„Sabałowa zima w trójwymiarze” - warszawski Fotoplastikon zaprasza


Warszawski Fotoplastikon pragnie zabrać odwiedzających w niezwykłą podróż z Sabałą i Witkiewiczem w polskie Tatry. Na 47 stereoskopowych fotografiach będzie można zobaczyć zapierające dech widoki miedzy innymi na Halę Gąsienicową, czy Czarny Staw, ale również uroczą typowo góralską architekturę Zakopanego czy Bukowiny Tatrzańskiej. Start już w najbliższy czwartek 20 stycznia.

„Sabałowa zima w trójwymiarze” to wystawa 47 stereoskopowych fotografii pochodzących z archiwalnych zbiorów Fotoplastikonu Warszawskiego, przedstawiających Tatry zasypane śniegiem. Malownicze krajobrazy od wieków inspirowały artystów – muzyków, kompozytorów, pisarzy, poetów, tak że górskie miejscowości z ich oryginalną kulturą z czasem stały się najchętniej odwiedzanymi przez nich miejscem wypoczynku i inspiracji.

Na zdjęciach prezentowanych w Fotoplastikonie możemy podziwiać Tatry w bajkowej scenerii, bez tłumów turystów i zgiełku miłośników sportów zimowych. Tak jak przed laty, kiedy fotografie zostały wykonane, również dzisiaj zapraszamy wszystkich odwiedzających Fotoplastikon w „podróż zimową”, która pozwoli przenieść się do krainy Tatr. Na fotografiach można zobaczyć charakterystyczne góralskie chaty, oryginalne zdobnictwo m.in. pomników na cmentarzach czy stylowych kapliczek ze zdobnictwem autorstwa Stanisława Witkiewicza.

20 stycznia o godz. 19.00 odbędzie się uroczysty wernisaż otwierający wystawę, na którym komentarz do zdjęć wygłosi dziennikarka, alpinistka i wielbicielka polskich Tatr Alicja Daszkiewicz, a fenomen folkloru podhalańskiego przybliży nam Aleksander Robotycki z Muzeum Etnograficznego.

Wystawa organizowana jest we współpracy Fotoplastikonu z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów własnych Fotoplastikonu Warszawskiego i prezentowane będą codziennie (z wyjątkiem poniedziałków i niedziel) w oficynie kamienicy w Al. Jerozolimskich 51 od 20 stycznia w godz. 10:00 – 18:00.


Źródło: 1944.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz