„PWPW podczas okupacji i Powstania” - wystawa Muzeum Powstania Warszawskiego


Od 26 stycznia Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na wystawę „Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych podczas okupacji i Powstania”. Pokazane zostaną dokumenty, banknoty i druki, powstające w PWPW w okresie okupacji. Organizatorzy zaprezentują również sylwetki dowódców i Powstańców z grupy PWB/17/S, broniących PWPW oraz fragmenty niemieckiej kroniki filmowej, dokumentującej bombardowanie Starego Miasta. Dzięki prezentacji multimedialnej widz będzie mógł prześledzić walki o PWPW. Wystawa jest prezentowana na antresoli w Sali pod Liberatorem do 28 lutego 2011.

Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych w budynku przy ulicy Romana Sanguszki 1 zaczęła funkcjonować od roku 1929. W trakcie okupacji produkowano tam dokumenty i banknoty dla ZWZ/AK, a także dostarczano niezbędnych materiałów do produkcji w innych miejscach Warszawy. Tym wszystkim zajmowała się grupa PWB/7, później znana jako PWB/17. Skrót PWB pochodził od nazwy „Podziemna Wytwórnia Banknotów„, podczas gdy „7„ oznaczała Oddział VII KG ZWZ/AK, czyli Biuro Finansów i Kontroli. Zamiana „7„ na „17” miała na celu zmylenie Niemców. W trakcie Powstania Warszawskiego gmach PWPW został zdobyty w dniu 2 sierpnia. Podczas gdy z zewnątrz atakowały oddziały kpt. „Gozdawy” i 104. kompania ZSP, od środka uderzyła grupa PWB/17/S (to „S” od „Specjalna”) dowodzona przez por. Czesława Lecha „Białego”. W późniejszym okresie PWPW bronili m.in. żołnierze Zgrupowania „Leśnik” i ”Radosław”. Aż do 28 sierpnia – kiedy to budynek został zajęty przez Niemców – gmach stanowił jeden z najsilniejszych punktów oporu Grupy ”Północ”. Ponowna produkcja przy Sanguszki 1 została uruchomiona dopiero w 1950 roku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz