„Antyczne tajemnice” - J.M. Łatak, E. Cayce - recenzja


W 2010 roku na polskim rynku wydawniczym ukazała się książka Jerzego M. Łataka Antyczne tajemnice, wydana przed Wydawnictwo Aquarius. W pracy tej wykorzystano i opatrzono licznymi komentarzami tzw. ridingi ( z ang. readings) Edgara Caycego.

Książka liczy nieco ponad 200 stron i porusza wiele kwestii dotyczących przeszłości człowieka, jak i też jego problemów duchowych i fizjologicznych. Autor, Jerzy M. Łatak, jest członkiem stowarzyszenia ARE, które powstało w wyniku fascynacji fenomenem osoby Edgara Caycego. Człowiek ten, wprowadzając się w rodzaj transu mógł odpowiadać na wszystkie zadawane mu pytania, które dotyczyły zdrowia ludzi, sposobu ich wyleczenia, a także i problemów minionych cywilizacji.

W książce każdy rozdział traktuje o innym problemie. Na samym początku czytelnikom zostaje przybliżona postać Edgara Caycego i jego niesamowite, wręcz fantastyczne dokonania. Następnie ukazano kolejne wcielenia, reinkarnacje Caycego, który w swoich ridingach podawał ze szczegółami w jakiej epoce żył i jaki urząd piastował, począwszy od starożytnego egipskiego kapłana, wojownika trojańskiego, przez władcę w perskim mieście, po wnuka Marii Teresy.

Jerzy M. Łatak cytuje Caycego, który twierdził, iż reinkarnacja obecna jest nie tylko w hinduizmie, ale także w chrześcijaństwie, islamie i judaizmie, a tylko i wyłącznie dzięki niej można posiąść wiedzę dotyczącą dawnych cywilizacji.

W rozdziale dotyczącym reinkarnacji Autor podaje fascynujące fakty opowiadające o życiu Jana Chrzciciela, który wg Caycego był reinkarnacją Eliasza. Na potwierdzenie owego zjawiska przytoczono wiele fragmentów z Pisma Świętego.

W książce podjęto próbę przybliżenia czytelnikowi istnienia zaginionej Lemurii, inaczej zwanej kontynentem Mu. W tekście pojawia się opis brytyjskiego wynalazcy Jamesa Churchwarda, który zgłębiał tajemnicę zagadkowej Lemurii. O tym zaginionym kontynencie wspomina w swoich ridingach również Cayce, który datował zagładę owego zjawiska na 12 000 lat temu. Autor opisuje z dużą dokładnością życie mieszkańców starożytnej Lemurii, oraz ich wielką migrację i osiedle się ostatnich mieszkańców na terenie mitycznej Atlantydy.

W tekście pojawia się wiele interesujących legend dotyczących początków cywilizacji Majów, Tolteków oraz Azteków. Autor chętnie opisuje fenomeny tych cywilizacji oraz przybliża czytelnikowi historię ww. plemion.

Publikacja ta wręcz zaskakuje czytelnika coraz to bardziej fantastycznymi informacjami. Autor, dzięki ridingom Caycego uważa, iż datowanie cywilizacji starożytnego Egiptu przesunięte być powinno o kilka milionów lat wstecz, a mieszkańcu tego kraju łączyli w sobie formy ludzi i dzikich zwierząt. Kolejno poruszono kwestię dotyczącą budowli piramid, które – wedle Caycego – wzniesione zostały dzięki pomocy Atlantów. Fascynującą informacją wydają się także opisy dotyczące dusz zamieszkujących Atlantydę, stworzonych przez Boga, a działających wbrew jego woli.

Kolejną zagadnieniem poruszonym w książce jest temat medytacji, słuchania własnego wnętrza i znalezienia odpowiedzi na pytania kim jest człowiek, jego duch oraz wola i świadomość.

W książce tej znajduje się wiele zaskakujących elementów, nie mających wiele wspólnego z tytułem publikacji. W jednym z rozdziałów Autor skupia swoją uwagę na gruczołach dokrewnych człowieka. W interesujący sposób opisuje funkcje i lokalizacje tych narządów w ludzkim ciele, jednak nijak nie wiąże się to z chwytliwym tytułem Antyczne tajemnice.

W publikacji pojawia się jednakże kilka błędów merytorycznych, a także i ortograficznych, co może mocno zrazić czytelnika do zgłębiania tytułowych Antycznych tajemnic.

Reasumując, książkę należy zaliczyć do gatunku „science history”. Przed przeczytaniem publikacji należy wyzbyć się wiedzy, głównie tej historycznej, jak i archeologicznej, aby nie przeżyć zbyt wielkiego szoku podczas lektury. Antyczne tajemnice zaskakują, dziwią, a momentami także i bulwersują. Zapewne każdy z Państwa wyda indywidualną, osobistą opinię owej publikacji.

Plus minus:
Na plus:

+ tematyka
+ niewielki format
+ opisy starożytnych plemion
+ przybliżenie postaci E. Cayce
+ wytłuszczone cytaty Cayce co znacznie ułatwia czytanie
Na minus:
- miękka, klejona okładka, dość szybko może ulec zniszczeniu
- błędy merytoryczne
- błędy ortograficzne
- chaos i powtarzanie tych samych tematów w różnych rozdziałach

Tytuł: Antyczne tajemnice
Autor: Jerzy M. Łatak, Edgar Cayce
Wydanie: 2010
Wydawca: Aquarius
ISBN: 978-83-928776-5-3
Stron: 239
Oprawa: miękka
Cena: ok. 30 zł
Ocena recenzenta: 5/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz