Program telewizyjny dla historyków (6-13 grudnia 2010)


Tym razem już bez żadnych opóźnień, przygotowałem dla Was program zawierający historyczne propozycje, które będziecie mogli obejrzeć w telewizji w nadchodzącym tygodniu. Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś ciekawego.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek

16:30 - Discovery World - Pola bitew: Bitwa o Morze Śródziemne, odc. 1

W pierwszym okresie II wojny światowej dochodziło do zaciętych bitew z udziałem floty włoskiej oraz słabszej marynarki brytyjskiej. Stawką były dostawy dla wojsk walczących w Afryce.

17:00 - Viasat History - Intelekt w Średniowieczu, odc. 1

Jeden z największych na świecie ekspertów w dziedzinie średniowiecza, profesor Robert Bartlett z St Andrew’s University bada umysł i intelekt ludzi tamtej epoki. Od czasów renesansu człowiek chciał zrozumieć świat po to aby przejąć nad nim kontrolę i wykorzystać do własnych celów. Profesor Bartlett przekonuje, że średniowieczny świat nie tyle był zdobywany przez ówczesnego człowieka co przezeń kontemplowany.

19:15 - TVP Historia - Encyklopedia II Wojny Światowej. Japonia

Serial dokumentalny. Brak informacji o programie.

20:10 - Ale Kino! - Żelazny Krzyż - historia.org.pl poleca!

II wojna światowa. Sierżant Steiner zdaje sobie sprawę, że wojna jest przegrana. Podoficer i jego ludzie usiłują przetrwać w rosyjskim piekle. Szanse na to są małe. Oddział Steinera toczy zacięte potyczki z Armią Czerwoną. Większym zagrożeniem są dla nich ich niemieccy dowódcy. Bezpośredni przełożony sierżanta, kapitan Stransky, to wyniosły pruski arystokrata, oficer zaślepiony ambicją, którego marzeniem jest zdobycie najwyższego odznaczenia w hitlerowskiej armii - Żelaznego Krzyża. Aby zrealizować cel, nie zawaha się poświęcić życia żołnierzy.

20:25 - TVP 1 - Muszkieterka, odc. 1

Valentine d’Artagnan jest córką jednego z najznamienitszych muszkieterów we Francji. Podobnie jak jej słynny ojciec pragnie zostać zaufanym żołnierzem króla. Jest gotowa na wszystko, łącznie z ignorowaniem dobrych manier. W końcu pojawia się przed nią szansa. Otrzymuje zadanie, które umożliwi jej awans. Musi zdemaskować spisek i ocalić przyszłą królową.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Czołgi

Od prawie 100 lat czołgi są podstawową bronią na polu bitwy. Autorzy analizują, dlaczego te wozy bojowe są tak skuteczne podczas starć zbrojnych.

21:30 - Discovery World - Krew dla bogów

Dla niektórych starożytnych ludów seks i śmierć były nieodłącznymi elementami obrządków płodności. Makabryczne rytuały śmierci miały zapewniać życie. Program analizuje, czy celtyckie ciała znalezione w bagnach dowodzą prawdziwości podań o ponurych rytuałach.

21:55 - HBO - Operacja Samum

Irak tuż przed wojną z Kuwejtem. Józef Mayer, były as polskiego wywiadu, na wieść o uwięzieniu syna - inżyniera pracującego w Iraku, na własną rękę rusza chłopakowi z pomocą. Jego misję po cichu wykorzystują dawni przełożeni, którzy chcą go użyć jako przynęty dla służb bezpieczeństwa Saddama Husajna. Były agent miałby odwrócić uwagę tamtejszej tajnej policji od ważnej akcji polskiego wywiadu: wywiezienia za granicę amerykańskich szpiegów, uwięzionych w Iraku przez wybuch wojny w Zatoce Perskiej.

22:00 - Viasat History - Filmowanie wojny, odc. 1

II wojna światowa w W. Brytanii i Niemczech widziana przez obiektywy kamer twórców amatorskich filmów, dokumentujących te burzliwe czasy i życie zwykłych ludzi w tym niezwykłym okresie historycznym.

Wtorek

09:00 - Discovery World - Skarby i śmierć. Tajemnice grobowca Moche

W grobowcach należących do jednej z najstarszych cywilizacji Ameryki kryją się szczątki zmarłych liczące 2 tysiące lat. Naukowcy spróbują odkryć tajemnice tego pradawnego ludu.

10:30 - Canal + Film - Dzieci Ireny Sendlerowej - historia.org.pl poleca!

Warszawa, rok 1941. Irena Sendlerowa mieszka z matką Janiną w okupowanym przez Niemców mieście. Przed wybuchem II wojny światowej pracowała w miejskim ośrodku pomocy społecznej. Teraz jest pielęgniarką kolumny sanitarnej i ma oficjalny wstęp do getta. Za każdym razem, gdy tam wchodzi, potajemnie wnosi ubrania, jedzenie i lekarstwa. Pewnego dnia żydowska kobieta prosi ją, aby wyprowadziła jej dziecko. Sendlerowa ratuje dziewczynkę. Ksiądz Godlewski sugeruje podjęcie szerszej akcji ratowania dzieci z warszawskiego getta.

16:30 - Discovery World - Pola bitew: Bitwa o Morze Śródziemne, odc. 2

W 1941 roku do kampanii w rejonie Morza Śródziemnego włączyło się Luftwaffe. W wyniku nalotów duże straty poniosły alianckie okręty i bazy w Afryce.

17:00 - Viasat History - Prehistoryczni astronomowie

Program analizuje liczne przeprowadzone dotychczas badania na temat korzeni astronomii, które zdają się prowadzić do wniosku, że źródła tej nauki tkwią w prehistorii. Przez okres ostatnich 20 lat astronom i etnolog Chantal Jegues-Wolkiewiez, przewodziła pracom badawczym, które miały udowodnić tą teorię. Badania Jegues-Wolkiewiez wykazują, że prehistoryczny człowiek stworzył takie urządzenia pomiarowe jak kalendarz księżycowy, a jego pierwsze malowidła na ścianach jaskiń były pierwszymi mapami nieba i gwiazd.

19:00 - Viasat History - Morze ognia

Brytyjski okręt wojenny HMS Coventry zestrzelił podczas wojny o Falklandy więcej samolotów bojowych niż jakikolwiek inny okręt. Jednak w szczytowym okresie konfliktu wysłano go na samobójczą misję odciągnięcia bombowców wroga od akcji lądowania oddziałów w Zatoce San Carlos. Argentyńczycy odpowiedzieli wysłaniem samolotów bojowych Skyhawks w celu zatopienia niszczyciela. W programie, ocalali członkowie załogi HM Coventry po raz pierwszy sami opowiedzą tę dramatyczną historię.

20:00 - TVN 7 - Zielone Berety

Pułkownik Mike Kirby wraz z towarzyszącym mu dziennikarzem George’em Beckworthem wyruszają do amerykańskiego obozu w głębi Wietnamu. Beckworth nie ukrywa niechęci do amerykańskiej interwencji, szybko jednak zmienia poglądy po tym, gdy na własne oczy widzi dowody okrucieństwa Vietkongu. Kiedy obóz zostaje zaatakowany podczas nieobecności pułkownika Kirby’ego, to właśnie dziennikarz dowodzi obrońcami. Komuniści zajmują obóz, ale dzięki interwencji lotnictwa, które dziesiątkuje oddziały wroga, Beckworth odzyskuje utraconą pozycję.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Navy SEALs

Historia jednostek sił specjalnych US Navy SEALs od taktyki „poszukiwania i niszczenia”, stosowanej w wietnamskiej dżungli do ścigania wojowników talibańskich w górach Afganistanu.

20:35 - TVP Historia - Zwycięzcy Rommla, odc. 1

Film dokumentalny. Brak informacji o programie.

21:00 - Viasat History - Polowanie na niemieckie krążowniki, odc. 1

W pierwszych dniach XX wieku, cesarz niemiecki postawił przed Brytyjczykami wyzwanie w postaci nowej, potężnej floty wojennej. Po dramatycznej klęsce Brytyjczyków w bitwie pod Coronelem, która kosztowała życie tysiąca siedmiuset marynarzy, Winston Churchill zażądał bezlitosnego odwetu. W ramach tej zemsty zatopiono całą niemiecką zamorską eskadrę z łączną załogą dwóch tysięcy dwustu marynarzy i tylko dwóm statkom, Dresden i Emden, udało się uniknąć losu pozostałych. Za ich schwytanie Churchill wyznaczył nagrodę.

Środa

09:00 - Discovery World - Pałac Kleopatry - w poszukiwaniu legendy

Omar Sharif opowiada o poszukiwaniach zatopionego pałacu w Aleksandrii - mieście królowej Egiptu, Kleopatry.

09:05 - Kino Polska - Do krwi ostatniej, odc. 1

30 listopada 1941 roku do Kujbyszewa przylatuje premier polskiego rządu, Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski. Na pokładzie samolotu rozmawia z młodym porucznikiem, Andrzejem Radwanem, któremu poleca pozostanie w ambasadzie polskiej w Kujbyszewle. Po ceremonii powitalnej gen. Sikorski udaje się do Moskwy na rozmowy ze Stalinem. Walczący w szeregach armii radzieckiej przedwojenny działacz komunistyczny, Zygmunt Gawlik, dowiaduje się o powstaniu w ZSRR polskich sił zbrojnych. Przyjeżdża do Kujbyszewa, gdzie przebywa jego siostra Anna.

16:30 - Discovery World - Tajemnice wielkich bitew, odc. 1

Norm Christie odkrywa nieznane fakty dotyczące najważniejszych bitew w historii.

18:00 - Viasat History - Szarlotta: Wielka księżna Luksemburga na wojnie

Niezwykła historia wielkiej księżnej Luksemburga, Szarlotty, która w czasie okupacji dodawała ducha swemu narodowi, przemawiając z wygnania do obywateli swego kraju za pośrednictwem radia.

20:00 - TV 4 - Patriota - historia.org.pl poleca!

Ameryka Północna, koniec XVIII wieku. Większą część Nowego Świata kontroluje Wielka Brytania. Po latach walk osadnicy marzą, by żyć i pracować w pokoju. Jednym z nich jest farmer z Karoliny Południowej, ojciec siedmiorga dzieci, Benjamin Martin. Spokojne życie nie trwa długo. Przeciwko panowaniu Brytyjczyków wybucha bunt i zanosi się na kolejną wojnę. Owdowiały Benjamin jest przeciwny walkom niepodległościowym. Ich zwolennikiem jest jego najstarszy syn. Przychodzi dzień, gdy ojciec i syn muszą przezwyciężyć dzielące ich różnice.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. US Marine Corps

Historia słynnego Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, którego żołnierze zawsze odznaczali się odwagą na wszystkich frontach wojen. Program śledzi rozwój doskonale wyszkolonej jednostki od XVIII, po współczesne konflikty zbrojne.

23:20 - TV 4 - Jeszcze raz Pearl Harbor

Warren Lasky zostaje oddelegowany na USS Nimitz, dowodzony przez kapitana Yellanda. Uczestniczący w manewrach w pobliżu Hawajów lotniskowiec dostaje się niespodziewanie w obszar tajemniczej burzy. Załoga z trwogą obserwuje szalejące radary i urządzenia łączności. Zdjęcia zrobione podczas lotu zwiadowczego wprawiają ich w jeszcze większe osłupienie. Baza marynarki wojennej Pearl Harbor wygląda tak samo, jak tuż przed atakiem Japończyków w 1941 roku.

Czwartek

09:00 - Discovery World - Podróż przez Dolinę Królów

Dolina Królów, ukryta za masywem Tebów na zachodnim brzegu Nilu, została wybrana na miejsce pochówku najpotężniejszych władców starożytnego świata. W dolinie znajduje się ponad 60 grobowców, od małych, niedokończonych jednokomorowych grobów, po grobowiec składający się z ponad 110 komór i korytarzy. Korzystając z przełomowych technologii wizualnych oraz animacji komputerowych, stworzono wirtualną dolinę. Film oparty jest na projekcie mapowania grobowców znanego egiptologa Kenta Weeka oraz pracach znamienitego zespołu ekspertów.

14:00 - Viasat History - Sycylijskie mumie

W katakumbach Capuchin Catacombs w Palermo znajduje się 2000 mumii, które datuje się na okres od 1600 do lat 30. XX wieku. Włoski naukowiec Dario Piombino-Mascali bada ich tajemnicę. Misją naukowca jest ich odkrycie prawdy na temat tego, jak wyglądało życie i śmierć tych ludzi, a przede wszystkim poznanie głębszej tajemnicy - dlaczego Sycylijczycy mumifikowali swoich zmarłych łamiąc ściśle określone prawa katolickiego pochówku.

14:20 - TVP Historia - Cysterski szlak, odc. 1

W programie zostanie omówiona historia i architektura następujących obiektów: opactwa pocysterskiego w Kołbaczu - detale i układ claustrum, wnętrze kościoła, część nawy zmieniona na rezydencję i pomieszczenia gospodarcze; Chojny - miasta w woj. zachodniopomorskim; Rurki z kaplicą templariuszy; Swobnicy i zamku po joannitach; Cerkwicy z gotyckim kościołem, miejscem związanym z chrystianizacją Pomorza i bp. Ottonem z Bambergu; Trzęsacza, w którym znajdują się ruiny gotyckiego kościoła na nadmorskiej skarpie.

16:30 - Discovery World - Tajemnice wielkich bitew, odc. 2

Norm Christie odkrywa nieznane fakty dotyczące najważniejszych bitew w historii.

17:00 - Ale Kino! - Hawana. Miasto utracone - historia.org.pl poleca!

Hawana lat 50. tętni muzyką i kusi nocnymi rozrywkami, choć żyje pod terrorem generała Batisty. Skorumpowanym miastem rządzi mafia, tysiące ludzi, na skutek systemu klasowego, żyją w ubóstwie. Dopóki jednak słychać muzykę, a na Kubie bawią się obywatele obu Ameryk, można przymykać oko na politykę. Takiego zdania jest Fico Fellove, sceptyczne nastawiony do rozkręcającej się rewolucji Fidela Castro i Che Guevary. Bracia Fico przyłączają się do partyzantów, jeden z nich ginie. Wdowa po nim, wielka miłość Fico, zostaje pierwszą damą rewolucji.

19:00 - Viasat History - Podniebne asy I Wojny Światowej

Historia dwóch podniebnych asów z okresu I wojny światowej, obydwu nagrodzonych przyznawanym za wyjątkowe bohaterstwo Krzyżem Wiktorii - pilotów Jamesa McCuddena i Edwarda Mannocka. Piloci o których opowiada program przetrwali wystarczająco długo aby stać się doświadczonymi taktykami; latali wysoko nad terenem wroga, odważnie znosząc przejmujący chłód i otwierając ogień w dużej bliskości celu. Obydwaj zginęli w równie tragicznych co absurdalnych okolicznościach.

20:00 - Viasat History - Władca Sipan

Program opowiada o kulturze Moche, która rozwinęła się na północnym wybrzeżu Peru pomiędzy 100 rokiem p. n. e. i 600 rokiem n. e. i zanikła po osiągnięciu szczytowego okresu rozwoju. Do niedawna pozostawała prawie zupełnie nieznana, ale obecnie wiedza ta pogłębiła się dzięki odkryciom podczas wykopalisk archeologicznych przeprowadzonych w ciągu ostatnich 20 lat. Odnajdywanie ciągle nowych przedmiotów i nowych faktów na temat tej niezwykłej cywilizacji nie ustaje a ona sama nie przestaje zaskakiwać.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Waffen SS

Wszystko o broni i rozwoju techniki militarnej na przestrzeni stuleci. W tym odcinku historia i rodowód Waffen SS.

22:20 - Canal + - Opór

Rok 1941. Na terenach okupowanych przez nazistów Żydzi padają ofiarą masowych mordów. W okręgu Komisariatu Rzeszy Białoruś, w Nowogródku, ginie niemal cała rodzina Bielskich. Przy życiu zostają czterej bracia: Tewje, Aleksander „Zus”, Asael i Aron. Ci formują oddział partyzancki, który ma walczyć z hitlerowcami i kolaborantami. Wkrótce grupa powiększa się o uciekinierów z okolicznych wsi i miasteczek. Kryjówka w Puszczy Nalibockiej rozrasta się do osady zwanej „Leśnym Jeruzalem”. Niebawem między Tewjem i Zusem dochodzi do konfliktu.

03:10 - Ale Kino! - Żelazną ręką

Siedmiogród, rok 1575. Ubiegający się o polski tron książę Stefan Batory wysyła do Polski rotmistrza Mroczka, by zbadał jego szansę na koronę. Po przybyciu na miejsce rotmistrz, będący świadkiem zamachu na prymasa, wykrywa spisek prohabsburski. Wkrótce dociera do zwolenników Batorego - to późniejszy kanclerz Jan Zamoyski oraz rodzina Zborowskich. W zamian za poparcie żądają kluczowych stanowisk w państwie. Gdy Batory zostaje królem, Mroczek staje się szarą eminencją. Postuluje rządy silnej ręki oraz ukrócenie samowoli szlacheckiej.

Piątek

09:00 - Discovery World - Wszystko o piramidach

Tajemnice piramid, monumentalnych budowli, które w wielu kulturach były grobowcami władców. Program przedstawia proces budowy piramid, analizę ich struktury oraz opowieści o ludziach, którzy je wznosili, używając narzędzi z kamienia i drewna.

16:30 - Discovery World - Tajemnice wielkich bitew, odc. 3

Norm Christie odkrywa nieznane fakty dotyczące najważniejszych bitew w historii.

18:00 - Viasat History - Poncjusz Piłat. Człowiek, który zabił Chrystusa

Poncjusz Piłat zarządzał zmiennym i swawolnym narodem przez dziesięć lat, tłumiąc powstania i zamieszki. Jednakże jego długą karierę całkowicie przesłania jedno wydarzenie - sąd i egzekucja Jezusa Chrystusa. W programie zobaczymy jego przebieg z punktu widzenia Piłata, który nie miał konkretnego powodu, aby skazać Chrystusa na śmierć, ale także, równie mało powodów na to, aby ryzykować pokój społeczny poprzez sprzeciwienie się żądaniu większości.

19:00 - Viasat History - Herosi, kult i kuchnia

Zawsze potrawy i sposób ich przygotowywania były ściśle związane z historycznymi faktami, mitami i wydarzeniami. Serial zabiera na kulinarną wyprawę po regionie śródziemnomorskim od starożytności po dzień dzisiejszy, śledząc powiązania między czynami dokonywanymi przez narodowych bohaterów tamtych terenów i daniami narodów.

20:05 - TVP Historia - Ułan Batalionu Zośka. Jan Rodowicz Anoda

Film dokumentalny. Brak informacji o programie.

20:30 - Discovery World - Amerykańskie wojska powietrznodesantowe - historia.org.pl poleca!

Wszystko o broni i rozwoju techniki militarnej na przestrzeni stuleci. W tym odcinku historia transformacji amerykańskich wojsk powietrznodesantowych.

21:00 - Viasat History - Podróż Wikingów

1 lipca 2007 roku po raz pierwszy od 900 lat okręt wojenny wikingów wyruszył w morską podróż z Danii do Wielkiej Brytanii i Iralndii. Statek jest rezultatem trwających przez 40 lat prac konserwatorskich, konstrukcyjnych oraz badań historycznych i archeologicznych. Wyłącznie przy użyciu narzędzi i technologii stosowanych przez wikingów dokładnie odtworzono taki okręt, którego współczesna podróż pomoże zrozumieć w jaki sposób doszło do zdominowania przez wikingów tej części Europy.

21:30 - Discovery World - Gangi motocyklowe, odc. 1

Kulisy tajnej operacji, której celem było zbadanie, czy członkowie gangu motocyklowego z San Francisco, „Anioły Piekieł”, zajmują się handlem narkotykami i bronią.

23:00 - Viasat History - 1989-1990: Ostatni rok NRD, odc. 1

Upadek muru berlińskiego 9 listopada 1989 roku zapoczątkował najbardziej ekscytujący okres w powojennej historii Niemiec. Było to jak zaślubiny między demokratycznym Zachodem i socjalistycznym Wschodem, z eleganckim panem młodym, panną młodą w welonie i niewiadomym wianem. Było przyjęcie, kac po pierwszym oszołomieniu i świadomość, że nie ma już odwrotu od tej decyzji. Widzowie zobaczą zrekonstruowane historie ludzi z obydwu stron muru przeplatane filmami archiwalnymi i wywiadami ze znawcami tematu.

Sobota

09:55 - Kino Polska - Trzecia granica, odc. 1

Wrzesień 1939 roku. Góral z Zakopanego, Andrzej Bukowian, wraz z niedobitkami polskiej armii przekracza węgierską granicę. Wkrótce otrzymuje zadanie przeprowadzenia do Polski oficera, który ma organizować ruch oporu. Początkowo waha się, w końcu jednak decyduje się wykonać to zadanie. Tak zaczyna się jego działalność kurierska.

11:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa o Ardeny: Kontrofensywa w Bastogne

6. Dywizja Pancerna SS odegrała ogromną rolę w odbywającej się w grudniu 1944 roku ofensywie w Ardenach, zwanej też przez Anglików bitwą o wybrzuszenie, ostatniej tak dużej kontrofensywy wojsk niemieckich. Pomimo że ofensywa zakończyła się klęską, początkowo zaskoczyła aliantów i zmusiła do zaangażowania sporych sił do jej powstrzymania. Program przedstawia, w jaki sposób, w obliczu tego ataku, broniły swojej linii amerykańskie wojska pancerne.

12:35 - Kino Polska - Orzeł

Po kapitulacji Rzeczpospolitej w kampanii wrześniowej dowództwo „Orła” decyduje się nie składać broni i walczyć dalej. Okręt wymyka się niemieckiej obławie i zawija do neutralnej Estonii. W Tallinie załoga uzupełnia paliwo i zostawia ciężko chorego dowódcę, który - wbrew zapewnieniom - zostaje internowany. Nowy dowódca, kapitan Grabiński, decyduje o natychmiastowej ucieczce reszty załogi. Okręt przebija się przez kontrolowany przez niemiecką marynarkę wojenną Bałtyk i dociera do Wielkiej Brytanii, by tam walczyć z hitlerowcami.

12:50 - Canal + Film - Pan i Władca na krańcu świata - historia.org.pl poleca!

Rok 1805. Napoleon Bonaparte podbija kolejne kraje. Walki armii cesarza z Anglikami toczą się także na dalekich morzach. Brytyjski żaglowiec wojenny „Surprise” ma przechwycić okręt „Acheron”, większą i nowocześniejszą jednostkę nieprzyjaciela. Jednak to Francuzom udaje się zaskoczyć kapitana Jacka Aubreya. Bilans starcia jest pokaźny: „Surprise” traci dziewięciu ludzi, ma uszkodzony ster. Po remoncie Aubrey postanawia ścigać francuską fregatę, choć załoga boi się kolejnej porażki. Do decydującej konfrontacji dochodzi w pobliżu wysp Galapagos.

20:00 - Viasat History - Stonehenge

Dwóch znanych brytyjskich archeologów i jednocześnie światowej sławy ekspertów w dziedzinie Stonehenge profesor Tim Darvill i profesor Geoff Wainwright twierdzi, że udało im się wreszcie odkryć tajemnicę najsłynniejszego na świecie kamiennego kręgu. Są przekonani, że Stonehenge był miejscem cudownych uzdrowień do którego ludzie pielgrzymowali aby odzyskać zdrowie. W świecie gdzie nie istniała medycyna, magiczne kamienie kręgu czyniły cuda.

23:00 - Viasat History - 1989-1990: Ostatni rok NRD, odc. 2

Upadek muru berlińskiego 9 listopada 1989 roku zapoczątkował najbardziej ekscytujący okres w powojennej historii Niemiec. Było to jak zaślubiny między demokratycznym Zachodem i socjalistycznym Wschodem, z eleganckim panem młodym, panną młodą w welonie i niewiadomym wianem. Było przyjęcie, kac po pierwszym oszołomieniu i świadomość, że nie ma już odwrotu od tej decyzji. Widzowie zobaczą zrekonstruowane historie ludzi z obydwu stron muru przeplatane filmami archiwalnymi i wywiadami ze znawcami tematu.

Niedziela

14:00 - TVP Historia - Żołnierze Rzeczypospolitej. Turzański las

Film dokumentalny. Brak informacji o programie.

15:00 - Viasat History - Podziemna wojna, odc. 1

Program śledzi prowadzone przy użyciu wysokiej klasy technologii poszukiwania jednego z ostatnich schronów aliantów z czasów I wojny światowej, znajdującego się 10 metrów pod ziemią na terenie Belgii. Międzynarodowy zespół archeologów i historyków musi odnaleźć wejście, wypompować z podziemnych pomieszczeń tysiące litrów wody i spróbować wydobyć stamtąd ocalałe relikty z czasów Wielkiej Wojny. Celem ekspertów jest zbadanie wielkości powierzchni tych podziemi i określenie jaką rolę pełniły te schrony podczas bitwy pod Passchendaele.

16:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa o Ardeny: Szturm KG Joachima Peipera

6. Dywizja Pancerna SS odegrała ogromną rolę w odbywającej się w grudniu 1944 roku ofensywie w Ardenach, zwanej też przez Anglików bitwą o wybrzuszenie, ostatniej tak dużej kontrofensywy wojsk niemieckich. Pomimo że ofensywa zakończyła się klęską, początkowo zaskoczyła aliantów i zmusiła do zaangażowania sporych sił do jej powstrzymania. Program przedstawia, w jaki sposób, w obliczu tego ataku, broniły swojej linii amerykańskie wojska pancerne.

21:45 - HBO - American Gangster - historia.org.pl poleca!

Nowy Jork, Harlem, lata 70. XX wieku. Gangster Frank Lucas przejmuje kontrolę nad handlem narkotykami. Na jego zlecenie heroina jest przemycana z Bangkoku w bagażach amerykańskich żołnierzy, którzy polegli na wojnie w Wietnamie. Policja przymyka oko na poczynania mafiosa do momentu pojawienia się detektywa Richiego Robertsa. Nieprzekupny stróż prawa postanawia rozpracować organizację Lucasa i postawić króla Harlemu przed sądem. Rozpoczyna się rozgrywka między policjantem i gangsterem.

23:00 - Viasat History - Podziemna wojna, odc. 2

Program śledzi prowadzone przy użyciu wysokiej klasy technologii poszukiwania jednego z ostatnich schronów aliantów z czasów I wojny światowej, znajdującego się 10 metrów pod ziemią na terenie Belgii. Międzynarodowy zespół archeologów i historyków musi odnaleźć wejście, wypompować z podziemnych pomieszczeń tysiące litrów wody i spróbować wydobyć stamtąd ocalałe relikty z czasów Wielkiej Wojny. Celem ekspertów jest zbadanie wielkości powierzchni tych podziemi i określenie jaką rolę pełniły te schrony podczas bitwy pod Passchendaele.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz