Program telewizyjny dla historyków (22-28 listopada 2010)


Już jutro zaczyna się następny tydzień, pora więc na kolejny profilowany program telewizyjny dla historyków, w którym znajdziecie wszystkie najciekawsze pozycje do obejrzenia w ciągu najbliższych siedmiu dni. Zapraszam.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek

09:00 - Discovery World - Odkrycie nowego grobowca w Egipcie

Program przedstawia największe odkrycie ostatnich 80 lat. W Dolinie Królów, niedaleko grobowca Tutenchamona, archeologowie odkryli złotą trumnę.

12:05 - TVP Historia - Obrona Lwowa

Film opowiada o polskiej obronie Lwowa przed ukraińskimi bojownikami. Głównym bohaterem opowieści jest gimnazjalista Antoś Petrykiewicz, który walczył ramię w ramię z dorosłymi. Film składa się z wątków opowiadanych przez narratora, który pojawia się w historycznych miejscach, z dokumentalnych zdjęć współczesnego Lwowa, z inscenizacji oraz z ikonografii i nielicznych archiwaliów. Wypowie się też dziś już nieżyjący Zygmunt Niedźwirski, jeden z uczestników obrony Lwowa.

13:00 - TVP Historia - Przedwojenny chłopak

Bohaterkami filmu są trzy niezwykłe kobiety: Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska, Stefania Wojtulanis-Karpińska i Anna Leska-Daab. W czasie II wojny światowej służyły w ATA - Air Transport Auxiliary Service, pomocniczej służbie transportowej brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych. Anna Leska-Daab i Stefania Wojtulanis pilotowały nawet bombowce, dostarczając je z lotnisk przyfabrycznych na lotniska bojowe na terenie Wielkiej Brytanii. W ATA służyło w sumie ponad 1300 pilotów różnych narodowości, w tym sto kilkanaście kobiet.

14:00 - TVP Historia - Ułani, ułani. Kawaleria września

Wrzesień 1939 roku. Udział kawalerii w czasie rozpaczliwej obrony Polski, opuszczonej przez sojuszników, zaatakowanej przez wojska niemieckie i Armię Czerwoną. Wypowiedzi ostatnich kawalerzystów, uczestników tych zdarzeń i fragmenty filmów dokumentalnych razem tworzą obraz przedwojennej kawalerii. Film pokazuje również losy kawalerzystów po kapitulacji Polski.

16:30 - Discovery World - Pola Bitew - Bitwa o Krym, odc. 1 - „historia.org.pl” poleca!

Obsesja Hitlera na punkcie Krymu była przyczyną wielu sporów z jego doradcami. W październiku 1941 roku armia niemiecka przełamała opór wojsk radzieckich podczas walk na Krymie.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Błyskawiczny ogień

Program przedstawia historię broni stosowanej przez żołnierzy piechoty. Pierwszym wynalazkiem była kartaczownica Gatlinga, wielka i nieporęczna, nazywana „pradziadkiem szybkiego ognia”. Później kolejne pokolenia karabinów maszynowych przeróżnych kształtów i rozmiarów zdominowały światowe konflikty. Dopiero podczas zimnej wojny precyzja została połączona z szybkostrzelnością. Karabin maszynowy stał się nową alternatywą. MP-7 to nowy członek tej grupy. Odziedziczył najlepsze cechy poprzedników.

21:00 - TV 4 - Prawdziwa historia Robin Hooda, odc. 1

Opowieść o Robin Hoodzie jest jedną z najbardziej znanych legend. Postać banity stała się inspiracją dla wielu pieśniarzy, poetów, pisarzy, filmowców, dokumentalistów i historyków. Nie brak jednak kontrowersji dotyczących poszczególnych elementów legendy. Być może na mit o Robin Hoodzie mogło złożyć się kilka historycznych postaci, których wyczyny miały miejsce w czasach wypraw krzyżowych. Dokument jest próbą ustalenia, co w legendzie o sprytnym banicie jest prawdą. Autorzy dokonują szczegółowej analizy faktów w oparciu o wypowiedzi ekspertów.

23:00 - Viasat History - Szpiedzy, którzy wyszli z morza

Jesienią 1942 roku ataki niemieckich okrętów podwodnych przesunęły się daleko w głąb potężnej Rzeki Św. Wawrzyńca w Kanadzie, zatapiając 21 statków i zabijając ponad 250 osób. Niemcy osiągnęli swój cel. Ich operacja praktycznie spowodowała zamknięcie Rzeki Św. Wawrzyńca dla wszystkich kanadyjskich konwojów, zmierzających do Wielkiej Brytanii. Program opowiada mało znaną historię o szpiegach, którzy wylądowali na kanadyjskim wybrzeżu i tajemniczym lądowaniu lodzi podwodnej, które to wydarzenie przez ponad 35 lat okryte było tajemnicą.

Wtorek

09:00 - Discovery World - Co wiedzieli starożytni. Rzymianie

Podróż do czasów rzymskich. Rzymianie wierzyli, że podbój świata zapewni im dostatnie życie. W programie próba odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób wynalazki ułatwiały mieszkańcom imperium codzienne życie.

16:30 - Discovery World - Pola bitew - Bitwa o Krym, odc. 2 - „historia.org.pl” poleca!

Po klęskach pod Stalingradem i Kurskiem Niemcy zmuszeni zostali do odwrotu. W maju 1944 roku, wbrew rozkazom Hitlera, skapitulował Sewastopol.

16:40 - Canal + Film - Dzieci Ireny Sendlerowej - „historia.org.pl” poleca!

Warszawa, rok 1941. Irena Sendlerowa mieszka z matką Janiną w okupowanym przez Niemców mieście. Przed wybuchem II wojny światowej pracowała w miejskim ośrodku pomocy społecznej. Teraz jest pielęgniarką kolumny sanitarnej i ma oficjalny wstęp do getta. Za każdym razem, gdy tam wchodzi, potajemnie wnosi ubrania, jedzenie i lekarstwa. Pewnego dnia żydowska kobieta prosi ją, aby wyprowadziła jej dziecko. Sendlerowa ratuje dziewczynkę. Ksiądz Godlewski sugeruje podjęcie szerszej akcji ratowania dzieci z warszawskiego getta.

17:00 - Viasat History - Zaginione dzieła królowej Elżbiety

U wybrzeży niewielkiej wyspy Alderney leży wrak statku, który po zbadaniu mógłby dostarczyć informacji do napisania morskiej historii Anglii na nowo. Nurkowie i eksperci-historycy podejmują próbę odszukania i wydobycia 400-letnich dział z wraku statku. Ich przeróbka i wypalenie ma zademonstrować w jaki sposób Elżbieta I stała się matką brytyjskiej dominacji na morzu.

18:00 - Viasat History - Ucieczka Ludwika XVI

Paryż, 21 czerwca 1791 roku. O 12. 30 król Francji Ludwik XVI ze swoją żoną Marią Antoniną i ich dziećmi podjęli próbę ucieczki z ogarniętego rewolucyjną gorączką Paryża. W przebraniu udało im się uciec z pałacu Tuileries, gdzie byli przetrzymywani, ale w Varennes zostali zaaresztowani i wrócili do Paryża. W rok później zarówno król jak i królowa zostali straceni przez ścięcie głowy na gilotynie.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Artyleria

Wszystko o broni i rozwoju techniki militarnej na przestrzeni stuleci. W tym odcinku rozwój niesamowitych narzędzi zagłady, od katapult, po armaty.

20:30 - TVP Historia - Zwycięzcy Rómmla, odc. 1

Film dokumentalny. Brak opisu.

22:00 - Viasat History - Mumie inkaskich dzieci

Badania nad znalezionymi w 1999 r. na terenie Peru trzema znakomicie zachowanymi mumiami dzieci. Dowiadujemy się o zwyczajach i powodach składania bogom w ofierze dzieci w prastarych społeczeństwach. Amerykański archeolog Johan Reinhard w towarzystwie swoich argentyńskich i peruwiańskich kolegów na górze Llullaillaco, na terenie Peru dokonali niezwykłego odkrycia świętego miejsca Inków. Pod skałami i lodem odkopali trzy idealnie zachowane mumie inkaskich dzieci.

23:20 - TVP 1 - Zamach w Wilczym Szańcu

W 1933 r. pułkownik Claus hrabia von Stauffenberg poznaje Adolfa Hitlera, który właśnie objął stanowisko kanclerza Niemiec. 6 lat później oficer rusza do Polski na wojnę. Z czasem traci zaufanie do Führera. W 1943 r., podczas walk w Afryce, odnosi poważne rany. Po rekonwalescencji włącza się do opozycji antyhitlerowskiej w armii. Spiskowcy postanawiają dokonać zamachu na Hitlera. Stauffenberg ma być wykonawcą. Podkłada bombę 20 lipca 1944 r. na naradzie w Wilczym Szańcu pod Kętrzynem. Jest przekonany, że zamach się udał.

23:40 - Kino Polska - Krajobraz po bitwie

Scenariusz filmu powstał na motywach obozowych opowiadań Tadeusza Borowskiego. Akcja toczy się w byłym obozie koncentracyjnym na terenie Niemiec. Mimo że został wyzwolony przez Amerykanów, wciąż istnieje, ale na innych zasadach. Wśród niedawnych więźniów jest Tadeusz (Daniel Olbrychski), młody Polak piszący wiersze, miłośnik książek. Stroni od rodaków, którzy, ledwie odzyskawszy wolność, ujawniają najgorsze narodowe przywary. Pewnego dnia do obozu przyjeżdżają kobiety. Tadeusz poznaje polską Żydówkę Ninę.

Środa

09:00 - Discovery World - Co wiedzieli starożytni. Chińczycy

Podróż w przeszłość do starożytnych Chin. W ówczesnych czasach Państwo Środka przodowało pod względem nauki i techniki z innymi częściami świata.

15:35 - TVP Historia - Mogiły znaczą drogi nasze

Uzbekistan. Wzdłuż torów kolejowych, którymi ewakuowała się ze Związku Radzieckiego armia Andersa, powstały cmentarze, na których spoczywają żołnierze, kobiety, ochotnicy - osoby zmarłe w drodze do ojczyzny. W większości są to ofiary chorób spowodowanych przebywaniem w urągających zasadom higieny warunkach. Reporter odwiedza w Uzbekistanie miejsca, które otoczono opieką. Przedstawicielki tamtejszej Polonii oprowadzają po cmentarzach, opowiadają o próbach upamiętniania tych miejsc.

16:30 - Discovery World - Pola Bitew - Kampania Bałkańska, odc. 1

Kulisy dramatycznych wydarzeń II wojny światowej na Bałkanach. Radziecka aneksja prowincji rumuńskich w 1940 r. Obalenie dyktatury faszystowskiej w Rumunii w 1943 r. oraz wypowiedzenie wojny Niemcom.

17:00 - Viasat History - Chińskie panowanie na morzach

Na początku XV wieku Chiny zaprezentowały światu swoje bezprecedensowe stanowisko wobec morskich eksploracji. Na ponad 80 lat przed dotarciem Kolumba do Ameryki, jedna z najwspanialszych flot w historii i jej wpływ na biznes i politykę kraju podniosły Chiny do rangi bezdyskusyjnej potęgi na morzach i oceanach świata. W programie - opowieść o niezwykłym rozdziale historii tego jednego ze światowych supermocarstw i jego morskich podbojach na początku XV wieku, opowiedziana przez współczesnego poszukiwacza przygód i podróżnika.

19:00 - Viasat History - W poszukiwaniu przejścia północno-zachodniego, odc. 1

Poszukiwanie drogi morskiej z Europy do wschodniej Azji, prowadzącej przez Morze Arktyczne wzdłuż północnych wybrzeży Ameryki Północnej było jednym z najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych przedsięwzięć w historii tego typu eksploracji. Oryginalna ekspedycja z 1845 roku prowadzona przez Sir Johna Franklina skończyła się tajemniczym zniknięciem 128 ludzi biorących w niej udział. Ta zagadka stanowi jedną z najbardziej frapujących tajemnic Arktyki. Udało się to dopiero w 1903 roku Norwegowi Roaldowi Amundsenowi.

20:10 - Ale Kino! - Hawana. Miasto utracone - „historia.org.pl” poleca!

Hawana lat 50. tętni muzyką i kusi nocnymi rozrywkami, choć żyje pod terrorem generała Batisty. Skorumpowanym miastem rządzi mafia, tysiące ludzi, na skutek systemu klasowego, żyją w ubóstwie. Dopóki jednak słychać muzykę, a na Kubie bawią się obywatele obu Ameryk, można przymykać oko na politykę. Takiego zdania jest Fico Fellove, sceptyczne nastawiony do rozkręcającej się rewolucji Fidela Castro i Che Guevary. Bracia Fico przyłączają się do partyzantów, jeden z nich ginie. Wdowa po nim, wielka miłość Fico, zostaje pierwszą damą rewolucji.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Łodzie podwodne

Wszystko o broni i rozwoju techniki militarnej na przestrzeni stuleci. W tym odcinku okręty podwodne.

01:00 - Kino Polska - Poznań ’56

Głównymi bohaterami są dwaj chłopcy w wieku 10-12 lat. To z ich perspektywy widz śledzi rozwój poznańskich wydarzeń. Oprócz dwójki uczniów, trochę bezładnie „oprowadzających” widza po „powstańczym teatrum”, w filmie Bajona można odnaleźć jeszcze kilka innych wątków. Najważniejsze z nich to perypetie Zenka - młodego robotnika, który uniesiony emocjonalnym porywem, staje się mimowolnym przywódcą protestu, oraz losy pięciu profesorów, którzy zdążając na sympozjum naukowe do Szczecina, trafiają w środek rozruchów.

Czwartek

09:00 - Discovery World - Co wiedzieli starożytni. Egipcjanie

Starożytni Egipcjanie mniej myśleli o życiu doczesnym, a więcej o pozagrobowym. Wraz z powstaniem wierzeń religijnych zaczęła rozwijać się sztuka mumifikacji zwłok.

10:40 - Canal + - Północna ściana

Nazistowska propaganda stawia za punkt honoru przejście niezdobytej północnej ściany góry Eiger w Alpach Berneńskich, która ze względu na liczne ofiary bywa nazywana „ścianą śmierci”. Zadania podejmują się dwaj bawarscy żołnierze oraz konkurencyjna para austriackich alpinistów. W ślad za nimi udaje się doświadczony dziennikarz, którzy zamierza napisać propagandowy artykuł o wyczynie Bawarczyków. Jego fotografem zostaje odbywająca staż w redakcji Luise Fellner, która wychowywała się wspólnie z alpinistami.

16:20 - Ale Kino! - Ocalić miasto

Rekonstrukcja wydarzeń poprzedzających wyzwolenie Krakowa w styczniu 1945 roku. Zaminowane i skazane na zagładę miasto ocalało dzięki manewrowi taktycznemu oddziałów Armii Czerwonej dowodzonej przez marszałka Iwana Koniewa. W obliczu ofensywy wojsk radzieckich Niemcy przygotowują wysadzenie Krakowa w powietrze. Żołnierze AK, AL i zwiadowcy radzieccy starają się temu przeszkodzić.

16:30 - Discovery World - Pola Bitew - Kampania Bałkańska, odc. 2

Kulisy dramatycznych wydarzeń II wojny światowej na Bałkanach. Radziecka aneksja prowincji rumuńskich w 1940 roku. Obalenie dyktatury faszystowskiej w Rumunii w 1943 roku oraz wypowiedzenie wojny Niemcom. Ciąg dalszy kampanii Rosjanie zdobywają pola roponośne Ploesti, padają Bukareszt i Węgry. Bałkany znajdują się pod kontrolą Rosjan.

19:00 - Viasat History - W poszukiwaniu przejścia północno-zachodniego, odc. 2

Poszukiwanie drogi morskiej z Europy do wschodniej Azji, prowadzącej przez Morze Arktyczne wzdłuż północnych wybrzeży Ameryki Północnej było jednym z najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych przedsięwzięć w historii tego typu eksploracji. Oryginalna ekspedycja z 1845 roku prowadzona przez Sir Johna Franklina skończyła się tajemniczym zniknięciem 128 ludzi biorących w niej udział. Ta zagadka stanowi jedną z najbardziej frapujących tajemnic Arktyki. Udało się to dopiero w 1903 roku Norwegowi Roaldowi Amundsenowi.

20:00 - Viasat History - Jak faraonowie Egipt budowali, odc. 1

Starożytny Egipt był jednym z najpotężniejszych imperiów na świecie, super-państwem rządzonym przez potężnych faraonów, a jego dziedzictwem są potężne budowle, które przetrwały przez ponad 3000 lat. Aby umożliwić ich powstanie egipscy inżynierowie nie mogli po prostu sięgnąć do książek z instrukcjami, musieli sami opracować właściwe sposoby i metody. Program opowiada historię przełomowych odkryć technologicznych, które umożliwiły zbudowanie świątyń, piramid, tam i wojskowych twierdz.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Pionowy start

Historia rozwoju silników, nowoczesnej awioniki, systemów namierzania celów i obrony własnej samolotów pionowego startu.

21:00 - Viasat History - Wielka wojna w Dolomitach - „historia.org.pl” poleca!

Bitwa o zdobycie góry Lagazuoi w sercu włoskich Dolomitów była jedną z najbardziej niezwykłych kampanii wojskowych I wojny światowej. Prowadzona przez dwa lata kampania pokazana jest w programie oczami dwóch młodych żołnierzy walczących po przeciwnych stronach - Fedele, po stronie Austo-Węgier i Luigi po stronie Włoch. W oparciu o ich pamiętniki i listy program opowiada o codziennych zmaganiach żołnierzy, ich strachu oraz fizycznym wyczerpaniu podczas prowadzonej w Dolomitach akcji wojskowej.

22:20 - Canal + - Wiosna 1941

Żydówka polskiego pochodzenia, Clara Planck, jest światowej sławy wiolonczelistką. Jako jedyna z rodziny przeżyła II wojnę światową, po zakończeniu której wyjechała do Kanady. W 1972 roku Clara przyjeżdża do Polski, aby zagrać koncert. Wizyta w ojczyźnie jest dla niej silnym przeżyciem. Powracają bolesne wspomnienia wiosny 1941, gdy jako młoda kobieta, wraz z mężem Arturem i dwiema córkami, znalazła schronienie przed nazistami u polskiej chłopki. Pobyt w chacie Emilii był dla żydowskiej rodziny pasmem dramatycznych doświadczeń.

Piątek

09:00 - Discovery World - Co wiedzieli starożytni. Japończycy

Pomimo otwarcia na zachodnią kulturę Japończycy nadal są dumni ze swojej historii i tradycji, zdają sobie sprawę z ich bogactwa i oryginalności. Utrzymują więź z przeszłością poprzez kultywowanie starych tradycji. Japońskie dzieci po lekcjach mogą uczestniczyć w rozmaitych zajęciach dodatkowych. Uczą się ceremoniału parzenia herbaty, uczęszczają do szkoły kendo, w świątyni poznają zasady religii buddyjskiej i jej rytuały. Program jest próbą wyjaśnienia cudu gospodarczego Japonii.

16:30 - Discovery World - Pola Bitew - Wojna z U-bootami, odc. 1

Podczas bitwy o Atlantyk niemieckie okręty podwodne, U-booty, regularnie atakowały konwoje z pomocą dla Wielkiej Brytanii. Na dno szły brytyjskie statki handlowe i okręty wojenne.

17:35 - TVP Historia - Stacja PRL, odc. 1

Chaos, jaki zapanował w Polsce w roku 1945 - zmiana granic, sąsiadów, układów, ustroju i wielkie migracje sprawiły, że wielu Polaków zagubiło się w całkowicie nowej rzeczywistości. Wkrótce stało się jasne, że do tej przedwojennej nie ma powrotu. Paradoksalnie jednak ani ci, którzy zaraz po zakończeniu wojny mieli jakąś władzę, ani ci, którzy już wkrótce mieli po nią sięgnąć, ani szarzy obywatele nie wiedzieli, co ich czeka. Niestety, kres wojny wcale nie oznaczał, że nastały czasy spokojne, szczęśliwe i sprawiedliwe.

19:10 - Kino Polska - Polska 1974

Kilku zagranicznych dziennikarzy opowiada o osiągnięciach Polski Ludowej.

20:05 - TVP Historia - Ułani Andersa

Film opowiada o losach generała Władysława Andersa i poznańskich ułanów: od powstania wielkopolskiego, poprzez wojnę z bolszewikami w 1920 roku, kampanię wrześniową, aż po ich rozwiązanie. W 1991 roku powstał Ochotniczy Oddział Kawalerii w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich, który kultywuje tradycje 15. Pułku. To formacja, którą poznaniacy wielokrotnie obserwują na ulicach miasta w czasie uroczystości patriotycznych. Film dokumentalny zbudowany jest między innymi z inscenizacji walk ułanów.

20:15 - HBO - Tobruk - „historia.org.pl” poleca!

II wojna światowa, wczesna jesień 1941 roku. Młody czeski żołnierz, Jiří Pospíchal, zostaje wysłany do Libii, gdzie ma bronić obleganego przez Niemców i Włochów miasta Tobruk. Tam jego naiwne i idealistyczne wyobrażenia na temat bohaterstwa i wojennej rzeczywistości zostają wystawione na ciężką próbę. Chłopak nie jest w stanie poradzić sobie z brutalnością i ciężkimi warunkami panującymi na pustyni. Ciągły stan zagrożenia i wszechobecna śmierć odciskają piętno na jego psychice.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Bombowce

Wszystko o broni i rozwoju techniki militarnej na przestrzeni stuleci. W tym odcinku od bomb zrzucanych z kokpitu, po laserowo sterowane pociski bunker-buster, które namierzają siedliska wroga.

22:15 - Kino Polska - Operacja Himmler

31 sierpnia 1939 roku w Gliwicach miała miejsce zorganizowana przez SS i niemiecki wywiad wojskowy antypolska prowokacja. Akcją, której kryptonim brzmiał „Himmler”, kierowali szef policji Heydrich i szef Abwehry Canaris. O godzinie 20.00 grupa esesmanów w polskich mundurach wtargnęła do miejscowej rozgłośni radiowej. Po opanowaniu budynku wygłosili komunikat w języku polskim, nawołujący do wojny z Niemcami.

Sobota

11:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Wojna Jom Kippur

W 1973 roku Syria niespodziewanie zaatakowała Izrael. Posiadający zaledwie kilka czołgów Izraelczycy odparli atak o wiele lepiej uzbrojonych wojsk wroga.

12:50 - Canal + Film - Trzy Królestwa

Chiny, rok 208 n.e. Żądny władzy kanclerz Cao Cao otrzymuje od cesarza z dynastii Han zgodę na wyprawę wojenną. Jej celem ma być zniszczenie dwóch wrogich, skłóconych armii. Jednej z nich przewodzi Liu Bei, drugiej Sun Quan. Cao Cao zaczyna wojnę od napaści na Liu Beia, zmuszając go do odwrotu. Po porażce strateg wodza, Zhuge Liang, sugeruje, by zwrócić się do trzeciego ze skłóconych królestw z propozycją sojuszu. Kontaktuje się z wojownikiem Sun Quana, Zhou Yu. Dwie, niegdyś wrogie armie łączą siły.

16:30 - Viasat History - Wielcy brytyjscy dowódcy, odc. 1

Znakomita seria historyczno-biograficzna opowiadająca o sześciu słynnych brytyjskich dowódcach. Te znane na całym świecie postaci, reprezentujące szereg okresów historycznych, odegrały ogromny wpływ na dzieje Wielkiej Brytanii. Prezenterem programu jest ekspert wojskowy i entuzjasta tematu major Gordon Corrigan, który stara się określić jakimi cechami powinien odznaczać się wybitny dowódca i poszukuje ich współczesnych analogii.

18:00 - TV 4 - Prawdziwa historia Robin Hooda, odc. 2

Opowieść o Robin Hoodzie jest jedną z najbardziej znanych legend. Postać banity stała się inspiracją dla wielu pieśniarzy, poetów, pisarzy, filmowców, dokumentalistów i historyków. Nie brak jednak kontrowersji dotyczących poszczególnych elementów legendy. Być może na mit o Robin Hoodzie mogło złożyć się kilka historycznych postaci, których wyczyny miały miejsce w czasach wypraw krzyżowych. Dokument jest próbą ustalenia, co w legendzie o sprytnym banicie jest prawdą. Autorzy dokonują szczegółowej analizy faktów w oparciu o wypowiedzi ekspertów.

18:25 - HBO - Elizabeth: Złoty Wiek

Anglia, rok 1585. Od blisko 30 lat rządy sprawuje królowa Elżbieta I. Na dworze trwają poszukiwania odpowiedniego kandydata na męża, który zapewniłby monarchii kontynuację. Żaden z kandydatów nie przypada Elżbiecie do gustu. Jej serce zaczyna bić mocniej, gdy zostaje przedstawiona odkrywcy i podróżnikowi, Walterowi Raleighowi. Tymczasem król hiszpański, Filip II, zamierza obalić królową i zmusić naród do porzucenia wiary protestanckiej. Elżbieta po raz kolejny postanawia poświęcić sprawy osobiste na rzecz Anglii.

20:00 - Viasat History - Wyspa Minotaura, odc. 1

Tajemnicza wyspa - Kreta zawsze pobudzała wyobraźnię jako legendarne miejsce narodzin Zeusa i teren panowania okrutnego tyrana króla Minosa, którego piękna córka Ariadna, używając kłębka nici, pomogła Tezeuszowi wydostać się z labiryntu po zabiciu Minotaura. Historyk Bettany Huges podróżuje po tej pięknej greckiej wyspie w poszukiwaniu archeologicznych śladów jej świetnej starożytnej przeszłości, określanej jako kultura minojska.

20:00 - Canal + Film - The Hurt Locker. W pułapce wojny - „historia.org.pl” poleca!

Pierwsze lata obecności wojsk amerykańskich w Iraku. Po tragicznej śmierci na służbie jednego z członków elitarnej jednostki saperów dowództwo Kompanii Bravo obejmuje starszy sierżant sztabowy William James. Pracuje z dwoma ochotnikami- sierżantem J. T. Sanbornem i Owenem Eldridgem. Do końca służby na Bliskim Wschodzie pozostało im 40 dni. Zadaniem jednostki Bravo jest rozbrajanie materiałów wybuchowych podkładanych przez rebeliantów. Ładunki tego typu są najczęstszą przyczyną śmierci żołnierzy, a także ogromnej liczby irackich cywilów.

Niedziela

15:00 - Discovery World - Tajemnica jeziora Toplitz

W ostatnich dniach II wojny światowej naziści pozbyli się ogromnej ilości podrobionych pieniędzy, zatapiając je w jeziorze Toplitz w Austrii.

15:45 - TVP Historia - Warownie pogranicznych szlaków

Felieton. Brak informacji o programie.

16:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwy pod El Alamein

W październiku 1942 roku pod El Alamein spotkały się po raz drugi niemieckie oddziały Afrika Korps pod dowództwem Erwina Rommla oraz angielskie wojska generała Bernarda Montgomery’ego. Trwające ponad dwa miesiące starcia były jedną z najważniejszych bitew II wojny światowej, dzięki której kampania państw Osi w Afryce została zahamowana. Angielskie oddziały wsparte były ponad 1000 sztuk broni pancernej, w tym kilkoma setkami amerykańskich czołgów typu Sherman i Grant. Odegrały one ogromną rolę w pokonaniu niemal pięciuset niemieckich czołgów.

18:00 - Viasat History - Czyngis-Chan

Zawsze atakuj pierwszy i zawsze się mścij - takiego postępowania Czyngis-Chan nauczył się jeszcze jako dziecko zamordowanego ojca. Dorastał w ubóstwie, wśród dzikich mongolskich stepów. Udało mu się jednak wybić wysoko, na pozycję wielkiego Chana. Opisuje się go często jako psychopatę, który zabił własnego brata i wydał wyrok śmierci na swego najlepszego przyjaciela. W programie zaprezentowane zostaną fakty, które pomogą odpowiedzieć pytania, czy portret wielkiego Chana jako bezwzględnego, brutalnego mordercy, jest prawdziwy.

19:00 - Viasat History - Omaha - plaża we krwi - „historia.org.pl” poleca!

Była to największa morsko - lądowa operacja militarna, która okazała się punktem zwrotnym II wojny światowej. Na plaży Omaha siły amerykańskie stawiły czoła wyjątkowo intensywnemu natarciu, w wyniku którego ucierpiało ponad 2000 żołnierzy. Na bazie ostatnich odkryć archeologicznych, wiedzy wojskowej i doświadczeń naocznego świadka program opowiada prawdziwą historię wydarzeń na plaży Omaha pamiętnego dnia II wojny światowej.

21:00 - Viasat History - Miecz, odc. 1

Od epoki brązu po współczesne Hollywood program śledzi historię wyjątkowego w dziejach ludzkości przedmiotu - miecza, zarówno broni jak i symbolu w walce ze złem i opresją. Otaczany czcią jako obiekt magiczny, produkowany był przez kowali jako przedmiot sam w sobie piękny, a praktycznie wykorzystywany do obrony i przetrwania. Zobaczymy proces wykuwania mieczy z brązu, a następnie żelaza i stali przez rzemieślników zajmujących się ich wyrobem w średniowiecznej Europie, Japonii i na Dalekim Wschodzie.

21:15 - Kino Polska - Barwy walki

Lato 1944. Na Kielecczyźnie trwają walki partyzanckie. Niemcy, choć już w odwrocie, nadal zadają Polakom poważne straty. Porucznik Kołacz, dowódca partyzanckiego oddziału AL, ma trzy wyroki śmierci - jeden od Niemców i dwa od Armii Krajowej. Oddział otrzymuje zadanie przerzucenia delegata KC partii za linię frontu, do Chełma. Zostaje on jednak aresztowany. Partyzanci próbują go odbić.

23:15 - HBO - Janosik. Prawdziwa historia

Walczący w powstańczej armii Rakoczego młody góral Janosik zostaje schwytany przez żołnierzy cesarza Franciszka Józefa I i wcielony do jego armii. Pełniąc służbę w twierdzy w Bytczy, zaprzyjaźnia się z przywódcą bandy zbójnickiej Tomaszem Uhorczykiem, któremu pomaga w ucieczce. Ten zaś, wdzięczny za okazaną pomoc, daje ojcu Janosika pieniądze na wykup syna z cesarskiej armii. Po powrocie do rodzinnego domu młody góral przeżywa zawód miłosny i nie może znaleźć dla siebie miejsca. Wkrótce trafia do zbójnickiej bandy i zostaje jej hersztem.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz