75. rocznica premiery filmu „Dodek na froncie”


75 lat temu miała miejsce premiera filmu Dodek na froncie (wtedy był to czwartek), wyreżyserowanego przez Michała Waszyńskiego. Główną rolę męską zagrał w nim Adolf Dymsza, zaś kobiecą Alicja Halama (siostra Lody). Poza tym obsadę stanowiły prawdziwe gwiazdy ówczesnego polskiego kina m.in. Helena GrossównaMieczysława Ćwiklińska, Michał Znicz, Józef Orwid czy Stefan Hnydziński.

Film opowiada o perypetiach szeregowca armii austro-węgierskiej Dodka Wędzonki, który przypadkowo zostaję wzięty za porucznika carskiej armii. Rzecz jasna jest to dopiero początek serii pomyłek...

Wprawne ucho wychwyci, że fragment muzyki Henryka Warsa i Władysława Dana z pierwszych sekund filmu zostało wykorzystane później w pewnej kultowej kreskówce z okresu PRL. Jako ciekawostkę warto dodać, że jednym z autorów tekstów piosenek był Julian Tuwim (skądinąd często parający się tym typem twórczości w międzywojniu).

Autorami scenariusza do filmu byli Napoleon Sądek i Konrad Tom.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz