Warszawa pamięta Willy’ego Brandta


We wtorek 7 grudnia mija dokładnie 40 lat od dnia, kiedy kanclerz RFN Willy Brandt w Warszawie pod pomnikiem Bohaterów Getta - już po podpisaniu dokumentu o normalizacji stosunków między PRL a RFN - złożył wieniec, a następnie ukląkł. Był to gest, który później rozumiano jako prośbę o wybaczenie zbrodni Niemiec na narodzie żydowskim. Warszawa pamięta o tym wydarzeniu.

Willy Brandt

Willy Brandt

Pod pomnikiem Bohaterów Getta, tak jak Willy Brandt w 1970 r., kwiaty złożyli: Prezydent Niemiec Christian Wolff, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski oraz Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prezydenci obu krajów udali się na skwer Willy Brandta, który znajduje się u zbiegu ulic Karmelickiej i Lewartowskiego na Muranowie.

Także Muzeum Powstania Warszawskiego postanowiło uczcić pamiętny 7 grudnia 1970 r. Z tej okazji zaprasza na wystawę poświęconą temu bezprecedensowemu wydarzeniu. Układ miał oddzielić „grubą kreską cierpienia i ofiary złej przeszłości„ oraz - jak stwierdził wówczas Willy Brandt w orędziu telewizyjnym, ”zbudować most między obydwoma krajami i obydwoma narodami.” Na multimedialnej wystawie zaprezentowana zostanie sylwetka kanclerza RFN  w kontekście ratyfikacji  układów wschodnich i pojednania polsko-niemieckiego. Wystawa powstała we współpracy z Fundacją im. Friedricha Eberta.

Wystawa będzie czynna od 8 grudnia 2010 do 1 marca 2011. Sala pod Liberatorem, wstęp wraz z biletem wstępu MPW.


Źródło: http://1944.pl/, http://um.warszawa.pl/

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz