„Pułaski. Wielki mały rycerz” - A. Dudziński - recenzja


Kazimierz Pułaski był postacią na pewno nietuzinkową. Jego życiorys jest bardzo wdzięczną historią do opowiedzenia – przygody, podróże, bitwy, a przy tym był nasz bohater wielkim patriotą.

Taki obraz ma niewątpliwy walor edukacyjny i moralizatorski. Pułaski wpisuje się obok wielu Polaków (przede wszystkim żyjących w XIX stuleciu), w schemat szlachetnego bojownika „za Waszą i naszą wolność”, który walcząc na wszelkich możliwych frontach z tyranią i uciskiem, nigdy nie zapomina o zniewolonej ojczyźnie. Można rzec, że nasz bohater był prekursorem w tym względzie.

Nie wszyscy wiedzą, że Henryk Sienkiewicz, zainspirowany dziejami Pułaskiego, stworzył na jego podobieństwo postacie Kmicica i Wołodyjowskiego. Jeżeli dokładnie przeczytamy Trylogię, zauważymy wiele wątków pokrywających się z przypadkami z życia naszego bohatera. Bo też życie to było o wiele barwniejsze, niż sięga powszechna wiedza. Nałogowe uprawianie hazardu, kompletne bankructwo, liczne konflikty z przełożonymi, udział w porwaniu króla – to tylko nieliczne przykłady z niepospolitego życiorysu. Pułaski swoimi czynami zasłużył na istotne miejsce w historii amerykańskiej. Mówi się o nim, że jest „ojcem kawalerii amerykańskiej”. Jego nazwiskiem pieczętuje się wiele miast i hrabstw w Stanach Zjednoczonych. W Polsce znamy Pana Kazimierza przede wszystkim z udziału w konfederacji barskiej. Jak widać, jest to postać ważna i ciekawa.

Aby jak najklarowniej przedstawić życiorys, Autor podzielił swoją książkę na trzy części zatytułowane:Konfederat, Banita, Generał. Jest to podział zrozumiały. Pierwsza część przedstawia dzieje Pułaskiego w ojczyźnie – pochodzenie, wykształcenie, i wreszcie udział w konfederacji barskiej, po której udaje się na emigrację. Tego okresu dotyczy część druga. Ostatni etap to amerykańska wojna o niepodległość. Każda z wymienionych część dzieli się na krótkie rozdziały. Mają one średnio po 3-4 strony.

Autor jako dziennikarz podszedł do pisania po dziennikarsku. Zebrał materiał i zaczął pisać. Wyszło z tego coś na kształt reportażu. Książka zaczyna się i kończy opisem przypadkowych spotkań i rozmów jakie Autor odbył z mieszkańcami Stanów Zjednoczonych na temat Pułaskiego. Dalej zaczyna się już właściwa treść dzieła. Pisana przyjemnym stylem, uzupełniona przez mnóstwo cytatów, które, wplecione w tekst, momentami nadają książce wygląd powieści (często przytaczane dialogi). Nie uświadczymy przypisów, ponieważ omawiane dzieło nie jest książką naukową i nawet nie aspiruje do tego miana – i bardzo dobrze. Książek naukowych na temat Pułaskiego kilka już mamy[1], powieści także, tymczasem Pułaski. Wielki mały rycerz to coś pomiędzy. Bardzo dobrze się czyta, a przy tym opowiadana historia nie jest niczym nieprawdziwym ubarwiana, lecz trzyma się faktów.

Poza brakiem przypisów, na końcu nie ma też indeksu. Jest natomiast spis lektur – napisanych w języku polskim i angielskim. O Pułaskim mówi się, że jest bohaterem dwóch narodów – polskiego i amerykańskiego – dlatego też wśród tychże trzeba szukać potrzebnej literatury. Do książki wpięto kilka czarno-białych ilustracji umieszczonych na śliskim papierze. Pokazuje to dbałość o czytelnika. Jeżeli zaś idzie i ogólny wygląd, ten jest bez zarzutu. W ogóle Wydawnictwo Dolnośląskie wydaje swoje książki znakomicie, mimo że w miękkich okładach to cieszą oko i nie rozklejają się.

Pułaski. Wielki mały rycerz jest książką dla każdego miłośnika historii, który nie lubi kiedy przypisy zajmują ¾ strony, a ciekawostki funkcjonują tylko w formie odsyłaczy do innych pozycji. Jednak co dla jednych jest zaletą, dla innych będzie wadą. Dlatego po tym co napisałem, niech każdy sam zdecyduje czy czytać. Od siebie mogę tylko zachęcać.

Plus minus:
Na plus:

+ świetna narracja
+ cytaty i anegdoty
+ dobry papier i estetyczne wydani
+ ilustracje w dobrej jakości
Na minus:
- czasami chciałoby się jednak wiedzieć skąd autor czerpał co ciekawsze informacje

Tytuł: Pułaski. Wielki mały rycerz
Autor: Andrzej Dudziński
Wydawca: 
Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-245-8790-2
Liczba stron: 333
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena: ok. 35 zł
Ocena recenzenta: 9/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz