6. rocznica śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego


W 6. rocznicę śmierci Jana Nowaka Jeziorańskiego Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na projekcję dwóch filmów opowiadających o życiu Kuriera z Warszawy. Pokazy odbędą się 20 stycznia, w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego, w godz. 18.00-20.00. Wstęp wolny.

„Opowieść o wolnej Europie (cz. 1)”
reż. Jolanta Kessler-Chojecka, 52 min.
Historię powstania Radia Wolna Europa przybliżają amerykańscy twórcy stacji. Poznajemy nie tylko dzieje rozgłośni, ale i założenia programowe oraz cele jakie przyświecały jej pomysłodawcom. Film zawiera wiele ciekawych materiałów archiwalnych dotyczących dziejów Radia Wolna Europa.

„Pseudonim Jan Nowak”
reż. Jolanta Kessler-Chojecka, 54 min.
Historia życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego od czasów jego dzieciństwa i młodości, poprzez okres II wojny światowej i działalność kurierską, pracę w Radiu Wolna Europa, po najobszerniej przedstawiony okres waszyngtoński, gdzie Nowak-Jeziorański pełnił funkcję nieoficjalnego rzecznika-ambasadora polskiej demokracji. Autorka opowiada obszernie o jego pracy na stanowisku konsultanta Białego Domu i Państwowej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, organizowaniu pomocy dla wydawnictw niezależnych i NSZZ Solidarność, wspieraniu przemian demokratycznych w Polsce po 1989 r., zabiegach o przyjęcie Polski do NATO.

Harmonogram:

godz. 18.00 - „Opowieść o Wolnej Europie”, cz. 1 (50 min.)
reż. Jolanta Kessler-Chojecka

godz. 19.00 - „Pseudonim Jan Nowak” (50 min.)
reż. Jolanta Kessler-Chojecka


Źródło: 1944.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz