W Warszawie pokażą jak podpisano rozejm w Jamie Zapolskim


W najbliższą sobotę o godz. 14:00 w Warszawie odbędzie się plenerowa inscenizacja podpisania rozejmu w Jamie Zapolskim, która kończyła oblężenie Pskowa i wojnę Rzeczypospolitej z Księstwem Moskiewskim, w czasach panowania króla Stefana Batorego i Iwana IV.

Rozejm, który podpisano w Jamie Zapolskim, a w zasadzie w pobliskiej Kiwerowej Górze w dniu 15 stycznia 1582 r., przywracał Rzeczypospolitej ziemie Połocką i Witebską oraz Inflanty zagarnięte wcześniej przez Iwana Groźnego, zwanego w Polsce tchórzliwym.

Inscenizacja, która odbędzie się w sobotę 15 stycznia o godz 14:00, w Stanicy Husarskiej,  polegać będzie na przybyciu konno i pieszo rekonstruktorów w strojach historycznych, na miejsce podpisania rozejmu.

Przybyli rekonstruktorzy wcielą się w rolę posłów Rzeczypospolitej i moskiewskich. W trakcie inscenizacji odczytana zostanie treść rozejmu, a następnie będzie on podpisany przez obecnych. Poza tym ważnym i doniosłym faktem, zainscenizowane będą również inne wydarzenia z 15 stycznia i Kiwerowej Góry, włącznie z protestem posłów Rzeczypospolitej, zgłoszonym tuż po podpisaniu rozejmu.

Inscenizację poprzedzi trening piechoty i kawalerii w tym dragonów, husarii i jazdy kozackiej oraz pokazy szermierki historycznej.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz