Rok 2010 na zdjęciach fotoreporterów historia.org.pl [Foto]


Rok 2010 obfitował w wiele wydarzeń, które przejdą do historii lub tę historię odtwarzały. Na wielu takich wydarzeniach nie zabrakło naszych fotoreporterów. Poniżej prezentujemy najciekawsze zdjęcia podsumowujące 2010 r.

Nasi reporterzy starają się być tam, gdzie dzieją się najważniejsze wydarzenia i imprezy historyczne w Polsce. Efekt ich pracy prezentujemy w poniższej galerii.

14 kwietnia 2010 r. Laurka od przedszkolaków przed tzw. Krzyżem Katyńskim, gdzie Krakowianie składali kwiaty i znicze na wieść o katastrofie smoleńskiej. W Krakowie 4 dni po zrobieniu tego zdjęcia odbyło się pożegnanie Pary Prezydenckiej.

Laurka katastrofa Kraków

fot. Wojtek Duch

18 kwietnia 2010 r. Kraków pożegnał Parę Prezydencką, która spoczęła w sarkofagu w wawelskich kryptach pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Prezydenta RP i jego Małżonkę żegnali przywódcy kilkudziesięciu państw i 150 tys. rodaków.

Krakow para prezydencka 14

fot. Wojtek Duch

14 maja 2010 r. VII Noc Muzeów w Krakowie zainaugurowano o godz. 18:00 w nowo otwartym Ogrodzie Profesorskim przy Muzeum UJ w Collegium Maius. Z każdą wizytą w muzeum stajemy się piękniejsi - powiedział rektor UJ prof. Karol Musioł. Jego słowa widocznie trafiły do Krakowian, bo w Nocy Muzeów uczestniczyły ich tysiące w tym członkowie redakcji „historia.org.pl”.

Noc muzeów 2010 Kraków

fot. Katarzyna Żuber

3 lipca 2010 r. Podczas, gdy w całej Polsce trwały wybory prezydenckie na warszawskim Żoliborzu rozegrała się inscenizacja bitwy pod Kłuszynem w jej 400. rocznicę. Imprezę odwiedziło kilka tysięcy turystów, którzy zobaczyli zmagania wojsk polskich z wojskami rosyjskimi i ich sprzymierzeńcami. W inscenizacji wzięło udział kilkadziesiąt koni i kilkuset rekonstruktorów z całego świata. Zdjęcia przedstawia husarza podczas próby inscenizacji tej wielkiej i zwycięskiej bitwy dla nas.

Bitwa pod Kłuszynem rekonstrukcja husarz

fot. Wojtek Duch

13 lipca 2010 r. Na dwa dni przed inscenizacją bitwy pod Grunwaldem Prezydenci Polski i Litwy złożyli wieńce w Krakowie pod pomnikiem Grunwaldzkim.

Grunwald Krakow Prezydenci

fot. Wojtek Duch

1 sierpnia 2010 r. Walka finałowa XIII Ogólnopolskiego Turnieju Rycerski o miecz Kasztelana Zamku Ogrodzienieckiego.

Turniej Ogrodzieniec

fot. Wojtek Duch

4 sierpnia 2010 r. Wystawa - zorganizowana w 600. rocznicę zwycięstwa wojsk polsko-litewskich nad Zakonem Krzyżackim na polach Grunwaldu 15 lipca 1410 r. przez Zamek Królewski na Wawelu jest wyjątkowym przypomnieniem tradycji świętowania zwycięstwa pod Grunwaldem na przestrzeni wieków. To z Krakowa 600 lat temu król Jagiełło wyruszył na wojnę z zakonem, by rok później złożyć w katedrze wawelskiej zdobyczne na Krzyżakach chorągwie.

Wystawa grunwaldzka Kraków

fot. Wojtek Duch

21 sierpnia 2010 r. W dniach 21 i 22 sierpnia 2010 roku na terenie muzeum Hymnu Narodowego w Będominie odbyło się widowisko „Batalia Napoleońska Będomin 2010”. Jest ono jednocześnie ogólnoeuropejskim spotkaniem miłośników epoki napoleońskiej.

Batalia napoleońska Będomin

fot. Grzegorz Matusiak

22 sierpnia r. Gdy oczy całej Polski (a przynajmniej jej większej części) były zwrócone na pole bitwy pod Ossowem, gdzie armia polska gromiła bolszewików, na plażę helską zawitały ponownie postacie w mundurach feldgrau, pilnujące betonowego bunkra, czekające na stanowiskach swoich karabinów maszynowych, z wzrokiem utkwionym w morze. Cofnęliśmy się w czasie? Absolutnie nie. Po po prostu, po raz piąty już, miały miejsce obchody Zlotu Wojskowego ”D-Day Hel”.

D-Day Hel 2010

fot. Andrzej Matowski

24 września 2010 r. W Krakowie otworzono absolutnie wyjątkowe na świecie podziemne Muzeum. Nie ma w Polsce drugiego tak naszpikowanego technologią obiektu. Dokładając do tego wielkie otwarcie z wspaniałą iluminacją 3D na Sukiennicach stworzono wspaniałą atmosferę wielkiego święta historii.

Otwarcie Podziemia Rynku

fot. Wojtek Duch

3 października 2010 r. W południe w Sali Siemiradzkiego w Sukiennicach odbyła się uroczystość ich otwarcia po blisko trzyletnim remoncie. Przybyli goście mogli po raz pierwszy zobaczyć Nowe Sukiennice.

Podczas uroczystości zaprezentowano niektórych ambasadorów Sukiennic. Byli to: Magdalena Cielecka, Róża Thun, Jurek Owsiak, Alicja Resich-Modlińska i Wisława Szymborska, którą reprezentował jej sekretarz Michał Rusinek.

Otwarcie Sukiennic

fot. Wojtek Duch

21 października 2010 r. Punktem kulminacyjnym drugiego dnia I Zjazdu IH UW było odnowienie doktoratu profesora Henryka Samsonowicza. Ta ceremonia odbyła się w Audytorium Maximum Budynku Poseminaryjnego. Przybyli na nią m.in. rektorzy Akademii Obrony Narodowej, Akademii Sztuk Pięknych, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Opolskiego, profesor Tomasz Nałęcz a także sam Prezydent RP. Licznie przybyli na początku wysłuchali laudacji wygłoszonej przez prof. Karola Modzelewskiego.

Instytut Historii UW rocznica

fot. Sebastian Pawlina

25 listopada 2010 r. XIX Targi Książki Historycznej to jedyna tego typu impreza w kraju i jedne z największych w Polsce targów książkowych. Corocznie tłumy zwiedzających i ilość wystawców potwierdza znaczenie tej imprezy. Podobnie było i w tym roku. Stoiska wydawnictw i portali historycznych, które coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność na targach uzupełniały stoiska muzealne. W trakcie Targów zorganizowano wiele imprez towarzyszących jak np. panel dyskusyjny poświęcony historii w internecie.

XIX Targi Książki Historycznej wyniki KLIO

fot. Sebastian Pawlina

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz