlera w lipcu 1944 r. Próba odpowiedzi na pytania: dlaczego nazistowski dyktator przeżył atak bombowy i jak potoczyłaby się historia świata, jeśli zamach zakończyłby się sukcesem.

12:00 - TVP Historia - Opowieść o Aleksandrze Kamińskim

Film prezentuje sylwetkę i dorobek naukowy Aleksandra Kamińskiego oraz archiwalia związane z profesorem - harcmistrzem, wychowawcą, historykiem i pisarzem. Jego niezwykłe życie może być wzorem dla młodego pokolenia. Kochał Polskę, młodzież i dzieci. Stworzył ruch zuchowy. W czasie okupacji hitlerowskiej był współtwórcą Szarych Szeregów, Małego i Dużego Sabotażu, twórcą pisma podziemnego „Biuletyn Informacyjny”. Szykanowany w czasach stalinowskich, nigdy się nie poddał, zawsze wierny głoszonym ideałom.

14:00 - Viasat History - Czołgi w Złotym Mieście - koniec „Praskiej Wiosny”

Program opowiada o wydarzeniach nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 roku, kiedy wojska państw Układu Warszawskiego przystąpiły do okupacji bratniego kraju - Czechosłowacji. W taki właśnie siłowy sposób zakończono zryw reformatorski określany jako „praska wiosna”, który „nadając socjalizmowi ludzką twarz” obudził nadzieje liberalizmu i demokracji w całej Europie. Program przypomina tragedię jaka rozegrała się w sercu naszego kontynentu 40 lat temu.

15:30 - Kino Polska - Nasze osiedla

Propagandowy film prezentujący dorobek polskich budowlańców w pierwszych latach rządów Edwarda Gierka.

15:40 - Canal + Film - Dzieci Ireny Sendlerowej - „historia.org.pl” poleca!

Warszawa, rok 1941. Irena Sendlerowa mieszka z matką Janiną w okupowanym przez Niemców mieście. Przed wybuchem II wojny światowej pracowała w miejskim ośrodku pomocy społecznej. Teraz jest pielęgniarką kolumny sanitarnej i ma oficjalny wstęp do getta. Za każdym razem, gdy tam wchodzi, potajemnie wnosi ubrania, jedzenie i lekarstwa. Pewnego dnia żydowska kobieta prosi ją, aby wyprowadziła jej dziecko. Sendlerowa ratuje dziewczynkę. Ksiądz Godlewski sugeruje podjęcie szerszej akcji ratowania dzieci z warszawskiego getta.

16:30 - Discovery World - Wielkie bitwy. Bosworth

Historia walk na polach pod Bosworth w 1485 roku. Pojawienie się dynastii Tudorów nie tylko utwierdziło, ale i zwiększyło zasięg władzy angielskiej monarchii, szczególnie za panowania Henryka VIII.

17:00 - Discovery World - Wielkie bitwy. Azincourt

Zwycięstwo angielskiej armii Henryka V nad wojskami francuskimi w czasie wojny stuletniej dowodzi ogromnej skuteczności ówczesnej broni miotającej łuku bojowego. Łuk odegrał pewną rolę już podczas bitwy pod Hastings, a jego znaczenie w działaniach wojennych rosło w kolejnych stuleciach. To właśnie on pozwolił Anglikom uzyskać chwilową przewagę w walce o dziedzictwo Plantagenetów i zwyciężyć pod Crecy-en-Ponthieu, Poitiers i Azincourt.

22:00 - TVP Historia - Strzaskany życiorys - opowieść żołnierza

Bohaterem i jedynym wykonawcą w tym filmie dokumentalnym jest Zenon Tarasiewicz - oficer zawodowy, oficer II oddziału KG AK, który był sądzony w jednym z procesów „kiblowych” związanych z procesem generała Tatara. Aresztowany w 1950 roku, w roku 1952 skazany na 13 lat więzienia za szpiegostwo i zdradę ojczyzny, spędził za kratami 6 lat.

22:10 - Ale Kino! - Czas Apokalipsy - „historia.org.pl” poleca!

Scenariusz oparty jest na opowiadaniu Josepha Conrada „Jądro ciemności” i relacjonuje historię wyprawy kapitana Benjamina Willarda. Polecono mu zlikwidowanie szalonego pułkownika Kurtza, który na własną rękę rozpoczął morderczą wojnę na pograniczu wietnamsko-kambodżańskim. Po odnalezieniu pułkownika Willard ma według własnego uznania go zabić bądź wezwać bombowce, które zniszczą cały obóz. Wraz z grupką żołnierzy kapitan rusza łodzią patrolową w górę Mekongu.

23:25 - Kino Polska - Polska 1974

Kilku zagranicznych dziennikarzy opowiada o osiągnięciach Polski Ludowej.

Wtorek

09:00 - Discovery World - Tajemnica śmierci Kleopatry

Kleopatra przyszła na świat jako owoc kazirodczego związku. Poślubiała i mordowała swych braci. W wieku siedemnastu lat stała się spadkobierczynią tronu. Wielokrotnie unikała zamachów na życie. Jej śmierć okryta jest tajemnicą. Uznawano, że Kleopatra popełniła samobójstwo, zmarła w wyniku ukąszenia jadowitego węża. Pat Brown, ekspert z dziedziny kryminologii, próbuje dowieść, że królowa Egiptu została zamordowana.

11:15 - Kino Polska - Katastrofa w Gibraltarze

Film opowiada o losach gen. Władysława Sikorskiego, od 1939 r. do jego śmierci w 1943 r. We wrześniu 1939 r. we Lwowie gen. Sikorski daremnie stara się o przydział do walczących jednostek. Tymczasem Armia Czerwona wkracza na ziemie polskie. Sikorski, który dotarł do sztabu, chce być pomocny w odtworzeniu polskiej armii we Francji. Wyjeżdża do Paryża, obejmuje dowództwo nad formującym się wojskiem. Z chwilą agresji hitlerowskiej na Francję generał nakazuje żołnierzom ewakuację do Anglii. Sam również się tam udaje, prowadzi rozmowy z Churchillem.

14:40 - HBO - Elizabeth: Złoty Wiek (powtórka środa, 08:00) - „historia.org.pl” poleca!

Anglia, rok 1585. Od blisko 30 lat rządy sprawuje królowa Elżbieta I. Na dworze trwają poszukiwania odpowiedniego kandydata na męża, który zapewniłby monarchii kontynuację. Żaden z kandydatów nie przypada Elżbiecie do gustu. Jej serce zaczyna bić mocniej, gdy zostaje przedstawiona odkrywcy i podróżnikowi, Walterowi Raleighowi. Tymczasem król hiszpański, Filip II, zamierza obalić królową i zmusić naród do porzucenia wiary protestanckiej. Elżbieta po raz kolejny postanawia poświęcić sprawy osobiste na rzecz Anglii.

16:30 - Discovery World - Wielkie bitwy. Marston Hill

Bitwa pod Marston Hill miała miejsce 2 lipca 1644 podczas wojny domowej w Anglii. Doprowadziła do egzekucji króla Karola I. Po jego śmierci upadła monarchia i Anglia stała się republiką.

17:00 - Discovery World - Wielkie bitwy. Naseby

Geneza oraz przebieg bitwy pod Naseby w 1624 roku, podczas której starły się oddziały dowodzone przez Olivera Cromwella z armią króla Karola I. Wojna domowa przesądziła o losach brytyjskiego parlamentu.

22:00 - Viasat History - Piramidy śmierci

Starożytne prekolumbijskie miasto Teotihuacán w Meksyku było siedliskiem jednej z najpotężniejszych i najmniej znanych cywilizacji. Cywilizacja ta pojawiła się znikąd i zniknęła w tajemniczy sposób w niemal tysiąc lat później pozostawiając po sobie jedne z największych na świecie piramid. Program opowiada o przełomowych odkryciach archeologicznych, które całkowicie zmieniły dotychczasowe postrzeganie cywilizacji Teotihuacán.

00:05 - TVP 2 - Pluton - „historia.org.pl” poleca!

W 1968 roku Chris Taylor rzuca studia i na ochotnika zaciąga się do wojska. Wysłany do Wietnamu trafia do oddziału sierżanta Barnesa - bezwzględnego brutala - i sierżanta Eliasa, zachowującego spokój i moralną odwagę, choć niewierzącego już w wojnę. Kilka tygodni na froncie wystarcza, by i Chris diametralnie zmienił poglądy na sens oraz słuszność tej i każdej innej wojny.

02:00 - HBO - Janosik. Prawdziwa historia

Walczący w powstańczej armii Rakoczego młody góral Janosik zostaje schwytany przez żołnierzy cesarza Franciszka Józefa I i wcielony do jego armii. Pełniąc służbę w twierdzy w Bytczy, zaprzyjaźnia się z przywódcą bandy zbójnickiej Tomaszem Uhorczykiem, któremu pomaga w ucieczce. Ten zaś, wdzięczny za okazaną pomoc, daje ojcu Janosika pieniądze na wykup syna z cesarskiej armii. Po powrocie do rodzinnego domu młody góral przeżywa zawód miłosny i nie może znaleźć dla siebie miejsca. Wkrótce trafia do zbójnickiej bandy i zostaje jej hersztem.

Środa

09:00 - Discovery World - Tajemnice mumii z Alaski

Wyprawa na Wyspy Aleuckie na Alasce. Odkryte tam mumie być może okażą się przydatne do określania szlaków migracji ludności na terenach Ameryki Północnej.

10:20 - Kino Polska - Marszałek Piłsudski, odc. 1

Pewien dziennikarz przeprowadza wywiad z sędziwym już Piłsudskim. Marszałek wraca pamięcią aż do roku 1887, kiedy to za domniemany udział w przygotowaniach do zamachu na cara Aleksandra III został aresztowany w Petersburgu i skazany na 5 lat zesłania. Miał wówczas zaledwie 19 lat. Po powrocie w 1892 r. do Wilna chciał studiować prawo, ale odrzuciwszy propozycję współpracy z władzami carskimi, musiał porzucić ambitne plany. Wiąże się ze środowiskiem konspiratorów. Współredaguje nielegalne pismo „Robotnik”. Poznaje też przyszłą żonę, Marię.

15:25 - Kino Polska - Polskie drogi, odc. 2

Podchorąży Władysław Niwiński i kapral Leon Kuraś w cywilnych ubraniach zatrzymują się na wiejskiej plebanii. Wpadają w ręce Niemców, ale dzięki sprytowi kaprala wykupują się. Kuraś jednak zostaje złapany na dworcu kolejowym i wysłany do stalagu. Niwiński udaje się do Krakowa. Tymczasem w Warszawie Johann Heimann - już w mundurze SS - szuka śladów po rodzinie Niwińskich, chce bowiem pomścić śmierć ojca.

16:30 - Discovery World - Wielkie bitwy. Bitwa na równinie Boyne

Wilhelm Orański pokonał zdetronizowanego dwa lata wcześniej katolickiego króla Jakuba II Stuarta w bitwie nad rzeką Boyne w 1690 r. Bitwa całkowicie zmieniła strukturę systemu politycznego w Irlandii. Stała się przyczyną wielowiekowej dominacji protestanckiej, a pośrednio także współczesnych kłopotów w Ulsterze.

17:00 - Discovery World - Wielkie bitwy. Blenheim

Crispin Swayne podąża śladami księcia Marlborough, który na czele swojej armii przemaszerował przez Europę. Z pomocą Austriaków książę pokonał niezwyciężoną armię francuską.

19:00 - Viasat History - 42 sposoby na zabicie Hitlera - „historia.org.pl” poleca!

Odtajnione niedawno dokumenty i współczesna technika umożliwiają odtworzenie historycznych szczegółów 42 udokumentowanych prób zamachów na życie Adolfa Hitlera. Kim byli ludzie gotowi poświęcić własne życie w próbie uśmiercenia jednego z najbardziej znienawidzonych tyranów w historii, i w jaki sposób zamierzali tego dokonać?

20:00 - TVN 7 - Ukryta strategia

Waszyngton. Dziennikarka Janine Roth przeprowadza wywiad z wpływowym senatorem, któremu marzy się kariera w Białym Domu. Rozmowa dotyczy strategii militarnej, związanej z udziałem amerykańskich sił w Afganistanie. Tymczasem w Los Angeles weteran wojny w Wietnamie, profesor Stephen Malley, próbuje zachęcić zdolnego studenta do działania i angażowania się w sprawy świata. W Afganistanie byli studenci profesora Malleya próbują przetrwać na polu walki. Okazuje się, że polityka, dziennikarkę i naukowca łączy o wiele więcej, niż im się wydaje.

21:00 - Viasat History - Dzień pod ostrzałem, odc. 1

Program śledzi dzień z życia żołnierzy podczas bitew na frontach największych wojen, w których brali udział Amerykanie. Akcja każdego z tych dni opowiedziana jest od strony przeżyć konkretnych ludzi, którzy brali udział w takich bojowych zmaganiach i którym udało się przeżyć mimo nikłych szans na wyjście cało z opresji.

Czwartek

14:00 - Viasat History - Tajemnicze cywilizacje: Inkowie, Majowie i Aztekowie, odc. 1

Program zabiera widzów w samo serce spowitych tajemnicą starożytnych cywilizacji Inków, Majów i Azteków, w głąb tropikalnych lasów Meksyku i Gwatemali do takich mitycznych, wspaniałych miast jak Tikal, Machu Picchu i Cuzco. Te miasta duchów niegdyś zamieszkałe przez dziesiątki tysięcy ludzi do dziś szokują a złożoność ich struktur przechodzi wszelkie wyobrażenia. To wspaniała część historii ludzkości, historii która do dzisiaj na równi zaskakuje i budzi zachwyt.

16:00 - Viasat History - Podziemny Rzym

Rzesze turystów ściągają do tego miasta, aby podziwiać jego wspaniałe zabytki, ale to co uda im się zobaczyć to tylko kropla w morzu. Pod ulicami tętniącego życiem Rzymu znajduje się kolejne „wieczne miasto” ukryte tam od czasów rzymskiego imperium - pogrążone w podziemnym mroku domy, świątynie, drogi i akwedukty, wszystkie kryją w sobie niezwykłe tajemnice. Program opowiada historię pozornie tylko powszechnie znanego miasta, a grupa ekspertów złożona z archeologów i znawców urbanistyki odkrywa przed widzami jego najgłębsze tajemnice.

16:30 - Discovery World - Wielkie bitwy. Culloden

Starcie pod Culloden w 1746 roku było ostatnią bitwą rozegraną na brytyjskiej ziemi. Chociaż trwało niecałą godzinę, miało decydujące znaczenie dla przebiegu historii Szkocji i Anglii.

17:00 - Discovery World - Wielkie bitwy. Austerlitz

W grudniu 1805 roku cesarz Francuzów odniósł wielkie zwycięstwo w bitwie zwanej bitwą trzech cesarzy. Siły Napoleona pokonały wojska austriacko-rosyjskie cesarza Franciszka II i cara Aleksandra I. Austria poprosiła o pokój, a armia rosyjska wycofała się.

17:55 - Kino Polska - Marszałek Piłsudski, odc. 2

Piłsudski jest więziony w Cytadeli. Grozi mu kara śmierci. Postanowił symulować chorobę psychiczną. Przewieziono go do szpitala psychiatrycznego w Petersburgu. Przy pomocy polskich lekarzy udaje mu się zorganizować ucieczkę. Jego rodzina przebywa na terenie zaboru austriackiego. Piłsudski nadal prowadzi działalność polityczną. Koncentruje się na sprawach, które są związane z zaborem rosyjskim. Właśnie tu poznaje młodą konspiratorkę Aleksandrę Szczerbińską. Połączy ich uczucie, które przetrwa wszystkie przeciwności.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Karabiny snajperskie

Program przedstawia, w jaki sposób postęp techniczny przyczynił się do powstania karabinów, które dziesiątkowały wrogie armie na polach bitew.

21:00 - Viasat History - Upadek twierdzy Krzyżowców - „historia.org.pl ”poleca!

W 1178 roku napięcie między chrześcijanami i muzułmanami sięgnęło zenitu. Krwawy podbój Jerozolimy przez pierwszych krzyżowców wywołał wściekłość u przywódcy kurdyjskiego i muzułmanina, Saladina. Starcie między tymi dwiema gigantycznymi siłami przeszło do historii jako jedna z najsłynniejszych bitew tego okresu.

Piątek

09:00 - Discovery World - Sekrety watykańskich krypt

W 2003 roku Watykan poprosił zespół archeologów, by uchronili katakumby świętych Marcelina i Piotra przed grożącą im powodzią. Podczas prac wykopaliskowych zespół odkrył półtora tysiąca szkieletów. Sprawę zamierza wyjaśnić antropolog Dominique Castex.

16:30 - Discovery World - Wielkie bitwy. Waterloo

18 czerwca 1815 roku. „Sto dni” Napoleona. Triumfalny pochód z Nicei do Paryża po ucieczce z Elby natchną cesarza zbytnią pewnością siebie. Wierzył, że uda mu się pokonać siły, które wysłały przeciw niemu Anglia, Rosja, Prusy i Australia. Jednak błyskotliwe plany strategiczne zostały zmarnowane wskutek poważnych błędów Napoleona i jego dowódców. Armia Wellingtona, którym pogardzał, doprowadziła do całkowitej klęski Francuzów, powtórnej abdykacji Napoleona i osadzenia go na Świętej Helenie.

17:00 - Discovery World - Wielkie bitwy. Wzgórze Vimy

Niemcy zamienili wzgórze Vimy w niedostępną fortecę. Podczas ataku śmierć na nie poniosło tysiące żołnierzy. Czterem dywizjom kanadyjskim udało się w końcu zdobyć to miejsce.

19:00 - TVP Historia - Obrona Lwowa - „historia.org.pl” poleca!

Film opowiada o polskiej obronie Lwowa przed ukraińskimi bojownikami. Głównym bohaterem opowieści jest gimnazjalista Antoś Petrykiewicz, który walczył ramię w ramię z dorosłymi. Film składa się z wątków opowiadanych przez narratora, który pojawia się w historycznych miejscach, z dokumentalnych zdjęć współczesnego Lwowa, z inscenizacji oraz z ikonografii i nielicznych archiwaliów. Wypowie się też dziś już nieżyjący Zygmunt Niedźwirski, jeden z uczestników obrony Lwowa.

20:05 - TVP Historia - Historia i dokument

Bohaterkami filmu są trzy niezwykłe kobiety: Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska, Stefania Wojtulanis-Karpińska i Anna Leska-Daab. W czasie II wojny światowej służyły w ATA - Air Transport Auxiliary Service, pomocniczej służbie transportowej brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych. Anna Leska-Daab i Stefania Wojtulanis pilotowały nawet bombowce, dostarczając je z lotnisk przyfabrycznych na lotniska bojowe na terenie Wielkiej Brytanii. W ATA służyło w sumie ponad 1300 pilotów różnych narodowości, w tym sto kilkanaście kobiet.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Zbroja

Od średniowiecznych rycerzy po najnowszy, przełomowy wynalazek: smoczą skórę. W programie widzowie dowiedzą się, jak skromny ksiądz stworzył pierwszą kuloodporną kamizelkę.

21:00 - TVP Historia - Ułani, ułani…

Archiwalia z 1939 roku, pokazujące szarże kawaleryjskie podczas rozpaczliwej obrony Polski, opuszczonej przez sojuszników i zaatakowanej od tyłu przez Armię Czerwoną, filmy dokumentalne, wypowiedzi ostatnich kawalerzystów - uczestników kampanii wrześniowej, a także wypowiedzi niemieckich dowódców tworzą obraz przedwojennej kawalerii, która bohatersko stawiła czoło najeźdźcom. Film przedstawia również losy polskiej kawalerii po kapitulacji we wrześniu 1939 roku.

22:25 - Canal + - Wrogowie Publiczni - „historia.org.pl” poleca!

Stany Zjednoczone, rok 1933. John Dillinger, warunkowo zwolniony z więzienia po 9 latach pozbawienia wolności, uwalnia kilku więźniów z zakładu karnego w Michigan City w Indianie. Po pobycie na farmie zbiegowie - Harry „Pete” Pierpont, Homer van Meter i Ed Shouse, postanawiają przenieść się do Chicago. Tam razem z Dillingerem dokonują serii napadów na banki. Są nieuchwytni, a policja jest bezsilna. Dyrektor biura śledczego ogłasza Johna Dillingera „wrogiem publicznym nr 1”. Złapanie bandyty staje się głównym celem agenta Melvina Purvisa.

01:10 - Kino Polska - Poznań ’56

Głównymi bohaterami są dwaj chłopcy w wieku 10-12 lat. To z ich perspektywy widz śledzi rozwój poznańskich wydarzeń. Oprócz dwójki uczniów, trochę bezładnie „oprowadzających” widza po „powstańczym teatrum”, w filmie Bajona można odnaleźć jeszcze kilka innych wątków. Najważniejsze z nich to perypetie Zenka - młodego robotnika, który uniesiony emocjonalnym porywem, staje się mimowolnym przywódcą protestu, oraz losy pięciu profesorów, którzy zdążając na sympozjum naukowe do Szczecina, trafiają w środek rozruchów.

Sobota

07:00 - Discovery World - Detektywki na polu bitwy. Kto zatopił Wielką Armadę?

Kulisy nieudanej hiszpańskiej inwazji na Wyspy Brytyjskie w 1588 roku i przebieg działań wojennych na morzu, które doprowadziły do ostatecznej klęski niezwyciężonej hiszpańskiej armady, a tym samym do utraty przez Hiszpanię pozycji mocarstwa morskiego w Europie i na świecie.

11:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa o 73 Easting

Podczas wojny w Zatoce Perskiej amerykański II pułk pancerny zaskoczyła burza piaskowa. Pomimo tak ekstremalnych warunków żołnierzom udało się pokonać iracką Gwardię Republikańską.

14:20 - Canal + Film - Pan i Władca na krańcu świata -„historia.org.pl” poleca!

Rok 1805. Napoleon Bonaparte podbija kolejne kraje. Walki armii cesarza z Anglikami toczą się także na dalekich morzach. Brytyjski żaglowiec wojenny „Surprise” ma przechwycić okręt „Acheron”, większą i nowocześniejszą jednostkę nieprzyjaciela. Jednak to Francuzom udaje się zaskoczyć kapitana Jacka Aubreya. Bilans starcia jest pokaźny: „Surprise” traci dziewięciu ludzi, ma uszkodzony ster. Po remoncie Aubrey postanawia ścigać francuską fregatę, choć załoga boi się kolejnej porażki. Do decydującej konfrontacji dochodzi w pobliżu wysp Galapagos.

17:55 - TV 4 - Prawdziwa historia Robin Hooda, odc. 1

Opowieść o Robin Hoodzie jest jedną z najbardziej znanych legend. Postać banity stała się inspiracją dla wielu pieśniarzy, poetów, pisarzy, filmowców, dokumentalistów i historyków. Nie brak jednak kontrowersji dotyczących poszczególnych elementów legendy. Być może na mit o Robin Hoodzie mogło złożyć się kilka historycznych postaci, których wyczyny miały miejsce w czasach wypraw krzyżowych. Dokument jest próbą ustalenia, co w legendzie o sprytnym banicie jest prawdą. Autorzy dokonują szczegółowej analizy faktów w oparciu o wypowiedzi ekspertów.

19:00 - Viasat History - Norymberga. Proces Nazistów, odc. 1 - „historia.org.pl” poleca!

Serial przedstawia przebieg procesu sądowego, wytoczonego przeciwko nazistom najwyższego szczebla - Goeringowi, Speerowi i Hessowi oraz o ujawnionych podczas jego trwania faktach i dokumentach. W programie wykorzystano znalezione na terytorium Europy i Stanów Zjednoczonych archiwa, do tej pory nie publikowane. Zebrane informacje ożywiają omawiane postaci i śledzą ich poczynania od momentu pojmania do niewoli po wyrok i ostateczny kres: samobójstwo, 20 lat więzienia i dożywocie.

22:30 - TVP Historia - Czarnobylcy

Dwadzieścia jeden lat temu po wybuchu reaktora elektrowni atomowej w Czarnobylu skutki tej tragedii odczuwają nadal setki tysięcy osób. Film odpowiada o mieszkańcach teoretycznie zamkniętej, ścisłej strefy na terytorium Białorusi. Film ten w 2001 roku był nagrodzony na Międzynarodowym Konkursie Mircom Regional.

01:45 - HBO - Władcy wojny

Chiny, połowa XIX wieku. Krajem Środka targają kolejne wojny, mieszkańcy zaczynają mieć dość rozlewu krwi, głodu i rządów skorumpowanej dynastii Quing. W centrum niepokojów znajduje się generał Pang, dowódca jednej z armii cesarzowej. Po doświadczeniu zdrady, w wyniku której zginęli jego ludzie, postanawia przyłączyć się do ukrywających się w górach bandytów. Tam poznaje Cao Er-Hu oraz Zhang Wen-Xianga. Mężczyźni zawierają braterstwo krwi, obiecując sobie dozgonną wierność.

Niedziela

07:00 - Discovery World - Detektywi na polu bitwy. Szarża angielskiej kawalerii

W latach 1853-1856 miała miejsce wojna krymska między siłami Rosji z jednej a Anglii, Francji i Turcji z drugiej strony. Niedaleko Sewastopola nastąpił samobójczy atak kawalerii angielskiej. Lord Lucan przez pomyłkę wysłał brygadę lekkiej kawalerii wprost na baterie rosyjskie.

16:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Wojna Jom Kippur - „historia.org.pl” poleca!

6 października 1973 r., w żydowskie święto Jom Kippur, sprzymierzone wojska Syrii i Egiptu zaatakowały Izrael. Na wyposażeniu agresorów, oprócz tysięcy żołnierzy piechoty i ogromnej liczby sztuk artylerii, znajdowało się blisko 1200 czołgów T-55 - nowoczesnych, mobilnych i niezawodnych. W programie próba odpowiedzi na pytanie: jak to się stało, że mimo zaskoczenia i krótkiego czasu na mobilizację, zaatakowanym z dwóch frontów i mającym zaledwie kilka czołgów Izraelczykom udało się odeprzeć atak.

19:20 - Kino Polska - Janosik

Akcja rozgrywa się na początku XIX wieku. Legendarny tatrzański zbójnik staje w obronie biednych. Napada na możnych, a łupy oddaje chłopom. Przeciwko sobie ma murgrabię i jego hajduków oraz regularne oddziały austriackie. Aresztowany w dniu ślubu zostanie powieszony na haku.

21:00 - TVP Historia - Ułani, ułani - Kawaleria września

Wrzesień 1939 roku. Udział kawalerii w czasie rozpaczliwej obrony Polski, opuszczonej przez sojuszników, zaatakowanej przez wojska niemieckie i Armię Czerwoną. Wypowiedzi ostatnich kawalerzystów, uczestników tych zdarzeń i fragmenty filmów dokumentalnych razem tworzą obraz przedwojennej kawalerii. Film pokazuje również losy kawalerzystów po kapitulacji Polski.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz