„Ewolucja Taktyki Blitzkriegu - Niemcy bronią się przed Polska 1918-1933” - R. Citino - recenzja


Książki dzielą się na dobre i złe, ciekawe i nudne, grube i cienkie – ta książka jest najzwyczajniej niezbędna. Nikt, kto interesuje się Wojskiem Polskim w latach 1918-39, historią wojskowości lub Drugą Wojną Światową nie może sobie pozwolić na to – by nie mieć tej pozycji w swojej podręcznej bibliotece. To książka, której nie można przeczytać w czytelni, a „człowiek wojny” musi mieć ją pod ręką, tak jak Sztukę Wojenną mistrza Sun Tzu i wracać do niej zawsze – kiedy jest taka potrzeba.

Tak jak Biblia zaczyna się Stworzeniem Świata tak i Druga Wojna Światowa zaczyna się na kartach książki profesor Citino.

Bardzo dobrze, że ta unikalna pozycja wydawnicza pojawiła się w Polsce, mimo wielu naprawdę gorzkich słów o Wojsku Polskim i polskich oficerach – książka ta jest opracowaniem wybitnym. Przełykając gorzką pigułkę nieznanej wiedzy – musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż autor wiadomości o Wojsku Polskim czerpał ze źródeł niemieckich, w szczególności opracowań niemieckiego wywiadu, nie mogąc weryfikować ich w polskich opracowaniach. Stąd oburzanie się na nieprawdziwe informacje o liczbie i typach polskich czołgów jest nie na miejscu. Autor z dużym dystansem podchodzi też do zeznań polskich dezerterów, a spostrzeżenia o dobrym wyszkoleniu polskiej kawalerii, dzielności piechoty i marnego stanu artylerii czy wojsk technicznych znajdują potwierdzenie i w polskich dokumentach.

Sama książka składa się z 4 rozdziałów i ma aż dwie przedmowy. Ale wszystko to jest poukładane w najlepszym porządku, a jedynie czego może brakować to większej ilości informacji o przeprowadzanych przez Reichswehre manewrach i gier wojennych.

Plan akcji przeciwko Gdyni jest prawdziwą perełką – pasjonujący opis, a sama operacja zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach.

Autor prowadzi nas przez bardzo mało znaną w Polsce historie Niemieckich Sił Zbrojnych – od końca Pierwszej Wojny Światowej, poprzez odbudowę armii przez gen. Seeckta, aż do początków ewolucji teorii Blitzkrigu w Reichswehrze.

Opis armii niemieckiej sporządzony przez amerykańskich oficerów przyglądających się manewrom, jest pełen zachwytu nad doskonałym wyszkoleniem żołnierzy i wysokim poziomem kadry oficerskiej oraz szeroko rozumianą nowoczesnością wojska - ukazuje nam co tak naprawdę było podstawą późniejszych sukcesów niemieckiej armii na niezliczonych polach bitew Europy i Afryki.

Szczególnie interesujący jest dla polskiego czytelnika rozdział o Wojsku Polskim - widzianym oczami niemieckiego wywiadu. Ktoś kto latami zastanawiał się i szukał w polskich źródłach odpowiedzi na pytanie: dlaczego milionowa polska armia upadła w ciągu 5 tygodni – tutaj znajdzie odpowiedź.

Jak było możliwe by 15 polskich dywizji i 4 brygady kawalerii, stojących w latach 1921-35 przeciwko 2 niemieckim dywizjom piechoty i 2 dywizjom kawalerii – nie było traktowane przez Niemców jako poważne zagrożenie – a różne warianty działań wojennych opracowane na bieżąco zakładały aktywną i skuteczną obronę ziem wschodnich przed polskim zagrożeniem, przy udziale tak skromnych sił.

A to właśnie Polacy mieli do dyspozycji czołgi, samoloty i ciężką artylerie…

By wszystko to zrozumieć należy przeczytać tę książkę i to najlepiej przeczytać kilka razy.

Książka przeznaczona jest dla każdego kto jest zainteresowany historią wojskowości, Wojskiem Polskim czy Drugą Wojną Światową – naukowców, historyków, studentów czy pasjonatów. Bez tej pozycji - z całym szacunkiem - będziecie Państwo ślepi na jedno oko i całkiem głusi.

Plus minus:
Na plus:

+ bardzo wysoki poziom merytoryczny
+ unikalne informacje zupełnie nieznane polskiemu czytelnikowi
+ dobra jakość papieru
+ unikalne mapy
+ bardzo obszerna bibliografia
+ przypisy tłumacza
Na minus:
- brak polskich nazw niemieckich miejscowości – są dopiero w skorowidzu nazw geograficznych
- brak zdjęć
- słabej jakości tabele
- brak twardej okładki

Tytuł: Ewolucja Taktyki Blitzkriegu – Niemcy bronią się przed Polska 1918-1933
Autor: Robert Citino
Wydawca: Tetragon
Data wydania: 2010
ISBN/EAN: 978-83-930318-2-5
Liczba stron: 220
Oprawa: miękka
Cena: ok. 60 zł
Ocena recenzenta: 10/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz