„Historia. Atlas Polski” - E. Olczak (red.) - recenzja


Polska na przestrzeni wieków ulegała dziesiątkom zmian i przeobrażeń. Następowały  one pod wpływem wielu różnych czynników. Nieustannie od zarania dziejów państwowości polskiej zmieniali się  zarówno władcy jak i  ustrój. Gdy zawarto tylko pokój kończący jedną wojnę, nie trzeba było długo czekać na kolejną. Zmieniało się ludzkie otoczenie, technika  posuwała się cały czas naprzód, zaś granice naszego kraju permanentnie zmieniały swój kształt... Jak, więc nie zagubić się w tym gąszczu przemian? Wystarczy sięgnąć po atlas historyczny Polski!

Historia. Atlas Polski to kolejna publikacja spod znaku wydawnictwa Demart, które już od dawna specjalizuje się w dostarczaniu Czytelnikom tego rodzaju prac. Atlas, który jest przedmiotem owej recenzji składa się z 52 map, które obrazują nam szereg zmian jakie zachodziły na przestrzeni dziejów naszego kraju. Znajdziemy tu m.in. mapy poświęcone takim zagadnieniom jak: początki państwa polskiego w X wiekuokres rozbicia dzielnicowego; unie polsko-litewskie; wojny ze Szwecją w XVII w.; Księstwo Warszawskie; narodziny II Rzeczpospolitej czy w końcu mapy poświęcone kampanii polskiej 1939 roku, okupacji, PRL-owi, aż wreszcie kończąc na III Rzeczpospolitej. Oczywiście są to jedynie wybrane przykłady spośród wielu dostępnych.

Samemu wykonaniu map nie można właściwie nic zarzucić. Żywe kolory, dobrze opracowane legendy, klarowne i jasne oznaczenie miejsc ważnych dla historii naszego kraju jak np. miejsc bitew. Po chwili uważnej analizy sądzę, że każdy Czytelnik z łatwością będzie mógł pracować ze wszystkimi mapami. (Choć sam przyznam się szczerze, że najwięcej czasu na analizę poświęciłem mapce poświęconej polskim formacjom wojskowym w czasie I WŚ – cóż prześledzić te wszystkie zmiany na linii frontu, przebytą drogę czy ważniejsze bitwy – to wymagało nie małego skupienia!)

Wielkim plusem atlasu jest to, iż „opowieść o dziejach naszego kraju” przedstawiono nie tylko za pomocą samych map. Czytelnik obok komentarza tekstowego, znajdzie także wiele zdjęć i reprodukcji obrazów powiązanych z danym okresem. Ponadto występują bardzo ciekawe diagramy   i wykresy np. „ludność wg narodowości na podstawie spisu z 1921 r.” Jest to cenne uzupełnienie całości i z pewnością pozwala na jeszcze lepsze zrozumienie pewnych wydarzeń.

Jeśli zaś chodzi o komentarz tekstowy to zazwyczaj przedstawia on skrótowy przebieg (rzekłbym ‚że nawet bardzo ogólny) wydarzeń mających na celu mniej więcej przybliżyć Czytelnikowi dany okres. Zresztą komentarz stanowi jedynie uzupełnienie tego, co naprawdę ważne w atlasie, czyli map, które jak wcześniej wspomniałem są rzeczywiście dobrze wykonane.

Niestety, jak wszystko na tym świecie, praca ta posiada również swoje wady. Za najważniejszą uznałbym przede wszystkim brak indeksu nazw geograficznych, który wydaje mi się częścią nieodłączną każdego atlasu. Ponadto z wielkim żalem przyjąłem fakt, że ów atlas nie zawiera zbyt wielu map poświęconych historii gospodarki czy kultury. Oczywiście znajdują się tam takie mapy, ale poświęcone są one jedynie II RP i PRL- owi. A szkoda... Warto, gdyby np. znalazły się tam również mapy ilustrujące życie gospodarcze naszego kraju w dobie średniowiecza czy epoki nowożytnej. Ponadto najbardziej rażący błąd na jaki natrafiłem to przechrzczenie Konrada Mazowieckiego na...Karola, na szczęście to jedyna tak znacząca wpadka. Oczywiście znalazłem też kilka literówek, ale nie mają one większego wpływu na odbiór tekstów.

W kwestii wydania Demart jak zawsze stanął na wysokości zadania – w sumie stało się to już wręcz znakiem rozpoznawczym tego wydawnictwa. Twarda oprawa, świetny papier oraz szycie zapewnią tej publikacji długi żywot. Tym bardziej cena jest również atrakcyjna, bo jeśli dobrze poszukamy w sieci znajdziemy ten atlas już od około 18 złotych.

Komu, więc polecić ten atlas? Polecam go w szczególności młodym osobom zainteresowanym historią Polski. Może okazać się on również przydatny osobom, które mają przed sobą w bliższej lub dalszej perspektywie maturę z historii – ten atlas w sam raz nadaje się do kształtowania swoich umiejętności w analizowaniu map historycznych.

Plus minus:
Na plus:
+wysoka jakość wydania
+dobrze wykonane mapy
+duża liczba ilustracji, reprodukcji, fotografii urozmaicających korzystanie z atlasu
+diagramy zawierające ważne dane
Na minus:
-brak indeksu nazw geograficznych
-zdarzają się błędy natury merytorycznej

Tytuł: Historia. Atlas Polski
Autorzy: praca zbiorowa
Wydawca: Wydawnictwo Demart
Data wydania: 2010
ISBN/EAN: 978-83-7427-552-1
Liczba stron: 104
Cena: ok. 18 zł do 24 zł
Ocena recenzenta: 7.5/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz