Program telewizyjny dla historyków (31 stycznia - 6 lutego)


Dobra, przyznaję się bez bicia. Nie mam już prawie żadnych pomysłów, co mam pisać we wstępie. Tak więc nie przedłużam i zapraszam do zapoznania się z filmami i programami historycznymi, które możecie obejrzeć w ciągu najbliższego tygodnia.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek

07:00 - Discovery World - Historia oręża. Saperzy USA

Wszystko o broni i rozwoju techniki militarnej na przestrzeni stuleci. W tym wydaniu o amerykańskich saperach.

10:00 - Viasat History - Wyatt Earp

Wyatt Earp portretowany był w rozlicznych filmach i programach telewizyjnych przez jednych z największych hollywoodzkich gwiazdorów, takich jak Henry Fonda, Jimmy Stewart czy Kevin Costner. To popularne przedstawienie jego osoby często kryje złożoność i niedoskonałości człowieka, którego życie to soczewka, przez którą widać świat polityki, prawa i ekonomicznych możliwości amerykańskich kresów tamtych czasów.

11:00 - Viasat History - Norymberga. Proces Nazistów, odc. 1

Serial przedstawia przebieg procesu sądowego, wytoczonego przeciwko nazistom najwyższego szczebla - Goeringowi, Speerowi i Hessowi oraz o ujawnionych podczas jego trwania faktach i dokumentach. W programie wykorzystano znalezione na terytorium Europy i Stanów Zjednoczonych archiwa, do tej pory nie publikowane. Zebrane informacje ożywiają omawiane postaci i śledzą ich poczynania od momentu pojmania do niewoli po wyrok i ostateczny kres: samobójstwo, 20 lat więzienia i dożywocie.

11:50 - Kino Polska - Katastrofa w Gibraltarze

Film opowiada o losach gen. Władysława Sikorskiego, od 1939 r. do jego śmierci w 1943 r. We wrześniu 1939 r. we Lwowie gen. Sikorski daremnie stara się o przydział do walczących jednostek. Tymczasem Armia Czerwona wkracza na ziemie polskie. Sikorski, który dotarł do sztabu, chce być pomocny w odtworzeniu polskiej armii we Francji. Wyjeżdża do Paryża, obejmuje dowództwo nad formującym się wojskiem. Z chwilą agresji hitlerowskiej na Francję generał nakazuje żołnierzom ewakuację do Anglii. Sam również się tam udaje, prowadzi rozmowy z Churchillem.

14:40 - Canal + Film - Che. Rewolucja

Rok 1955. Młody argentyński lekarz Ernesto Guevara poznaje w Meksyku Fidela Castro, zwolnionego z kubańskiego więzienia. Wysłuchuje jego planów obalenia dyktatorskich rządów Fulgencia Batisty i przyłącza się do jego organizacji „Ruchu 26 Lipca”. Rok później rewolucjoniści wypływają jachtem w stronę Kuby. Z 82 osób znajdujących się na pokładzie na wyspę dociera 12. Dowodzony przez Castro oddział rebeliantów organizuje armię partyzancką, która ma przejąć władzę na wyspie. Guevara staje się jednym z głównych bohaterów kubańskiej rewolty.

15:00 - Viasat History - Sport w starożytnych Chinach

Program zabiera widzów do ożywionego świata sportu, który kwitł na długo przed pojawieniem się pierwszych olimpiad. Od pierwszych na świecie meczy piłkarskich po zaszczytną rolę łuczników i wschodnie sztuki walki, zapoznaje ze światem starożytnych chińskich sportów. Do ożywienia tego świata starożytnych Chin, na użytek programu, wykorzystano fabularyzowane rekonstrukcje wydarzeń i posłużono się opiniami ekspertów.

16:30 - Discovery World - Pola bitew: Kierunek Okinawa, odc. 1

Uderzenie na japońską wyspę Okinawę nastąpiło 1 kwietnia 1945 roku. Amerykanie poprzedzili desant wyjątkowo silnym bombardowaniem w nadziei na uniknięcie ciężkich strat. Japończycy zmienili strategię walki, wedle której należy pozwolić Amerykanom na wysadzenie piechoty morskiej i dopiero potem zniszczyć ich okręty samobójczymi atakami z powietrza i morza, a następnie rozbić wojska na lądzie. W bitwie zginęło ponad 100 tysięcy żołnierzy japońskich, Amerykanie stracili prawie 7 tysięcy żołnierzy.

17:45 - Canal + - Che. Boliwia

Rok 1965. Ernesto „Che” Guevara rezygnuje ze stanowiska w kubańskim rządzie. O decyzji informuje listownie Fidela Castro, po czym potajemnie udaje się do Boliwii, aby tam kontynuować walkę zbrojną. Wraz z kilkoma kubańskimi rewolucjonistami organizuje w górach oddział partyzancki i podejmuje kampanię przeciw miejscowej władzy. Odnosi sukcesy militarne, lecz musi zmierzyć się z niedostatkiem broni i żywności, pogarszającym się zdrowiem oraz konfliktami pomiędzy Kubańczykami i miejscową ludnością. Tymczasem nasilają się ataki wojsk rządowych.

18:00 - Viasat History - Najwspanialszy rycerz

Średniowieczne turnieje przywodzą na myśl odzianych w błyszczące zbroje rycerzy walczących między sobą na kopie o względy pięknej i szlachetnej panny. Oryginalnie jednak w tamtych czasach spotkania te koncentrowały się jednak przede wszystkim na samej walce. W dostępnych dla wszystkich chętnych potyczkach rycerze dzieleni byli na dwie grupy, które szarżowały na siebie mając na celu pojmanie przeciwnika, nie zabijając go, i otrzymanie za niego okupu. Najwspanialszym rycerzem takich turniejów w tamtych czasach był William Marshal.

22:00 - Viasat History - Filmowanie wojny, odc. 1

II wojna światowa w Wlk. Brytanii i Niemczech widziana przez obiektywy kamer twórców amatorskich filmów, dokumentujących te burzliwe czasy i życie zwykłych ludzi w tym niezwykłym okresie historycznym.

22:10 - Ale Kino! - Urodzony 4 Lipca - historia.org.pl poleca!

Ron Kovic urodził się 4 lipca 1946 roku w dniu Święta Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Wychowywał się w katolickiej rodzinie przestrzegającej tradycyjnych amerykańskich wartości. Po ukończeniu szkoły dostał się na studia. Dobrowolnie zgłosił się do amerykańskiej armii walczącej w Wietnamie. Wyruszył na front, nie spodziewając się, że wojna okaleczy go fizycznie i psychicznie. Przykuty do wózka inwalidzkiego poddaje się rehabilitacji. Znajduje jednak w sobie siłę, by rozpocząć działalność pacyfistyczną.

23:00 - Canal + Film - The Hurt Locker. W pułapce wojny - historia.org.pl poleca!

Pierwsze lata obecności wojsk amerykańskich w Iraku. Po tragicznej śmierci na służbie jednego z członków elitarnej jednostki saperów dowództwo Kompanii Bravo obejmuje starszy sierżant sztabowy William James. Pracuje z dwoma ochotnikami- sierżantem J. T. Sanbornem i Owenem Eldridgem. Do końca służby na Bliskim Wschodzie pozostało im 40 dni. Zadaniem jednostki Bravo jest rozbrajanie materiałów wybuchowych podkładanych przez rebeliantów. Ładunki tego typu są najczęstszą przyczyną śmierci żołnierzy, a także ogromnej liczby irackich cywilów.

00:30 - Discovery World - Historia oręża. Legia Cudzoziemska

Historia francuskiej, elitarnej jednostki bojowej, w której formalnie mogą służyć wyłącznie obywatele obcych państw.

Wtorek

14:35 - Canal + Film - Pianista - historia.org.pl poleca!

Wrzesień 1939 r. Wojska niemieckie wkraczają do Warszawy. Polski pianista żydowskiego pochodzenia, 28-letni Władysław Szpilman, gra w Polskim Radio nokturn cis-moll Chopina. To ostatni dzień jego pracy. Okupanci wprowadzają restrykcyjne przepisy wobec żydowskiej ludności, a niebawem pół miliona warszawskich Żydów zostaje przesiedlonych do getta. Zaczynają się wywózki do obozów koncentracyjnych. Władysław cudem unika deportacji. W końcu ucieka z getta i ukrywa się w Warszawie. Po upadku powstania w jednym z domów znajduje go niemiecki oficer.

16:30 - Discovery World - Pola bitew: Kierunek Okinawa, odc. 2

Pomimo japońskich fortyfikacji obronnych w bitwie w czerwcu 1945 roku zwyciężyły USA. Kilka tygodni później o wyniku wojny przesądził wybuch bomb atomowych w Hiroszimie i Nagasaki.

20:10 - TVP Historia - Lynchburg: Inspiracja Hitlera

Film dokumentalny. Brak informacji o programie.

22:30 - Discovery World - Krew dla bogów

Składanie ofiar z ludzi nie miało wyłącznie charakteru religijnego. W tym odcinku wszystko o krwawych rytuałach ku czci potężnych władców.

23:00 - TVP Historia - Wojskowy program historyczny

Program historyczny. Brak informacji o programie.

00:30 - Discovery World - Historia oręża. Specnaz

Historia jednostek sił specjalnych Rosji. Specnaz to elitarne oddziały żołnierzy, które zajmują się walką z terroryzmem.

Środa

09:00 - Discovery World - Obsesja Napoleona: Wyprawa do Egiptu

Historia kampanii egipskiej. Napoleon wyruszył na podbój ziemi faraonów nie tylko z olbrzymią armią, ale także w towarzystwie 150 naukowców. Choć wyprawa zakończyła się militarną klęską, naukowcy przeprowadzili szereg badań, których wyniki stworzyły podstawy współczesnej archeologii i egiptologii.

13:30 - TVP Historia - W cieniu Kremla, odc. 1

17 sierpnia rozpoczęła się bitwa pod Stalingradem toczona na przełomie 1942 i 1943 roku. Była to jedna z największych operacji strategicznych II wojny światowej, miała decydujące znaczenie dla dalszego przebiegu działań wojennych. Realizatorzy dokumentu przypominają bitwę stalingradzką w kontekście materiałów archiwalnych. Zwracają uwagę na sprawy dotyczące nie tylko samej bitwy, ale także wydarzeń pośrednio z nią związanych.

16:30 - Discovery World - Pola bitew: Skandynawia. Zapomniany front, odc. 1

Krwawa wojna fińsko-rosyjska zakończyła się w marcu 1940 roku, kiedy Finlandia utraciła dużą część terytorium. Straty po stronie rosyjskiej wyniosły około miliona zabitych.

21:00 - Viasat History - Podniebne asy I Wojny Światowej

Historia dwóch podniebnych asów z okresu I wojny światowej, obydwu nagrodzonych przyznawanym za wyjątkowe bohaterstwo Krzyżem Wiktorii - pilotów Jamesa McCuddena i Edwarda Mannocka. Piloci o których opowiada program przetrwali wystarczająco długo aby stać się doświadczonymi taktykami; latali wysoko nad terenem wroga, odważnie znosząc przejmujący chłód i otwierając ogień w dużej bliskości celu. Obydwaj zginęli w równie tragicznych co absurdalnych okolicznościach.

00:00 - Canal + - Bękarty Wojny - historia.org.pl zdecydowanie poleca!

Sadystyczny pułkownik SS Hans Landa morduje ostatnią ukrywającą się w okolicy rodzinę Żydów. W tym samym czasie w USA porucznik Aldo Raine otrzymuje rozkaz sformowania specjalnej jednostki do walki z hitlerowcami. Są do niej rekrutowani wysoko wykwalifikowani żołnierze o żydowskich korzeniach, którzy mają za zadanie z jak największą pasją i żądzą zemsty dziesiątkować szeregi nazistowskich wojsk. Oddział, wykorzystując najokrutniejsze i najbardziej wyrafinowane metody, szybko staje się koszmarem Niemców, którzy nazywają ich „bękartami”.

00:30 - Discovery World - Historia oręża. Izraelskie siły specjalne

Historia i kulisy działania sił specjalnych Izraela. Jednostka wzorowana na brytyjskich SAS zawsze jest obecna podczas przeprowadzania tajnych operacji w różnych zakątkach świata.

Czwartek

08:30 - Canal + Film - Dzieci Ireny Sendlerowej - historia.org.pl poleca!

Warszawa, rok 1941. Irena Sendlerowa mieszka z matką Janiną w okupowanym przez Niemców mieście. Przed wybuchem II wojny światowej pracowała w miejskim ośrodku pomocy społecznej. Teraz jest pielęgniarką kolumny sanitarnej i ma oficjalny wstęp do getta. Za każdym razem, gdy tam wchodzi, potajemnie wnosi ubrania, jedzenie i lekarstwa. Pewnego dnia żydowska kobieta prosi ją, aby wyprowadziła jej dziecko. Sendlerowa ratuje dziewczynkę. Ksiądz Godlewski sugeruje podjęcie szerszej akcji ratowania dzieci z warszawskiego getta.

09:00 - Discovery World - Co wiedzieli starożytni. Hindusi

Starożytni Hindusi wykazali w przekazach piśmienniczych zaskakującą wiedzę naukową o świecie i materii. W powstałym przed około 5 000 laty dziele zatytułowanym „Jyotish” znajdują się rozważania na takie tematy, jak heliocentryczny ruch planet, prawa grawitacji, gwiazdy stałe na Mlecznej Drodze, dobowy obrót osiowy Ziemi, kinetyczna teoria energii i teoria budowy atomu.

16:30 - Discovery World - Pola bitew: Skandynawia. Zapomniany front, odc. 2

Hitler dobrze wiedział o zagrożeniu ze strony Norwegii. W lutym 1940 roku jego armia dokonała tam pierwszej w dziejach powietrznej inwazji. Niemcy zajęły także Danię.

19:00 - Viasat History - Zamach na Abrahama Lincolna

Dokument przedstawiający zamach na amerykańskiego prezydenta Abrahama Lincolna i trwający 12 dni pościg za jego zabójcą, znanym aktorem Johnem Wikesem Boothem. 4 marca 1865 roku w stolicy Stanów Zjednoczonych 50-tysięczny tłum zebrał się, aby wysłuchać przemówienia prezydenta Lincolna. Nikt nie spodziewał się, że zaledwie dwa miesiące później przeprowadzony zostanie zamach na jego życie. Na trasie pociągu przewożącego zwłoki prezydenta ustawiały się tłumy ludzi, oddając hołd zamordowanemu przywódcy kraju.

20:45 - Kino Polska - Żołnierze wolności, odc. 1

Na posiedzeniu Sztabu Głównego Bułgarskiej Armii Ludowowyzwoleńczej wraz z przedstawicielami KC BPR i Komitetu Frontu Wyzwolenia przyjęta została propozycja Todora Żiwkowa, by rozpocząć powstanie zbrojne. Radzieccy wywiadowcy przekraczają granicę Bułgarii, której ZSRR wypowiedział 5 września wojnę. Ale nie napotykają oporu. Rozpoczyna się operacja dukielska. Połączywszy się z jednostkami Ludowowyzwoleńczej Armii Jugosławii wojska radzieckie wraz z partyzantami jugosłowiańskimi wkraczają do Belgradu.

21:00 - Viasat History - Dzień pod ostrzałem, odc. 1

Program śledzi dzień z życia żołnierzy podczas bitew na frontach największych wojen, w których brali udział Amerykanie. Akcja każdego z tych dni opowiedziana jest od strony przeżyć konkretnych ludzi, którzy brali udział w takich bojowych zmaganiach i którym udało się przeżyć mimo nikłych szans na wyjście cało z opresji.

22:00 - Viasat History - Gladiatorzy: Powrót z zaświatów

Na bazie niedawnych rewolucyjnych odkryć archeologicznych program odtwarza wydarzenia na rzymskiej arenie sprzed kilkuset lat, opowiadając o życiu i brutalnej śmierci sześciu brytyjskich gladiatorów.

22:35 - Ale Kino! - Krwawa niedziela

Film oparty na faktach. 30 stycznia 1972 roku z przedmieść Derry w Irlandii Północnej wyruszył pokojowy marsz zorganizowany przez ruch społeczny Civil Right. Dla Ivana Coopera, jednego z liderów ruchu, wzorami byli Martin Luther King i Mahatma Ghandi oraz ich idea pokojowych demonstracji. Protestujący zamierzali dotrzeć do centrum miasta, gdzie planowali zorganizować wiec. Nigdy tam jednak nie doszli. Na zawsze zapisał się ten marsz w historii stosunków irlandzko-brytyjskich jako „krwawa niedziela” - dzień nienawiści i wojny.

23:00 - Viasat History - Tajne wojny CIA, odc. 1

Trzyczęściowy program opowiadający szczegółowo o strukturze i funkcjonowaniu CIA (amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej). Jej porażkach (Zatoka Świń, skandal Watergate), chronicznej krótkowzroczności (która doprowadziła do zlekceważenia rozwoju islamskiego fundamentalizmu i terroryzmu, nie docenienia rozpadu ZSRR, nieumiejętności przewidzenia ataków terrorystycznych 11 września). Serial odkrywa i analizuje prawdziwą władzę tej agencji i prezentuje kulisy niektórych rewirów działań zarówno jej samej jak i amerykańskiego rządu.

00:30 - Discovery World - Broń bojowa. Pistolet - przyjaciel żołnierza

Film prezentuje techniki wojenne oraz różne rodzaje uzbrojenia: pistolety, karabiny, karabiny maszynowe, granatniki oraz wyrzutnie rakietowe.

Piątek

13:00 - Canal + Film - Olimpiada 40

W olimpijskim roku 1940 w obozie jenieckim przebywają Polacy, Francuzi, Anglicy, Belgowie i Norwegowie. Więźniowie wpadają na pomysł, by, wbrew regulaminowi, zorganizować igrzyska sportowe. Entuzjaści zawodów obmyślają sposoby zmodyfikowania konkurencji tak, aby mogły się odbyć w warunkach konspiracyjnych. Wyniszczeni morderczą pracą jeńcy rozgrywają zawody pod okiem oprawców. Tymczasem do stalagu przybywa Otto Schultz. Ma wprowadzić dyscyplinę i zwiększyć wydajność pracy. Wśród więźniów rozpoznaje Piotra - rywala z olimpiady w 1936 r.

16:30 - Discovery World - Pola bitew: Bitwa o Morze Śródziemne, odc. 1

W pierwszym okresie II wojny światowej dochodziło do zaciętych bitew z udziałem floty włoskiej oraz słabszej marynarki brytyjskiej. Stawką były dostawy dla wojsk walczących w Afryce.

19:00 - Viasat History - 1989-1990: Ostatni rok NRD, odc. 1

Upadek muru berlińskiego 9 listopada 1989 roku zapoczątkował najbardziej ekscytujący okres w powojennej historii Niemiec. Było to jak zaślubiny między demokratycznym Zachodem i socjalistycznym Wschodem, z eleganckim panem młodym, panną młodą w welonie i niewiadomym wianem. Było przyjęcie, kac po pierwszym oszołomieniu i świadomość, że nie ma już odwrotu od tej decyzji. Widzowie zobaczą zrekonstruowane historie ludzi z obydwu stron muru przeplatane filmami archiwalnymi i wywiadami ze znawcami tematu.

20:00 - TVN - Ostatni Samuraj - historia.org.pl poleca!

Rok 1876. Nękany traumatycznymi wspomnieniami z zakończonej właśnie wojny domowej Amerykanin, kapitan Nathan Algren, wyrusza do Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie - zgodnie z umową zawartą z japońskim dyplomatą - ma zająć się szkoleniem nowoczesnej armii. Wskutek błędnej decyzji skośnookich dygnitarzy i wbrew opinii Algrena, kompletnie nieprzygotowany oddział żółtodziobów zostaje wysłany do zduszenia rebelii samurajów, dowodzonej przez charyzmatycznego Katsumoto. W starciu młodzi żołnierze Algrena zostają zdziesiątkowani, a on sam trafia do niewoli.

23:00 - Viasat History - Tajne wojny CIA, odc. 2

Trzyczęściowy program opowiadający szczegółowo o strukturze i funkcjonowaniu CIA (amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej). Jej porażkach (Zatoka Świń, skandal Watergate), chronicznej krótkowzroczności (która doprowadziła do zlekceważenia rozwoju islamskiego fundamentalizmu i terroryzmu, nie docenienia rozpadu ZSRR, nieumiejętności przewidzenia ataków terrorystycznych 11 września). Serial odkrywa i analizuje prawdziwą władzę tej agencji i prezentuje kulisy niektórych rewirów działań zarówno jej samej jak i amerykańskiego rządu.

Sobota

12:00 - TVP Historia - Gawędy historyczne, odc. 1

Historia rycerskiego założenia obronnego zwanego zamkiem oporowskim. Obok opisu unikatowej architektury w programie znajdą się inscenizacje odtwarzające kilka epizodów historycznych rozgrywających się w murach dawnej rezydencji Oporowskich. Widzów zainteresuje zapewne historia morderstwa wojewodziny albo opowieść o miłości przeora klasztoru paulinów do pięknej kasztelanki.

18:00 - Discovery World - Generał Wojciech Jaruzelski

Mało znane fakty z życia generała Wojciecha Jaruzelskiego, a także próba odpowiedzi na pytanie: jak to się stało, że osoba o antyrosyjskich korzeniach, wychowana w duchu niepodległościowym, w młodości bardzo religijna walczyła z polskim podziemiem po II wojnie światowej, brała czynny udział w prześladowaniu kleru, w czystkach nacjonalistycznych w wojsku w 1967 r. Podjęte przez Jaruzelskiego decyzje i jego sylwetkę skomentują m.in. Aleksander Kwaśniewski, Jerzy Urban, Józef Glemp i Bogdan Borusewicz oraz zaproszeni historycy.

19:00 - Viasat History - 1989-1990: Ostatni rok NRD, odc. 2

Upadek muru berlińskiego 9 listopada 1989 roku zapoczątkował najbardziej ekscytujący okres w powojennej historii Niemiec. Było to jak zaślubiny między demokratycznym Zachodem i socjalistycznym Wschodem, z eleganckim panem młodym, panną młodą w welonie i niewiadomym wianem. Było przyjęcie, kac po pierwszym oszołomieniu i świadomość, że nie ma już odwrotu od tej decyzji. Widzowie zobaczą zrekonstruowane historie ludzi z obydwu stron muru przeplatane filmami archiwalnymi i wywiadami ze znawcami tematu.

21:00 - Kino Polska - Wrota Europy

Zima, rok 1918. Młode siostry miłosierdzia wyruszają do położonego w pobliżu linii frontu szpitala polowego. Wybór traktują jako spełnienie patriotycznego obowiązku i zarazem jako romantyczną przygodę. Po dotarciu do lecznicy przez skutą lodem rzekę dziewczęta przekonują się, że przyjdzie im pracować w bardzo trudnych warunkach. Gdy rozpoczyna się ewakuacja lazaretu, w saniach nie starcza miejsca dla wszystkich chorych. Zosia, Hala i Irena podejmują decyzję o pozostaniu na miejscu. Z nadejściem bolszewików stają w obliczu ciężkiej próby.

22:05 - Canal + - Rewers

Lata 50. XX w. Pochodząca z inteligenckiej rodziny Sabina Jankowska pracuje w dziale poezji w redakcji warszawskiego wydawnictwa. Mieszka z matką i babką. Choć skończyła trzydzieści lat, u jej boku nie ma mężczyzny. Matka postanawia znaleźć córce męża. W mieszkaniu Jankowskich zjawiają się adoratorzy, jednak Sabina zakochuje się dopiero w tajemniczym Bronisławie, który pewnego wieczoru ratuje ją z rąk opryszków. Nie potrafi się oprzeć urokowi przystojnego mężczyzny, lecz wkrótce okazuje się, że intencje jej obrońcy nie są szczere.

23:00 - Viasat History - Tajne wojny CIA, odc. 3

Trzyczęściowy program opowiadający szczegółowo o strukturze i funkcjonowaniu CIA (amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej). Jej porażkach (Zatoka Świń, skandal Watergate), chronicznej krótkowzroczności (która doprowadziła do zlekceważenia rozwoju islamskiego fundamentalizmu i terroryzmu, nie docenienia rozpadu ZSRR, nieumiejętności przewidzenia ataków terrorystycznych 11 września). Serial odkrywa i analizuje prawdziwą władzę tej agencji i prezentuje kulisy niektórych rewirów działań zarówno jej samej jak i amerykańskiego rządu.

01:30 - TVP 2 - 9 Kompania - historia.org.pl poleca!

Akcja dzieje się podczas wojny w Afganistanie w latach 80. Film opowiada opartą na faktach historię elitarnej 9. Kompanii Desantowej Armii Czerwonej. Rekruci zostają wysłani z obozu szkoleniowego w środek konfliktu. 9. kompania zostaje wyznaczona do obrony Wzgórza nr 3234. Żołnierze wywiązują się z zadania, lecz ich ofiara okazuje się niepotrzebna: wzgórze straciło znaczenie strategiczne, a naczelne dowództwo zapomniało odwołać rozkaz powstrzymania przeciwnika. Po wojnie okazuje się, że imperium, którego interesów bronili, rozpada się.

Niedziela

10:00 - Discovery World - Pałac Kleopatry: W poszukiwaniu legendy

Omar Sharif opowiada o poszukiwaniach zatopionego pałacu w Aleksandrii - mieście królowej Egiptu, Kleopatry.

14:10 - Canal + Film - Trzy Królestwa - historia.org.pl poleca!

Chiny, rok 208 n.e. Żądny władzy kanclerz Cao Cao otrzymuje od cesarza z dynastii Han zgodę na wyprawę wojenną. Jej celem ma być zniszczenie dwóch wrogich, skłóconych armii. Jednej z nich przewodzi Liu Bei, drugiej Sun Quan. Cao Cao zaczyna wojnę od napaści na Liu Beia, zmuszając go do odwrotu. Po porażce strateg wodza, Zhuge Liang, sugeruje, by zwrócić się do trzeciego ze skłóconych królestw z propozycją sojuszu. Kontaktuje się z wojownikiem Sun Quana, Zhou Yu. Dwie, niegdyś wrogie armie łączą siły.

16:00 - TVP Historia - Podziemny front, odc. 1

Serial historyczny. Brak informacji o programie.

19:00 - Viasat History - Norymberga. Proces Nazistów, odc. 2

Serial przedstawia przebieg procesu sądowego, wytoczonego przeciwko nazistom najwyższego szczebla - Goeringowi, Speerowi i Hessowi oraz o ujawnionych podczas jego trwania faktach i dokumentach. W programie wykorzystano znalezione na terytorium Europy i Stanów Zjednoczonych archiwa, do tej pory nie publikowane. Zebrane informacje ożywiają omawiane postaci i śledzą ich poczynania od momentu pojmania do niewoli po wyrok i ostateczny kres: samobójstwo, 20 lat więzienia i dożywocie.

23:00 - Viasat History - Upadek twierdzy Krzyżowców

W 1178 roku napięcie między chrześcijanami i muzułmanami sięgnęło zenitu. Krwawy podbój Jerozolimy przez pierwszych krzyżowców wywołał wściekłość u przywódcy kurdyjskiego i muzułmanina, Saladina. Starcie między tymi dwiema gigantycznymi siłami przeszło do historii jako jedna z najsłynniejszych bitew tego okresu.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz