Program telewizyjny dla historyków (10-16 stycznia 2011)


Wreszcie udało mi się dojść do siebie po Sylwestrze, dzięki czemu mogę Wam zaprezentować kolejny program telewizyjny dla historyków. Oto co możecie obejrzeć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek

07:00 - Discovery World - Historia Oręża. Myśliwce

W tym wydaniu historia myśliwców - wszechstronnej i przerażającej broni we współczesnych działaniach wojennych.

09:00 - Viasat History - Chińskie panowanie na morzach

Na początku XV wieku Chiny zaprezentowały światu swoje bezprecedensowe stanowisko wobec morskich eksploracji. Na ponad 80 lat przed dotarciem Kolumba do Ameryki, jedna z najwspanialszych flot w historii i jej wpływ na biznes i politykę kraju podniosły Chiny do rangi bezdyskusyjnej potęgi na morzach i oceanach świata. W programie - opowieść o niezwykłym rozdziale historii tego jednego ze światowych supermocarstw i jego morskich podbojach na początku XV wieku, opowiedziana przez współczesnego poszukiwacza przygód i podróżnika.

09:55 - Ale Kino! - Hawana. Miasto utracone - „historia.org.pl” poleca!

Hawana lat 50. tętni muzyką i kusi nocnymi rozrywkami, choć żyje pod terrorem generała Batisty. Skorumpowanym miastem rządzi mafia, tysiące ludzi, na skutek systemu klasowego, żyją w ubóstwie. Dopóki jednak słychać muzykę, a na Kubie bawią się obywatele obu Ameryk, można przymykać oko na politykę. Takiego zdania jest Fico Fellove, sceptyczne nastawiony do rozkręcającej się rewolucji Fidela Castro i Che Guevary. Bracia Fico przyłączają się do partyzantów, jeden z nich ginie. Wdowa po nim, wielka miłość Fico, zostaje pierwszą damą rewolucji.

10:00 - Viasat History - Zabójstwo Henryka IV

Film nakręcono na zamku Fontainebleau i ulicach Chartres. Paryż, 14 maja 1610 roku - o godzinie 14. 00 król Francji Henryk IV został zabity przez religijnego fanatyka Francoise Ravaillaca. Tego pamiętnego dnia głowę króla zaprzątała tylko jedna myśl - odszukanie kobiety w której był zakochany i powstrzymanie jej od odejścia. Nagabywany z każdej strony w sprawie problemów państwowych, wymknął się w przebraniu i bez ochrony mimo czyhających na niego z każdej strony niebezpieczeństw.

14:30 - Discovery World - Co wiedzieli starożytni. Rzymianie

Podróż do czasów rzymskich. Rzymianie wierzyli, że podbój świata zapewni im dostatnie życie. W programie próba odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób wynalazki ułatwiały mieszkańcom imperium codzienne życie.

14:50 - Canal + Film - Czerwony baron

Rok 1916. Pierwsza wojna światowa, północna Francja. Na terytorium zajmowanym przez aliantów trwa pogrzeb brytyjskiego pilota. Uroczystość zakłóca pojawienie się niemieckich samolotów. Z jednej z maszyn zostaje wyrzucony wieniec z szarfą, na której widnieje napis „dla przyjaciela i wroga”. Bohaterami akcji są niemieccy piloci Lehmann i Friedrich Sternberg oraz Manfred von Richthofen i Werner Voss. Z czasem Richthofen zyskuje sławę asa lotnictwa. Mianowany dowódcą eskadry myśliwskiej, staje się narzędziem wojennej machiny propagandowej.

18:00 - Viasat History - Joanna d’Arc

Program sięga poza powszechnie znany image legendarnej bohaterki i odkrywa portret fascynującej młodej kobiety, zmagającej się z wieloma trudnościami brutalnej i niebezpiecznej rzeczywistości na drodze do zrealizowania swoich wizji. Młodziutka, niepiśmienna wieśniaczka, Joanna d’Arc z odległego zakątka rozdartej wojną Francji, w wieku 17 lat zjednoczyła zdemoralizowaną armię i zmieniła bieg historii. Wiedziona „swoimi głosami”, wprawiła w osłupienie angielskich najeźdźców i umożliwiła koronację następcy tronu.

20:00 - TVP Historia - Tajna historia Zimnej Wojny. Bałkański przyczółek

Film dokumentalny. Brak informacji o programie.

20:10 - HBO - Boardwalk Empire, odc. 1 - „historia.org.pl” poleca!

USA lata 20. i 30. XX wieku. Enoch „Nucky” Thompson jest politykiem, który sprawuje kontrolę nad Atlantic City w czasach prohibicji. Utrzymuje on intensywne kontakty z funkcjonariuszami organów państwowych i miejskim półświatkiem. Nie ma nikogo, kogo by nie znał. Te stosunki pozwalają mu beztrosko żyć i nie zadręczać się problemami codzienności. Policjanci i agenci służb specjalnych uważnie przyglądają się jednak procederowi nielegalnego rozlewania alkoholu. Niewielu zastanawia się, skąd polityk czerpie pieniądze na wystawne życie.

00:25 - Ale Kino! - Okupacja, odc. 1

Akcja filmu skupia się wokół losów trójki brytyjskich żołnierzy, którzy z różnych powodów powracają do Iraku. Z wojny nie ma powrotu - ani dla żołnierzy, którzy w domu czują się wyobcowani, ani dla cywilów. Film pokazuje kraj, w którym temperatura społeczna i polityczna jest bliska wrzenia, choć przetoczyły się już przez niego „zwycięskie” armie, a sytuacja została w wieczornych wiadomościach określona z uspokajającym uśmiechem jako „opanowana”.

00:30 - Discovery World - Historia Oręża. Pułapki

Zabójcze pułapki zbierają krwawe żniwo na terenach objętych działaniami wojennymi. Program przedstawia ich historię.

Wtorek

08:30 - Canal + Film - Olimpiada 40

W olimpijskim roku 1940 w obozie jenieckim przebywają Polacy, Francuzi, Anglicy, Belgowie i Norwegowie. Więźniowie wpadają na pomysł, by, wbrew regulaminowi, zorganizować igrzyska sportowe. Entuzjaści zawodów obmyślają sposoby zmodyfikowania konkurencji tak, aby mogły się odbyć w warunkach konspiracyjnych. Wyniszczeni morderczą pracą jeńcy rozgrywają zawody pod okiem oprawców. Tymczasem do stalagu przybywa Otto Schultz. Ma wprowadzić dyscyplinę i zwiększyć wydajność pracy. Wśród więźniów rozpoznaje Piotra - rywala z olimpiady w 1936 r.

11:45 - Canal + - Trzy Królestwa

Chiny, rok 208 n.e. Żądny władzy kanclerz Cao Cao otrzymuje od cesarza z dynastii Han zgodę na wyprawę wojenną. Jej celem ma być zniszczenie dwóch wrogich, skłóconych armii. Jednej z nich przewodzi Liu Bei, drugiej Sun Quan. Cao Cao zaczyna wojnę od napaści na Liu Beia, zmuszając go do odwrotu. Po porażce strateg wodza, Zhuge Liang, sugeruje, by zwrócić się do trzeciego ze skłóconych królestw z propozycją sojuszu. Kontaktuje się z wojownikiem Sun Quana, Zhou Yu. Dwie, niegdyś wrogie armie łączą siły.

13:45 - Kino Polska - Barwy walki

Lato 1944. Na Kielecczyźnie trwają walki partyzanckie. Niemcy, choć już w odwrocie, nadal zadają Polakom poważne straty. Porucznik Kołacz, dowódca partyzanckiego oddziału AL, ma trzy wyroki śmierci - jeden od Niemców i dwa od Armii Krajowej. Oddział otrzymuje zadanie przerzucenia delegata KC partii za linię frontu, do Chełma. Zostaje on jednak aresztowany. Partyzanci próbują go odbić.

16:30 - Discovery World - Atak na pokładzie USS Cole

12 października 2000 roku bojówki Al-Kaidy przeprowadziły samobójczy zamach na USS Cole. Zginęło siedemnastu żołnierzy. Był to najkrwawszy atak na amerykański okręt wojenny od 1987 roku.

20:00 - Viasat History - Władca Sipan

Program opowiada o kulturze Moche, która rozwinęła się na północnym wybrzeżu Peru pomiędzy 100 rokiem p. n. e. i 600 rokiem n. e. i zanikła po osiągnięciu szczytowego okresu rozwoju. Do niedawna pozostawała prawie zupełnie nieznana, ale obecnie wiedza ta pogłębiła się dzięki odkryciom podczas wykopalisk archeologicznych przeprowadzonych w ciągu ostatnich 20 lat. Odnajdywanie ciągle nowych przedmiotów i nowych faktów na temat tej niezwykłej cywilizacji nie ustaje a ona sama nie przestaje zaskakiwać.

20:10 - Ale Kino! - Gladiator - „historia.org.pl” poleca!

Umierający cesarz Marek Aureliusz chce uczynić generała Maksimusa następcą. Nie podoba się to prawowitemu dziedzicowi Kommodusowi, który postanawia pozbyć się rywala, skazując generała i jego rodzinę na zagładę. Maksimusowi cudem udaje się uciec. Jednak wojownik trafia do niewoli, gdzie zostaje wyszkolony na gladiatora. Powraca do Rzymu, by pomścić zamordowanych bliskich.

21:00 - Canal + - Che. Boliwia

Rok 1965. Ernesto „Che” Guevara rezygnuje ze stanowiska w kubańskim rządzie. O decyzji informuje listownie Fidela Castro, po czym potajemnie udaje się do Boliwii, aby tam kontynuować walkę zbrojną. Wraz z kilkoma kubańskimi rewolucjonistami organizuje w górach oddział partyzancki i podejmuje kampanię przeciw miejscowej władzy. Odnosi sukcesy militarne, lecz musi zmierzyć się z niedostatkiem broni i żywności, pogarszającym się zdrowiem oraz konfliktami pomiędzy Kubańczykami i miejscową ludnością. Tymczasem nasilają się ataki wojsk rządowych.

22:00 - Viasat History - Sycylijskie mumie

W katakumbach Capuchin Catacombs w Palermo znajduje się 2000 mumii, które datuje się na okres od 1600 do lat 30. XX wieku. Włoski naukowiec Dario Piombino-Mascali bada ich tajemnicę. Misją naukowca jest ich odkrycie prawdy na temat tego, jak wyglądało życie i śmierć tych ludzi, a przede wszystkim poznanie głębszej tajemnicy - dlaczego Sycylijczycy mumifikowali swoich zmarłych łamiąc ściśle określone prawa katolickiego pochówku.

00:30 - Discovery World - Historia Oręża. Granaty odłamkowe

Historia broni o potężnej sile rażenia, używanej przeważnie przez nieduże jednostki piechoty.

Środa

16:30 - Discovery World - Wojna o Falklandy, odc. 1

Opowieść o konflikcie z 1982 roku. Zdjęcia archiwalne, wywiady z politykami i wojskowymi oraz wspomnienia ludzi, którzy brali udział w walkach.

17:00 - Viasat History - Polowanie na niemieckie krążowniki, odc. 1

W pierwszych dniach XX wieku, cesarz niemiecki postawił przed Brytyjczykami wyzwanie w postaci nowej, potężnej floty wojennej. Po dramatycznej klęsce Brytyjczyków w bitwie pod Coronelem, która kosztowała życie tysiąca siedmiuset marynarzy, Winston Churchill zażądał bezlitosnego odwetu. W ramach tej zemsty zatopiono całą niemiecką zamorską eskadrę z łączną załogą dwóch tysięcy dwustu marynarzy i tylko dwóm statkom, Dresden i Emden, udało się uniknąć losu pozostałych. Za ich schwytanie Churchill wyznaczył nagrodę.

19:00 - Viasat History - Morskie imperium, odc. 1

Wpływ brytyjskiej Marynarki Królewskiej na politykę, kulturę i ekonomię kraju i sposób, w jaki kształtowała ona wizerunek Wielkiej Brytanii, jej demokrację, a nawet tożsamość tego kraju. W momencie szczytowym stała się siłą sprawczą rozprzestrzeniania systemu handlu i wartości, które wywarły ogromny wpływ na całym świecie. Po czym cały ten wpływ straciła. Dzięki unikalnemu dostępowi do współczesnej floty, historyk, pasjonat i żeglarz, Dan Snow, opowie o historii Wielkiej Brytanii przez pryzmat jej najbardziej znaczącej instytucji.

22:00 - Ale Kino! - Urodzony 4 Lipca - historia.org.pl poleca!

Ron Kovic urodził się 4 lipca 1946 roku w dniu Święta Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Wychowywał się w katolickiej rodzinie przestrzegającej tradycyjnych amerykańskich wartości. Po ukończeniu szkoły dostał się na studia. Dobrowolnie zgłosił się do amerykańskiej armii walczącej w Wietnamie. Wyruszył na front, nie spodziewając się, że wojna okaleczy go fizycznie i psychicznie. Przykuty do wózka inwalidzkiego poddaje się rehabilitacji. Znajduje jednak w sobie siłę, by rozpocząć działalność pacyfistyczną.

23:00 - Canal + - Wrogowie Publiczni - „historia.org.pl” poleca!

Stany Zjednoczone, rok 1933. John Dillinger, warunkowo zwolniony z więzienia po 9 latach pozbawienia wolności, uwalnia kilku więźniów z zakładu karnego w Michigan City w Indianie. Po pobycie na farmie zbiegowie - Harry „Pete” Pierpont, Homer van Meter i Ed Shouse, postanawiają przenieść się do Chicago. Tam razem z Dillingerem dokonują serii napadów na banki. Są nieuchwytni, a policja jest bezsilna. Dyrektor biura śledczego ogłasza Johna Dillingera „wrogiem publicznym nr 1”. Złapanie bandyty staje się głównym celem agenta Melvina Purvisa.

00:30 - Discovery World - Historia Oręża. Siła ognia

Bomby paliwowo-powietrzne, zwane potocznie próżniowymi, wykorzystują w momencie wybuchu tlen atmosferyczny, co powoduje, że „wysysają” znajdujące się w sferze wybuchu powietrze. Fala uderzeniowa jest o wiele większa niż przy wybuchu konwencjonalnej bomby o tej samej masie. Lotnicze bomby paliwowo-powietrzne wielokrotnie wykorzystywane były podczas wojny w Wietnamie, również w czasie pierwszej wojny w Zatoce Perskiej oraz podczas wojny w Iraku.

02:55 - Ale Kino! - Żelazną ręką

Siedmiogród, rok 1575. Ubiegający się o polski tron książę Stefan Batory wysyła do Polski rotmistrza Mroczka, by zbadał jego szansę na koronę. Po przybyciu na miejsce rotmistrz, będący świadkiem zamachu na prymasa, wykrywa spisek prohabsburski. Wkrótce dociera do zwolenników Batorego - to późniejszy kanclerz Jan Zamoyski oraz rodzina Zborowskich. W zamian za poparcie żądają kluczowych stanowisk w państwie. Gdy Batory zostaje królem, Mroczek staje się szarą eminencją. Postuluje rządy silnej ręki oraz ukrócenie samowoli szlacheckiej.

Czwartek

09:00 - Discovery World - Co wiedzieli starożytni? Chińczycy

Podróż w przeszłość do starożytnych Chin. W ówczesnych czasach Państwo Środka przodowało pod względem nauki i techniki z innymi częściami świata.

13:45 - Canal + - Pianista - „historia.org.pl” poleca!

Wrzesień 1939 r. Wojska niemieckie wkraczają do Warszawy. Polski pianista żydowskiego pochodzenia, 28-letni Władysław Szpilman, gra w Polskim Radio nokturn cis-moll Chopina. To ostatni dzień jego pracy. Okupanci wprowadzają restrykcyjne przepisy wobec żydowskiej ludności, a niebawem pół miliona warszawskich Żydów zostaje przesiedlonych do getta. Zaczynają się wywózki do obozów koncentracyjnych. Władysław cudem unika deportacji. W końcu ucieka z getta i ukrywa się w Warszawie. Po upadku powstania w jednym z domów znajduje go niemiecki oficer.

16:30 - Discovery World - Wojna o Falklandy, odc. 2

Opowieść o konflikcie z 1982 roku. Zdjęcia archiwalne, wywiady z politykami i wojskowymi oraz wspomnienia ludzi, którzy brali udział w walkach.

17:00 - Viasat History - Dlaczego zatonął okręt Mary Rose?

Próba rozwiązania jednej z największych zagadek marynistycznej historii Wielkiej Brytanii - tajemnicy zatonięcia w 1545 roku jednego z najpotężniejszych statków wojennych Henryka VIII - Mary Rose.

17:55 - Kino Polska - Polonia Restituta, odc. 1

W Galicji powstają Legiony Polskie. Ich twórcą jest Józef Piłsudski. Roman Dmowski działa na rzecz Polski w stolicach Europy Zachodniej. Ignacy Jan Paderewski próbuje pozyskać dla sprawy polskiej rząd USA.

19:00 - Viasat History - Noc Kryształowa

Wydarzenia „nocy kryształowej” - pogromu Żydów niemieckich w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku, zorganizowanego przez hitlerowców na całym obszarze Niemiec, uznawanego przez historyków za początek Holocaustu. Setki synagog stanęło w ogniu, ponad 7 000 żydowskich sklepów i firm zostało zniszczonych i ponad 90 Żydów zamordowanych. Około 26 000 mężczyzn pochodzenia żydowskiego zostało wywiezionych do obozów koncentracyjnych, jakoby dla ich własnego bezpieczeństwa, a tam traktowanych z wyjątkowym okrucieństwem.

20:00 - Viasat History - Ateny: Prawda o demokracji, odc. 1

Angielska historyczka Bettany Hughes wyrusza na wyprawę w czasie do Aten sprzed 2500 lat, aby zbadać, dlaczego Ateny uważa się za miejsce narodzin demokracji. Od dawna istnieje przekonanie, że w Atenach narodziła się filozofia, sztuka, nauka i największa polityczna idea wszech czasów - demokracja. Bettany Hughes odrzuca wszelkie stereotypy i wnika głębiej w historię, aby dociec jakie były początki kształtowania ustroju.

21:00 - Viasat History - Podziemna wojna, odc. 1

Program śledzi prowadzone przy użyciu wysokiej klasy technologii poszukiwania jednego z ostatnich schronów aliantów z czasów I wojny światowej, znajdującego się 10 metrów pod ziemią na terenie Belgii. Międzynarodowy zespół archeologów i historyków musi odnaleźć wejście, wypompować z podziemnych pomieszczeń tysiące litrów wody i spróbować wydobyć stamtąd ocalałe relikty z czasów Wielkiej Wojny. Celem ekspertów jest zbadanie wielkości powierzchni tych podziemi i określenie jaką rolę pełniły te schrony podczas bitwy pod Passchendaele.

00:30 - Discovery World - Historia Oręża. Transportery opancerzone

W programie pojazdy, dzięki którym piechota jest bezpieczna i zawsze gotowa do walki. Transportery opancerzone, wozy rozpoznawcze oraz lawety działowe chroniące konwoje.

Piątek

11:10 - Kino Polska - Szwadron

Rok 1863. Młody rosyjski baron Fiodor Jeremin wstępuje na ochotnika do szwadronu dragonów, aby zaimponować dziewczynie, w której zakochał się bez wzajemności. Tymczasem w Polsce wybucha powstanie. Szwadron zostaje wysłany do jego stłumienia. Jereminowi wydaje się, że Polacy zostaną łatwo pokonani, a on bez większego wysiłku zdobędzie stopień oficerski, ordery, łupy i sławę bohatera. Jednak wojna wygląda zupełnie inaczej. Po bitwie pod Opatowem Fiodor zaczyna wątpić, po czyjej stronie jest racja. Nie chce zabijać, choć musi, by ujść z życiem.

13:25 - Canal + - Dzieci Ireny Sendlerowej - „historia.org.pl” poleca!

Warszawa, rok 1941. Irena Sendlerowa mieszka z matką Janiną w okupowanym przez Niemców mieście. Przed wybuchem II wojny światowej pracowała w miejskim ośrodku pomocy społecznej. Teraz jest pielęgniarką kolumny sanitarnej i ma oficjalny wstęp do getta. Za każdym razem, gdy tam wchodzi, potajemnie wnosi ubrania, jedzenie i lekarstwa. Pewnego dnia żydowska kobieta prosi ją, aby wyprowadziła jej dziecko. Sendlerowa ratuje dziewczynkę. Ksiądz Godlewski sugeruje podjęcie szerszej akcji ratowania dzieci z warszawskiego getta.

19:30 - Viasat History - Wielcy brytyjscy dowódcy, odc. 1

Znakomita seria historyczno-biograficzna opowiadająca o sześciu słynnych brytyjskich dowódcach. Te znane na całym świecie postaci, reprezentujące szereg okresów historycznych, odegrały ogromny wpływ na dzieje Wielkiej Brytanii. Prezenterem programu jest ekspert wojskowy i entuzjasta tematu major Gordon Corrigan, który stara się określić jakimi cechami powinien odznaczać się wybitny dowódca i poszukuje ich współczesnych analogii.

20:00 - Viasat History - Tajemnicze cywilizacje: Inkowie, Majowie i Aztekowie

Program zabiera widzów w samo serce spowitych tajemnicą starożytnych cywilizacji Inków, Majów i Azteków, w głąb tropikalnych lasów Meksyku i Gwatemali do takich mitycznych, wspaniałych miast jak Tikal, Machu Picchu i Cuzco. Te miasta duchów niegdyś zamieszkałe przez dziesiątki tysięcy ludzi do dziś szokują a złożoność ich struktur przechodzi wszelkie wyobrażenia. To wspaniała część historii ludzkości, historii która do dzisiaj na równi zaskakuje i budzi zachwyt.

20:00 - TVN 7 - Krzysztof Kolumb, odc. 1

Opowieść o włoskim odkrywcy, Krzysztofie Kolumbie, od jego narodzin w 1450 roku, do czasów, gdy jako doświadczony żeglarz wyruszył w podróż, której celem było poszukiwanie zachodniej drogi morskiej do Indii. Kolumb wierzył, że płynąc na zachód przez Ocean Atlantycki, dotrze do Chin. W rzeczywistości odkrył nieznaną Europejczykom Amerykę. W czasie dwu pierwszych wypraw opłynął Wyspy Karaibskie. Podczas trzeciej i czwartej dotarł do wybrzeży Ameryki Południowej i Środkowej.

20:10 - Ale Kino! - Żelazny krzyż

II wojna światowa. Sierżant Steiner zdaje sobie sprawę, że wojna jest przegrana. Podoficer i jego ludzie usiłują przetrwać w rosyjskim piekle. Szanse na to są małe. Oddział Steinera toczy zacięte potyczki z Armią Czerwoną. Większym zagrożeniem są dla nich ich niemieccy dowódcy. Bezpośredni przełożony sierżanta, kapitan Stransky, to wyniosły pruski arystokrata, oficer zaślepiony ambicją, którego marzeniem jest zdobycie najwyższego odznaczenia w hitlerowskiej armii - Żelaznego Krzyża. Aby zrealizować cel, nie zawaha się poświęcić życia żołnierzy.

00:30 - Discovery World - Historia Oręża. Czołgi

Od prawie 100 lat czołgi są podstawową bronią na polu bitwy. Autorzy analizują, dlaczego te wozy bojowe są tak skuteczne podczas starć zbrojnych.

Sobota

07:00 - Discovery World - Pola bitew - kierunek Okinawa, odc. 1

Uderzenie na japońską wyspę Okinawę nastąpiło 1 kwietnia 1945 roku. Amerykanie poprzedzili desant wyjątkowo silnym bombardowaniem w nadziei na uniknięcie ciężkich strat. Japończycy zmienili strategię walki, wedle której należy pozwolić Amerykanom na wysadzenie piechoty morskiej i dopiero potem zniszczyć ich okręty samobójczymi atakami z powietrza i morza, a następnie rozbić wojska na lądzie. W bitwie zginęło ponad 100 tysięcy żołnierzy japońskich, Amerykanie stracili prawie 7 tysięcy żołnierzy.

11:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne - Bitwa pod Kurskiem, odc. 1

W lecie 1943 roku Hitler rozpoczął ofensywę na froncie wschodnim. Trwające ponad półtora miesiąca starcia przeszły do historii jako największa bita pancerna II wojny światowej. Świetnie wyposażona niemiecka armia nie oparła się siłom Armii Czerwonej.

20:00 - Viasat History - Jak faraonowie Egipt budowali?, odc. 1

Starożytny Egipt był jednym z najpotężniejszych imperiów na świecie, super-państwem rządzonym przez potężnych faraonów, a jego dziedzictwem są potężne budowle, które przetrwały przez ponad 3000 lat. Aby umożliwić ich powstanie egipscy inżynierowie nie mogli po prostu sięgnąć do książek z instrukcjami, musieli sami opracować właściwe sposoby i metody. Program opowiada historię przełomowych odkryć technologicznych, które umożliwiły zbudowanie świątyń, piramid, tam i wojskowych twierdz.

21:00 - Viasat History - Zaginione dzieła królowej Elżbiety

U wybrzeży niewielkiej wyspy Alderney leży wrak statku, który po zbadaniu mógłby dostarczyć informacji do napisania morskiej historii Anglii na nowo. Nurkowie i eksperci-historycy podejmują próbę odszukania i wydobycia 400-letnich dział z wraku statku. Ich przeróbka i wypalenie ma zademonstrować w jaki sposób Elżbieta I stała się matką brytyjskiej dominacji na morzu.

Niedziela

07:00 - Discovery World - Pola bitew - kierunek Okinawa, odc. 2

Pomimo japońskich fortyfikacji obronnych w bitwie w czerwcu 1945 roku zwyciężyły USA. Kilka tygodni później o wyniku wojny przesądził wybuch bomb atomowych w Hiroszimie i Nagasaki.

16:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne - Bitwa pod Kurskiem, odc. 2

W lecie 1943 roku Hitler rozpoczął ofensywę na froncie wschodnim. Trwające ponad półtora miesiąca starcia przeszły do historii jako największa bita pancerna II wojny światowej. Świetnie wyposażona niemiecka armia nie oparła się siłom Armii Czerwonej. W tym wydaniu: nacierające oddziały SS i kontratakująca armia sowiecka spotkały się w okolicy rosyjskiej wioski Prochorowka. Stoczyły tam największą bitwę pancerną w historii wojskowości.

19:00 - Viasat History - Niech żyje Pakistan, odc. 1

Już od momentu jego powstania w 1947 roku, Pakistan wydawał się być więźniem sprzecznego dziedzictwa geopolitycznego, stojącego na przeszkodzie ekonomicznemu i politycznemu rozwojowi tego kraju. Przy użyciu nie pokazywanych wcześniej materiałów archiwalnych program przybliża i pomaga lepiej zrozumieć współczesny Pakistan poprzez przypomnienie politycznej historii kraju.

22:00 - Viasat History - Fałszerze na usługach Hitlera

Podczas II wojny światowej Adolf Hitler zaplanował wprowadzenie na rynek dużej ilości fałszywych funtów brytyjskich, aby w ten sposób osłabić ekonomię tego kraju. Do wprowadzenia tego planu w życie, spośród więźniów obozów koncentracyjnych wybrano najzdolniejszych drukarzy, typografów, grawerów i malarzy, aby używając swoich talentów pomogli w produkcji fałszywych banknotów. Po pokonaniu pewnych początkowych trudności wydrukowano około 140 milionów znakomicie podrobionych brytyjskich banknotów, nigdy jednak nie wprowadzono ich do obiegu.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz