Program telewizyjny dla historyków (1-5 grudnia 2010)


Tym razem zima zaskoczyła niestety nie tylko drogowców, lecz także i mnie, z czego wynika, że dopiero dziś dostajecie okrojony program telewizyjny dla historyków na najbliższe dni. Mam nadzieję, że i tak każdy znajdzie coś dla siebie.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Środa

09:00 - Discovery World - 10 tajemnic Egiptu, odc. 1

Egipt od zawsze był skarbnicą tajemnic. Cywilizacja egipska była wysoko rozwiniętą kulturą w dolinie Nilu z całym wachlarzem osiągnięć technicznych, naukowych, politycznych i kulturowych, która trwała ponad 3500 lat.

09:10 - Kino Polska - Katastrofa w Gibraltarze

Film opowiada o losach gen. Władysława Sikorskiego, od 1939 r. do jego śmierci w 1943 r. We wrześniu 1939 r. we Lwowie gen. Sikorski daremnie stara się o przydział do walczących jednostek. Tymczasem Armia Czerwona wkracza na ziemie polskie. Sikorski, który dotarł do sztabu, chce być pomocny w odtworzeniu polskiej armii we Francji. Wyjeżdża do Paryża, obejmuje dowództwo nad formującym się wojskiem. Z chwilą agresji hitlerowskiej na Francję generał nakazuje żołnierzom ewakuację do Anglii. Sam również się tam udaje, prowadzi rozmowy z Churchillem.

12:00 - TVP Historia - Gwiazda wytrwałości

Akcja filmu rozgrywa się w ostatnich dniach listopada 1944 roku. Oficerowie 5 pułku strzelców konnych 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka udają się do Brukseli, gdzie spotykają Joachima Lelewela. Okazuje się, ze spotkanie odbywa się w rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego. Następnego dnia rano oficerowie wracają do koszar i opowiadają o spotkaniu dowódcy. Aby zweryfikować doniesienia kolegów, do Brukseli udaje się oficer prasowy dywizji.

15:15 - Kino Polska - Centralny

Sztandarowa inwestycja lat 70., która do remontu kwalifikowała się już w dniu otwarcia. Mimo to Dworzec Centralny wnosił do zaniedbanej stolicy powiew nowoczesności.

17:00 - Viasat History - Chirurgia plastyczna w starożytności, odc. 1

Chirurgię plastyczną uważa się za jeden z cudów współczesnej nauki. Wiadomo, że paląca potrzeba dokonywania zabiegów chirurgicznych na rannych w czasie II wojny światowej żołnierzach, podobnie jak rozwój anestezjologii i coraz powszechniejsze leczenie antybiotykami przyspieszyły postęp chirurgii plastycznej i jej niemal powszechne zastosowanie dzisiaj. Mimo tego jednak, brytyjska chirurg Natasza Hidvegi była zaskoczona, kiedy dowiedziała się, że technika stosowana przez nią podczas operacji nosa pacjenta powstała 3000 lat temu w Indiach.

19:00 - Viasat History - Pol Pot - droga na Pola Śmierci - „historia.org.pl” poleca!

Historia ubiegłego wieku zna wielu bezwzględnych dyktatorów, którzy odpowiedzialni byli za zamordowanie milionów ludzi w okresie trwania ich rządów, niewielu z nich jednak wyrządziło tak ogromne szkody jednemu niewielkiemu krajowi jak Pol Pot. Podczas swego czteroletniego panowania w Kambodży doprowadził do eksterminacji niemal jednej trzeciej ludności swego kraju. Od jednego do trzech milionów ludzi zostało zamordowanych w ciągu trzech lat, ośmiu miesięcy i dwudziestu dni rządów Pol Pota.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Granaty odłamkowe

Historia broni o potężnej sile rażenia, używanej przeważnie przez nieduże jednostki piechoty.

21:00 - Viasat History - Podniebna walka z Czerwonym Baronem

Dwaj byli piloci RAF i Red Arrows odkrywają, jak wyglądały początki wojennych zmagań powietrznych podczas I wojny światowej. Dowiadują się, w jaki sposób w ciągu zaledwie czterech lat samoloty z niezbyt mocnych w konstrukcji maszyn latających przekształciły się w wojenne machiny znane do dziś. Przyglądają się także wszystkim aspektom współczesnej batalii powietrznej - od działań zwiadowczych po bombardowanie z dużych wysokości. Podczas programu piloci siądą za sterami replik samolotów z tamtych czasów.

22:20 - Kino Polska - Żołnierze wolności, odc. 1

Na posiedzeniu Sztabu Głównego Bułgarskiej Armii Ludowowyzwoleńczej wraz z przedstawicielami KC BPR i Komitetu Frontu Wyzwolenia przyjęta została propozycja Todora Żiwkowa, by rozpocząć powstanie zbrojne. Radzieccy wywiadowcy przekraczają granicę Bułgarii, której ZSRR wypowiedział 5 września wojnę. Ale nie napotykają oporu. Rozpoczyna się operacja dukielska. Połączywszy się z jednostkami Ludowowyzwoleńczej Armii Jugosławii wojska radzieckie wraz z partyzantami jugosłowiańskimi wkraczają do Belgradu.

Czwartek

09:00 - Discovery World - 10 tajemnic Egiptu, odc. 2

Egipt od zawsze był skarbnicą tajemnic. Cywilizacja egipska była wysoko rozwiniętą kulturą w dolinie Nilu z całym wachlarzem osiągnięć technicznych, naukowych, politycznych i kulturowych, która trwała ponad 3500 lat.

16:30 - Discovery World - Pola bitew - Skandynawia, zapomniany front, odc. 1

Krwawa wojna fińsko-rosyjska zakończyła się w marcu 1940 roku, kiedy Finlandia utraciła dużą część terytorium. Straty po stronie rosyjskiej wyniosły około miliona zabitych.

17:00 - Viasat History - Latający lotniskowiec

Historia jednego z największych lotniskowców jakie kiedykolwiek zbudowano - amerykańskiego Macona, który zatonął w dramatycznych okolicznościach w 1935 roku.

19:00 - Viasat History - Duńskie rozwiązanie

Po groźbach Hitlera skierowanych do duńskich Żydów jesienią 1943 roku społeczeństwo tego kraju natychmiast powstało w ich obronie. Duńczycy z różnych społecznych warstw i szczebli przeciwstawili się Niemcom w czasie kiedy większość Europy przymykała oko na antysemickie działania Hitlera. Wspólnie udało im się ukryć ponad 7 000 ludzi i przetransportować ich do neutralnej Szwecji. Po wojnie ponad 95 procent żydowskiej populacji wróciło do Danii odnajdując swoje domy i dobytek w nienaruszonym stanie.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Siła ognia

Bomby paliwowo-powietrzne, zwane potocznie próżniowymi, wykorzystują w momencie wybuchu tlen atmosferyczny, co powoduje, że „wysysają” znajdujące się w sferze wybuchu powietrze. Fala uderzeniowa jest o wiele większa niż przy wybuchu konwencjonalnej bomby o tej samej masie. Lotnicze bomby paliwowo-powietrzne wielokrotnie wykorzystywane były podczas wojny w Wietnamie, również w czasie pierwszej wojny w Zatoce Perskiej oraz podczas wojny w Iraku.

21:00 - Viasat History - Tajne wojny CIA, odc. 1 - „historia.org.pl” poleca!

Trzyczęściowy program opowiadający szczegółowo o strukturze i funkcjonowaniu CIA (amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej). Jej porażkach (Zatoka Świń, skandal Watergate), chronicznej krótkowzroczności (która doprowadziła do zlekceważenia rozwoju islamskiego fundamentalizmu i terroryzmu, nie docenienia rozpadu ZSRR, nieumiejętności przewidzenia ataków terrorystycznych 11 września). Serial odkrywa i analizuje prawdziwą władzę tej agencji i prezentuje kulisy niektórych rewirów działań zarówno jej samej jak i amerykańskiego rządu.

Piątek

09:00 - Discovery World - Zemsta faraona - zaginiony skarb Egiptu

Przez ponad 200 lat, od kiedy oddziały Napoleona wkroczyły na tereny Aleksandrii w 1798 roku, dolina Nilu była systematycznie ograbiana. Archeolog dr Hawass prowadzi kampanię zmierzającą do odzyskania cennych zabytków Egiptu.

09:45 - Ale Kino! - Ocalić miasto

Rekonstrukcja wydarzeń poprzedzających wyzwolenie Krakowa w styczniu 1945 roku. Zaminowane i skazane na zagładę miasto ocalało dzięki manewrowi taktycznemu oddziałów Armii Czerwonej dowodzonej przez marszałka Iwana Koniewa. W obliczu ofensywy wojsk radzieckich Niemcy przygotowują wysadzenie Krakowa w powietrze. Żołnierze AK, AL i zwiadowcy radzieccy starają się temu przeszkodzić.

16:30 - Discovery World - Pola bitew - Skandynawia, zapomniany front, odc. 2

Hitler dobrze wiedział o zagrożeniu ze strony Norwegii. W lutym 1940 roku jego armia dokonała tam pierwszej w dziejach powietrznej inwazji. Niemcy zajęły także Danię.

20:00 - Viasat History - Tajemnica chińskich wojowników

W 1984 roku dokonano fascynującego odkrycia 4000 terakotowych posągów wojowników, zasypanych na terenie chińskiej prowincji Jiangsu. Stanowiły one armię _ była tam piechota, strzelcy, woźnicy rydwanów i konie. Ale wojownicy ci byli zasypani w nieładzie, niedbale i z wyraźnymi oznakami wielkiego pośpiechu. Archeolodzy podejrzewają, że posągi stanowiły straż grobowca dawnego króla. Twórcy programu szukają odpowiedzi na te i wiele innych pytań oraz usiłują ustalić położenie grobowca.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Transportery opancerzone

W programie pojazdy, dzięki którym piechota jest bezpieczna i zawsze gotowa do walki. Transportery opancerzone, wozy rozpoznawcze oraz lawety działowe chroniące konwoje.

23:00 - Viasat History - Wojna Hitlera z Ameryką

Megalomania Adolfa Hitlera nie znała granic. Od samego wybuchu wojny jego stratedzy skrupulatnie układali plany ataku na USA. Jednymi z najśmielszych elementów tych planów były zamiary wysłania do Ameryki szwadronów niemieckich samolotów bojowych, które miałyby uderzyć w manhattańskie drapacze chmur niczym żywe bomby. Do realizacji tego morderczego projektu jak wiemy doszło, ze wszystkimi katastrofalnymi, niszczycielskimi skutkami, ponad 50 lat później, na skutek pamiętnego ataku terrorystycznego 11 września.

00:20 - Polsat - Braterstwo broni

Opowieść powracająca do krwawych wydarzeń, które rozgrywały się w Korei w latach 1950-1953 i kosztowały życie ponad miliona ofiar. Na tle wojny domowej toczy się dramatyczna historia dwóch braci, Jin-tae i Jin-seoka, którzy pod przymusem zostają wcieleni do armii i wysłani na front. Straszy z nich dokonuje wielu bohaterskich czynów, byle tylko uchronić młodszego, chorego na serce Jin-seoka, przed śmiercią. W ogniu walki i wobec wszechobecnego okrucieństwa, ich wzajemna miłość i zaufanie zostają poddane najcięższej próbie.

01:00 - Canal + Film - The Hurt Locker. W pułapce wojny - „historia.org.pl” poleca!

Pierwsze lata obecności wojsk amerykańskich w Iraku. Po tragicznej śmierci na służbie jednego z członków elitarnej jednostki saperów dowództwo Kompanii Bravo obejmuje starszy sierżant sztabowy William James. Pracuje z dwoma ochotnikami_ sierżantem J. T. Sanbornem i Owenem Eldridgem. Do końca służby na Bliskim Wschodzie pozostało im 40 dni. Zadaniem jednostki Bravo jest rozbrajanie materiałów wybuchowych podkładanych przez rebeliantów. Ładunki tego typu są najczęstszą przyczyną śmierci żołnierzy, a także ogromnej liczby irackich cywilów.

Sobota

07:00 - Discovery World - Tajemnice wielkich bitew, odc. 1

Norm Christie odkrywa nieznane fakty dotyczące najważniejszych bitew w historii.

09:00 - Discovery World - Zatopione skarby. Wrak Luistanii

Zespół przeprowadza badania wraku brytyjskiego liniowca pasażerskiego Lusitania, który został zatopiony przez U-boota w 1915 r.

11:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwy pod El Alamein

Program prezentuje fakty dotyczące bitew toczonych w Afryce Północnej przez brytyjską armię, dowodzoną przez marszałka Montgomery’ego, z oddziałami Afrika Korps generała Rommla.

15:35 - Polsat - D’Artagnan

Francja XVII wieku. Kawaler D’Artagnan wyrusza z rodzimej Gaskonii do Paryża, aby odszukać zabójcę rodziców i dołączyć do legendarnych królewskich muszkieterów. Gwardia została jednak rozwiązana, a sławna trójka _ Atos, Portos i Aramis _ to zgorzkniali, zmęczeni życiem ludzie. Na dworze Ludwika XIII D’Artagnan trafia w sam środek niebezpiecznych intryg i wplątuje się w wielką politykę. Wkrótce jego wrogami zostają przebiegły kardynał Richelieu i demoniczny Febre, którzy spiskują przeciw królowej, Annie Austriaczce.

17:00 - Viasat History - Rzymskie imperium, odc. 1

W 500 lat po założeniu Rzymu, jego mieszkańcy zdominowali cały region śródziemnomorski. Jednak po podbiciu granicznych krajów i po ustaleniu bezprecedensowej społecznej i ekonomicznej dominacji imperium upadło jak domek z kart. Ten trzyczęściowy serial bada przyczyny upadku rzymskiego imperium i przypomina cztery ostatnie stulecia jego istnienia od momentu szczytowej potęgi Rzymu po pierwszą falę barbarzyńskich inwazji.

19:00 - Discovery World - Tajemnica jeziora Toplitz

W ostatnich dniach II wojny światowej naziści pozbyli się ogromnej ilości podrobionych pieniędzy, zatapiając je w jeziorze Toplitz w Austrii.

20:20 - TVP 1 - Gladiator - „historia.org.pl” poleca!

Umierający cesarz Marek Aureliusz chce uczynić generała Maksimusa następcą. Nie podoba się to prawowitemu dziedzicowi Kommodusowi, który postanawia pozbyć się rywala, skazując generała i jego rodzinę na zagładę. Maksimusowi cudem udaje się uciec. Jednak wojownik trafia do niewoli, gdzie zostaje wyszkolony na gladiatora. Powraca do Rzymu, by pomścić zamordowanych bliskich.

21:00 - TVP Historia - Żołnierze Rzeczypospolitej. Turzański las

Film dokumentalny. Brak informacji o programie.

23:00 - Viasat History - Podziemna wojna, odc. 1

Program śledzi prowadzone przy użyciu wysokiej klasy technologii poszukiwania jednego z ostatnich schronów aliantów z czasów I wojny światowej, znajdującego się 10 metrów pod ziemią na terenie Belgii. Międzynarodowy zespół archeologów i historyków musi odnaleźć wejście, wypompować z podziemnych pomieszczeń tysiące litrów wody i spróbować wydobyć stamtąd ocalałe relikty z czasów Wielkiej Wojny. Celem ekspertów jest zbadanie wielkości powierzchni tych podziemi i określenie jaką rolę pełniły te schrony podczas bitwy pod Passchendaele.

00:45 - TVP 1 - Herakles, odc. 1

Alkmena przewodniczy grupie kobiet odprawiających nocą w lesie obrzęd ku czci bogini Hery. W kulminacyjnym punkcie uroczystości ma być złożona ofiara z człowieka. Wybór pada na Terezjasza. Alkmena go oślepia. Terezjasz przepowiada kapłance, że niebawem i ją spotka cierpienie. W tym czasie Amfitrion, mąż Alkmeny wraca do domu. Z jego statku ucieka Anteusz. Zeus przybiera postać zbiega i uwodzi Alkmenę. Niedługo potem Amfitrion pojawia się w domu. 9 miesięcy później Alkmena rodzi Ifiklesa i Heraklesa.

Niedziela

07:00 - Discovery World - Tajemnice wielkich bitew, odc. 2

Norm Christie odkrywa nieznane fakty dotyczące najważniejszych bitew w historii.

16:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa o Ardeny: Kontrofensywa w Bastogne

Grudzień 1944 roku, trwa niemiecka ofensywa w belgijskich Ardenach. Wojska III Rzeszy podejmują decyzję o ataku na miasteczko Bastogne, w którym stacjonowały amerykańskie wojska. W natarciu wzięły udział dwie niemieckie dywizje pancerne, które ostrzeliwały odcięte od zaopatrzenia oddziały alianckie, przez co straty w ludziach i ciężkim sprzęcie były coraz większe. Po kilku dniach obrony z odsieczą przybył 5. Batalion Dywizji Pancernej pułkownika Abramsa, który przebił się przez linię niemieckiej ofensywy.

20:00 - TVN - Jeniec: Jak daleko nogi poniosą, odc. 1

Film oparty jest na faktach. W sierpniu 1944 r. niemiecki żołnierz Clemens Forell żegna się z żoną i dzieckiem i wyrusza do walki na froncie wschodnim. Rok później dostaje się do sowieckiej niewoli. Jako jeniec wojenny zostaje skazany na 25 lat ciężkich robót i zesłany do obozu pracy na Syberii, nad Cieśniną Beringa. Nadzorowany przez bezwzględnego podpułkownika Kamieniewa Forell nie daje się złamać psychicznie. W 1949 r., po czterech latach morderczej pracy w kopalni i nieudanej pierwszej próbie wyrwania się z niewoli, ucieka z obozu.

22:50 - TVP 1 - Dzienniki motocyklowe - „historia.org.pl” poleca!

Argentyna, rok 1952. Ernesto Guevara, 23-letni student medycyny, razem z przyjacielem, Alberto Granadą, 29-letnim biochemikiem, planują wyprawę w głąb Ameryki Łacińskiej. Na starym motorze wyruszają z rodzinnego Buenos Aires w 8-miesięczną podróż, która odmieni ich życie. Przyjaciele zachwycają się przyrodą kontynentu i jego historią. Obserwując życie prostych ludzi, odkrywają prawdziwe oblicze Ameryki. W końcu trafiają do kolonii trędowatych położonej w peruwiańskiej dżungli. Pobyt w leprozorium jest ostatnim wspólnym etapem wyprawy.

23:00 - Viasat History - Podziemna wojna, odc. 2

Program śledzi prowadzone przy użyciu wysokiej klasy technologii poszukiwania jednego z ostatnich schronów aliantów z czasów I wojny światowej, znajdującego się 10 metrów pod ziemią na terenie Belgii. Międzynarodowy zespół archeologów i historyków musi odnaleźć wejście, wypompować z podziemnych pomieszczeń tysiące litrów wody i spróbować wydobyć stamtąd ocalałe relikty z czasów Wielkiej Wojny. Celem ekspertów jest zbadanie wielkości powierzchni tych podziemi i określenie jaką rolę pełniły te schrony podczas bitwy pod Passchendaele.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz