„Poznań 1945 - Bitwa o Poznań w fotografii i dokumentach” - M. Karalus, M. Krzyżaniak - recenzja


Druga Wojna Światowa to wojna, która pozostała zarówno w pamięci jej uczestników, dokumentach, filmach, jak też w niezliczonej ilości wykonanych przez jej uczestnik zdjęć. I z czymś takim mamy do czynienia w pozycji Wydawnictwa „Vesper”. Album zawierający około 400 zdjęć z walk o miasto Poznań w 1945 r. doskonale wpisuje się w całą serie książek o walkach o miasto i stanowi ich bardzo cenne uzupełnienie. Możemy śmiało powiedzieć że album jest ukoronowaniem wysiłków wydawnictwa. 
Trudno mi osobiście napisać recenzje albumu. Z tekstem zawsze można dyskutować – zdjęcia natomiast służą do oglądania, tym bardziej nie można dyskutować ze zdjęciami dokumentującymi historie. Pozostaje kwestia doboru zdjęć przez Autorów albumu, a z tego zadania obaj Autorzy wywiązali się dobrze.

Dla mnie ważne jest to, że pozycja nie składa się z samych zdjęć. Na samym początku mamy krótki opis samej bitwy, co jest niezmiernie istotne - nawet ktoś kto wcześniej nie miał pojęcia o Bitwie o Poznań - z tego skróconego opisu będzie mógł uzyskać minimum istotnych informacji dotyczących genezy i przebiegu samej bitwy.

Dobór fotografii to kolejna sprawa – Autorom udało się wybrać wyjątkowo ciekawe i interesujące zdjęcia, ukazujący bitwę z każdej możliwej strony, są tu zdjęcia wykonane przez Niemców, Rosjan i Polaków, a każde ze zdjęć jest opisane bardzo przyzwoicie w języku polskim, niemieckim i angielskim, co wybitnie wpływa na jakość albumu.

Mnie osobiście ucieszyła duża ilość zdjęć sprzętu wojskowego w tym zdjęcia wykonane już po zakończeniu działań wojennych, w szczególności pojazdów pancernych obu walczących stron. Bardzo ciekawe, choć mało czytelne są fotokopie dokumentów.

Największe wrażenie robią oczywiście fitografie zniszczonego miasta, patrząc na uszkodzone czy zburzone budynki możemy mieć tylko wyobrażenie o skali i zaciętości walk. W albumie są też perełki - unikalne zdjęcia lotnicze miasta oraz fortyfikacji Twierdzy Poznań.

Pozytywnym – przynajmniej dla mnie – zaskoczeniem jest to, iż w albumie oprócz zdjęć mamy cały szereg interesujących fotokopii map z epoki i co najbardziej mi się spodobało duże barwne ilustracje - niestety bez szczegółowego opisu kiedy i przez kogo zostały wykonane.

Album przeznaczony jest dla miłośników wojennej fotografii, mieszkańców kochających historię swojego miasta, historyków, studentów i wszystkich tych dla których zdjęcia z XX w. są czymś wartym posiadania.

Pozycja pozwala uzupełnić swoją domową bibliotekę zupełnie wyjątkową publikacje z tysiącem unikalnych zdjęć, a dla kogoś kto zbiera serie: Festung Posen 1945 wydawnictwa Vesper album jest bardzo cennym uzupełnieniem całej kolekcji.

Godna podkreślenia jest wyjątkowa jakość i wykonanie samego albumu – duży format, kredowy papier, twarda okładka – sprawiają, iż warto poważnie pomyśleć nad zakupem tej pozycji.

Plus minus:
Na plus:
+ doskonała jakość wykonania publikacji
+ świetny papier
+ unikalny zdjęcia w tym sporo kolorowych
+ opis zdjęć w trzech językach
+ mapy z epoki
+ barwne ilustracje, rysunki i szkice i schematy z instrukcji czy regulaminów.
Na minus:
- dość wysoka cena

Tytuł: Poznań 1945 – Bitwa o Poznań w fotografii i dokumentach
Autor: Maciej Karalus, Michał Krzyżaniak
Wydawca: Wydawnictwo Vesper
Data wydania: 2010
ISBN/EAN: 978-83-7731-18-2
Liczba stron: 334
Cena: ok. 90 zł
Ocena recenzenta: 10/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz