Program telewizyjny dla historyków (7-13 lutego 2011)


Chciałem napisać tym razem we wstępie, że nie mam pomysłów na to, co tu pisać, ale zorientowałem się, że zrobiłem to już tydzień temu. Zapraszam więc do zapoznania się z filmami i programami historycznymi, które możecie obejrzeć w telewizji w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek

07:00 - Discovery World - Broń bojowa. Siła karabinu

Film prezentuje techniki wojenne oraz różne rodzaje uzbrojenia: pistolety, karabiny, karabiny maszynowe, granatniki oraz wyrzutnie rakietowe.

08:00 - Discovery World - Pola bitew: Bitwa o Morze Śródziemne, odc .1

W pierwszym okresie II wojny światowej dochodziło do zaciętych bitew z udziałem floty włoskiej oraz słabszej marynarki brytyjskiej. Stawką były dostawy dla wojsk walczących w Afryce.

12:50 - Canal + - Olimpiada 40

W olimpijskim roku 1940 w obozie jenieckim przebywają Polacy, Francuzi, Anglicy, Belgowie i Norwegowie. Więźniowie wpadają na pomysł, by, wbrew regulaminowi, zorganizować igrzyska sportowe. Entuzjaści zawodów obmyślają sposoby zmodyfikowania konkurencji tak, aby mogły się odbyć w warunkach konspiracyjnych. Wyniszczeni morderczą pracą jeńcy rozgrywają zawody pod okiem oprawców. Tymczasem do stalagu przybywa Otto Schultz. Ma wprowadzić dyscyplinę i zwiększyć wydajność pracy. Wśród więźniów rozpoznaje Piotra - rywala z olimpiady w 1936 r.

14:30 - Discovery World - Co wiedzieli starożytni. Hindusi

Starożytni Hindusi wykazali w przekazach piśmienniczych zaskakującą wiedzę naukową o świecie i materii. W powstałym przed około 5 000 laty dziele zatytułowanym „Jyotish” znajdują się rozważania na takie tematy, jak heliocentryczny ruch planet, prawa grawitacji, gwiazdy stałe na Mlecznej Drodze, dobowy obrót osiowy Ziemi, kinetyczna teoria energii i teoria budowy atomu.

14:40 - Canal + Film - Che. Boliwia

Rok 1965. Ernesto „Che” Guevara rezygnuje ze stanowiska w kubańskim rządzie. O decyzji informuje listownie Fidela Castro, po czym potajemnie udaje się do Boliwii, aby tam kontynuować walkę zbrojną. Wraz z kilkoma kubańskimi rewolucjonistami organizuje w górach oddział partyzancki i podejmuje kampanię przeciw miejscowej władzy. Odnosi sukcesy militarne, lecz musi zmierzyć się z niedostatkiem broni i żywności, pogarszającym się zdrowiem oraz konfliktami pomiędzy Kubańczykami i miejscową ludnością. Tymczasem nasilają się ataki wojsk rządowych.

15:00 - Viasat History - Upadek twierdzy Krzyżowców

W 1178 roku napięcie między chrześcijanami i muzułmanami sięgnęło zenitu. Krwawy podbój Jerozolimy przez pierwszych krzyżowców wywołał wściekłość u przywódcy kurdyjskiego i muzułmanina, Saladina. Starcie między tymi dwiema gigantycznymi siłami przeszło do historii jako jedna z najsłynniejszych bitew tego okresu.

16:30 - Discovery World - Pola bitew: Bitwa o Morze Śródziemne, odc. 2

W 1941 roku do kampanii w rejonie Morza Śródziemnego włączyło się Luftwaffe. W wyniku nalotów duże straty poniosły alianckie okręty i bazy w Afryce.

17:00 - Viasat History - Miecz, odc. 1

Od epoki brązu po współczesne Hollywood program śledzi historię wyjątkowego w dziejach ludzkości przedmiotu - miecza, zarówno broni jak i symbolu w walce ze złem i opresją. Otaczany czcią jako obiekt magiczny, produkowany był przez kowali jako przedmiot sam w sobie piękny, a praktycznie wykorzystywany do obrony i przetrwania. Zobaczymy proces wykuwania mieczy z brązu, a następnie żelaza i stali przez rzemieślników zajmujących się ich wyrobem w średniowiecznej Europie, Japonii i na Dalekim Wschodzie.

20:00 - Polsat - Helikopter w ogniu - „historia.org.pl” poleca!

Film powstał na podstawie wydarzeń, które miały miejsce w ogarniętej wojną domową Somalii, z 3 na 4 października 1993 roku. W ramach misji pokojowej ONZ Amerykanie wysyłają do Mogadiszu stu komandosów z elitarnych oddziałów Delta Force i Rangers. Mają porwać dwóch najbardziej zaufanych ludzi dyktatora Mohameda Farraha Aidida. Według dowództwa wykonanie zadania powinno im zająć nie więcej niż 45 minut. Jednak prosta akcja przeradza się w krwawą bitwę, w której ginie 18 żołnierzy i wielu tubylców.

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa o 73 Easting

Latem 1990 roku Saddam Husajn, w ciągu niespełna 36 godzin, zajął Kuwejt. W styczniu 1991 roku Amerykanie przystąpili do operacji „Pustynna Burza”. Najważniejsza była lądowa ofensywa z udziałem najnowocześniejszych wówczas amerykańskich czołgów M1A1 Abrams, która miała miejsce 26 lutego 1991 r. Wojna w Zatoce Perskiej pokazała przewagę technologiczną Amerykanów, posługujących się podczas starć najnowszą techniką nawigowania wśród pustynnych piasków, którą umożliwiał im sprzęt GPS.

00:30 - Ale Kino! - Krwawa niedziela

Film oparty na faktach. 30 stycznia 1972 roku z przedmieść Derry w Irlandii Północnej wyruszył pokojowy marsz zorganizowany przez ruch społeczny Civil Right. Dla Ivana Coopera, jednego z liderów ruchu, wzorami byli Martin Luther King i Mahatma Ghandi oraz ich idea pokojowych demonstracji. Protestujący zamierzali dotrzeć do centrum miasta, gdzie planowali zorganizować wiec. Nigdy tam jednak nie doszli. Na zawsze zapisał się ten marsz w historii stosunków irlandzko-brytyjskich jako „krwawa niedziela” - dzień nienawiści i wojny.

00:30 - Discovery World - Broń bojowa. Wszystko i broni szturmowej

Film prezentuje techniki wojenne oraz różne rodzaje uzbrojenia: pistolety, karabiny, karabiny maszynowe, granatniki oraz wyrzutnie rakietowe.

01:45 - TVP 2 - Chińska rewolucja kapitalistyczna, odc. 1

Film przedstawia historię Deng Xiaopinga, który związał życie z chińską partią komunistyczną. W czasie rządów Mao Tse Tunga został dowódcą armii i sekretarzem Komitetu Centralnego. W przeciwieństwie do Mao uważał jednak, że od postępowania zgodnie z ideologią ważniejsze jest dążenie do wzrostu gospodarczego. W ówczesnych Chinach brzmiało to jak herezja. Deng Xiaoping trzykrotnie został usunięty ze stanowiska i poniżony. Po śmierci Mao i odsunięciu jego zwolenników od władzy ogłosił epokę reform.

Wtorek

14:15 - TVP Historia - Gdy płonęła Moskwa

Bitwa pod Moskwą uważana jest za jedną z najważniejszych operacji strategicznych rozegranych podczas II wojny światowej. Program przybliża wydarzenia, które rozegrały się od października 1941 roku do stycznia 1942 roku.

16:30 - Discovery World - Detektywni na polu bitwy. Waterloo

Triumfalny pochód Napoleona z Nicei do Paryża w 1815 r., po ucieczce z Elby, natchną cesarza zbytnią pewnością siebie. Wierzył, że uda mu się pokonać siły, które wysłały przeciw niemu Anglia, Rosja, Prusy i Australia. Jednak błyskotliwe plany strategiczne zostały zmarnowane wskutek poważnych błędów Napoleona i jego dowódców. Armia Wellingtona, którym pogardzał doprowadziła do klęski Francuzów, powtórnej abdykacji Napoleona i osadzenia go na wyspie świętej Heleny.

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Wojna Jom Kippur - „historia.org.pl” poleca!

6 października 1973 r., w żydowskie święto Jom Kippur, sprzymierzone wojska Syrii i Egiptu zaatakowały Izrael. Na wyposażeniu agresorów, oprócz tysięcy żołnierzy piechoty i ogromnej liczby sztuk artylerii, znajdowało się blisko 1200 czołgów T-55 - nowoczesnych, mobilnych i niezawodnych. W programie próba odpowiedzi na pytanie: jak to się stało, że mimo zaskoczenia i krótkiego czasu na mobilizację, zaatakowanym z dwóch frontów i mającym zaledwie kilka czołgów Izraelczykom udało się odeprzeć atak.

21:00 - Viasat History - Wojny w Indochinach, odc. 1

Poruszający dokument przypominający dramatyczne zmagania mieszkańców Indochin, ich cierpienie, ból i odwagę wykazaną podczas trzech wojen prowadzonych tam w kolejnych trzech dekadach.

00:30 - Discovery World - Broń bojowa. Obrona karabinami maszynowymi

Film prezentuje techniki wojenne oraz różne rodzaje uzbrojenia: pistolety, karabiny, karabiny maszynowe, granatniki oraz wyrzutnie rakietowe.

Środa

09:00 - Discovery World - Kiedy Rzym rządził Egiptem

Kleopatra VII, królowa Egiptu z dynastii Ptolemeuszów, żyła w I wieku p.n.e. Nie była, jak się powszechni sądzi, Egipcjanką, ale pochodziła z rodziny o greckich korzeniach. Na tronie zasiadła mając 18 lat w 51 roku p.n.e. Chciała uczynić z Egiptu silne państwo. Tymczasem sytuacja polityczna, ekonomiczna i społeczna kraju nie była ustabilizowana. Egiptowi groziła rzymska inwazja. Nie chcąc dopuścić do kolonizacji Kleopatra dążyła do zawarcia układu z Imperium Rzymskim.

12:00 - Kino Polska - Zwycięstwo

Film wojenny. Brak informacji o programie.

13:00 - Viasat History - Ptaki na wojnie - „historia.org.pl” poleca!

Opowieść o zapomnianych, skrzydlatych bohaterach służb specjalnych z czasów II wojny światowej - gołębiach, które odegrały znamienną rolę w zapewnieniu aliantom zwycięstwa. Dzięki odtajnieniu przetrzymywanych przez MI5 dokumentów program prezentuje wywiady z żyjącymi jeszcze trenerami ptaków i personelem wojskowym, opowiadając historię bohaterskich ptaków, które stoczyły swoją tajną, podniebną wojnę znacząco wpływając na dzieje historii.

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwy pod El Alamein

W październiku 1942 roku pod El Alamein spotkały się po raz drugi niemieckie oddziały Afrika Korps pod dowództwem Erwina Rommla oraz angielskie wojska generała Bernarda Montgomery’ego. Trwające ponad dwa miesiące starcia były jedną z najważniejszych bitew II wojny światowej, dzięki której kampania państw Osi w Afryce została zahamowana. Angielskie oddziały wsparte były ponad 1000 sztuk broni pancernej, w tym kilkoma setkami amerykańskich czołgów typu Sherman i Grant. Odegrały one ogromną rolę w pokonaniu niemal pięciuset niemieckich czołgów.

21:00 - Viasat History - Wojny w Indochinach, odc. 2

Poruszający dokument przypominający dramatyczne zmagania mieszkańców Indochin, ich cierpienie, ból i odwagę wykazaną podczas trzech wojen prowadzonych tam w kolejnych trzech dekadach.

22:00 - Ale Kino! - Żelazny krzyż

II wojna światowa. Sierżant Steiner zdaje sobie sprawę, że wojna jest przegrana. Podoficer i jego ludzie usiłują przetrwać w rosyjskim piekle. Szanse na to są małe. Oddział Steinera toczy zacięte potyczki z Armią Czerwoną. Większym zagrożeniem są dla nich ich niemieccy dowódcy. Bezpośredni przełożony sierżanta, kapitan Stransky, to wyniosły pruski arystokrata, oficer zaślepiony ambicją, którego marzeniem jest zdobycie najwyższego odznaczenia w hitlerowskiej armii - Żelaznego Krzyża. Aby zrealizować cel, nie zawaha się poświęcić życia żołnierzy.

00:30 - Discovery World - Broń bojowa. Wsparcie piechoty

Film prezentuje techniki wojenne oraz różne rodzaje uzbrojenia: pistolety, karabiny, karabiny maszynowe, granatniki oraz wyrzutnie rakietowe.

03:40 - HBO - Władcy wojny

Chiny, połowa XIX wieku. Krajem Środka targają kolejne wojny, mieszkańcy zaczynają mieć dość rozlewu krwi, głodu i rządów skorumpowanej dynastii Quing. W centrum niepokojów znajduje się generał Pang, dowódca jednej z armii cesarzowej. Po doświadczeniu zdrady, w wyniku której zginęli jego ludzie, postanawia przyłączyć się do ukrywających się w górach bandytów. Tam poznaje Cao Er-Hu oraz Zhang Wen-Xianga. Mężczyźni zawierają braterstwo krwi, obiecując sobie dozgonną wierność.

Czwartek

09:00 - Discovery World - Piramidy, mumie i grobowce

Piramidy można zobaczyć w wielu rejonach świata. Wyglądają bardzo podobnie, ale nie wszystkie powstały tak samo. Piramidy budowano na Jawie, w Peru, w Chinach, a nawet w Iraku.

13:00 - Viasat History - Morze ognia

Brytyjski okręt wojenny HMS Coventry zestrzelił podczas wojny o Falklandy więcej samolotów bojowych niż jakikolwiek inny okręt. Jednak w szczytowym okresie konfliktu wysłano go na samobójczą misję odciągnięcia bombowców wroga od akcji lądowania oddziałów w Zatoce San Carlos. Argentyńczycy odpowiedzieli wysłaniem samolotów bojowych Skyhawks w celu zatopienia niszczyciela. W programie, ocalali członkowie załogi HM Coventry po raz pierwszy sami opowiedzą tę dramatyczną historię.

16:30 - Discovery World - Detektywi na polu bitwy. Kto zatopił Wielką Armadę?

Kulisy nieudanej hiszpańskiej inwazji na Wyspy Brytyjskie w 1588 roku i przebieg działań wojennych na morzu, które doprowadziły do ostatecznej klęski niezwyciężonej hiszpańskiej armady, a tym samym do utraty przez Hiszpanię pozycji mocarstwa morskiego w Europie i na świecie.

17:35 - Canal + Film - Trzy Królestwa - historia.org.pl poleca!

Chiny, rok 208 n.e. Żądny władzy kanclerz Cao Cao otrzymuje od cesarza z dynastii Han zgodę na wyprawę wojenną. Jej celem ma być zniszczenie dwóch wrogich, skłóconych armii. Jednej z nich przewodzi Liu Bei, drugiej Sun Quan. Cao Cao zaczyna wojnę od napaści na Liu Beia, zmuszając go do odwrotu. Po porażce strateg wodza, Zhuge Liang, sugeruje, by zwrócić się do trzeciego ze skłóconych królestw z propozycją sojuszu. Kontaktuje się z wojownikiem Sun Quana, Zhou Yu. Dwie, niegdyś wrogie armie łączą siły.

18:00 - Viasat History - Ulubiony książę Hitlera

Książę Karol Edward, był ulubionym wnukiem królowej Wiktorii. W 1900 roku szesnastoletni książę był jedynym realnym spadkobiercą bardzo zamożnych księstw Saxe Coburg i Gotha w Niemczech. Na rozkaz królowej Wiktorii przyjął tytuł i został przemianowany z brytyjskiego na niemieckiego księcia - Herzoga Carla Eduarda. Po wybuchu I wojny światowej książę Karol Edward nie miał wyboru jak tylko walczyć po stronie Niemiec, przeciwko krajowi swego urodzenia. Kiedy wojna się skończyła, specjalną uchwałą parlamentu okrzyknięto go zdrajcą.

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa o Ardeny - Kontrofensywa w Bastogne

Grudzień 1944 roku, trwa niemiecka ofensywa w belgijskich Ardenach. Wojska III Rzeszy podejmują decyzję o ataku na miasteczko Bastogne, w którym stacjonowały amerykańskie wojska. W natarciu wzięły udział dwie niemieckie dywizje pancerne, które ostrzeliwały odcięte od zaopatrzenia oddziały alianckie, przez co straty w ludziach i ciężkim sprzęcie były coraz większe. Po kilku dniach obrony z odsieczą przybył 5. Batalion Dywizji Pancernej pułkownika Abramsa, który przebił się przez linię niemieckiej ofensywy.

Piątek

12:20 - Kino Polska - Westerplatte

Osią konstrukcyjną fabuły jest nasilający się spór między majorem Henrykiem Sucharskim i jego zastępcą kapitanem Franciszkiem Dąbrowskim. Pierwszy, widząc bezsens długotrwałego oporu, chciał przede wszystkim ocalić życie swych żołnierzy; drugi - wierząc że Westerplatte jest dla całego narodu symbolem bohaterstwa i wytrwania, zamierzał bronić się do ostatniej kropli krwi. Film Stanisława Różewicza z drobiazgową dokładnością ukazuje 7 dni i nocy walki z nazistowskim najeźdźcą.

16:30 - Discovery World - Detektywi na polu bitwy. Szarża angielskiej kawalerii

W latach 1853-1856 miała miejsce wojna krymska między siłami Rosji z jednej a Anglii, Francji i Turcji z drugiej strony. Niedaleko Sewastopola nastąpił samobójczy atak kawalerii angielskiej. Lord Lucan przez pomyłkę wysłał brygadę lekkiej kawalerii wprost na baterie rosyjskie.

17:00 - Viasat History - Obrona powietrzna podczas Zimnej Wojny - „historia.org.pl” poleca!

Program opowiada o utrzymywanych w większości w tajemnicy pojedynkach powietrznych między siłami USA i ZSRR. W latach 50. ubiegłego stulecia USA i ZSRR zbroiły się zarówno militarnie jak i ideologicznie. Decydującą bronią była bomba atomowa, którą trzeba było skierować do wcześniej ustalonego celu, a do realizacji tego zadania potrzebne były szczegółowe mapy i dokładna znajomość systemu radarowego przeciwnika. Powietrzne szpiegostwo było jednym z najważniejszych sposobów zdobycia wiedzy na temat stanu technicznego zasobów militarnych wroga.

18:00 - Viasat History - Joanna d’Arc

Program sięga poza powszechnie znany image legendarnej bohaterki i odkrywa portret fascynującej młodej kobiety, zmagającej się z wieloma trudnościami brutalnej i niebezpiecznej rzeczywistości na drodze do zrealizowania swoich wizji. Młodziutka, niepiśmienna wieśniaczka, Joanna d’Arc z odległego zakątka rozdartej wojną Francji, w wieku 17 lat zjednoczyła zdemoralizowaną armię i zmieniła bieg historii. Wiedziona „swoimi głosami”, wprawiła w osłupienie angielskich najeźdźców i umożliwiła koronację następcy tronu.

20:00 - Viasat History - Wyspa Minotaura, odc. 1

Tajemnicza wyspa - Kreta zawsze pobudzała wyobraźnię jako legendarne miejsce narodzin Zeusa i teren panowania okrutnego tyrana króla Minosa, którego piękna córka Ariadna, używając kłębka nici, pomogła Tezeuszowi wydostać się z labiryntu po zabiciu Minotaura. Historyk Bettany Huges podróżuje po tej pięknej greckiej wyspie w poszukiwaniu archeologicznych śladów jej świetnej starożytnej przeszłości, określanej jako kultura minojska.

20:05 - TVP Historia - Polskie bitwy. Bitwa pod Oliwą

Film dokumentalny. Brak informacji o programie.

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa o Ardeny - Szturm KG Joachima Peipera

6. Dywizja Pancerna SS odegrała ogromną rolę w odbywającej się w grudniu 1944 roku ofensywie w Ardenach, zwanej też przez Anglików bitwą o wybrzuszenie, ostatniej tak dużej kontrofensywy wojsk niemieckich. Pomimo że ofensywa zakończyła się klęską, początkowo zaskoczyła aliantów i zmusiła do zaangażowania sporych sił do jej powstrzymania. Program przedstawia, w jaki sposób, w obliczu tego ataku, broniły swojej linii amerykańskie wojska pancerne.

21:15 - Kino Polska - Umarli rzucają cień

Film, przedstawiający działalność Gwardii Ludowej na Śląsku, pokazuje historię prowokacji agentów gestapo przenikających w szeregi podziemia. Mały, już po zakończeniu wojny, stara się odnaleźć i wymierzyć sprawiedliwość tym, którzy w czasie okupacji byli prowokatorami, współpracowali z gestapo i winni są śmierci wielu członków podziemnej PPR na Śląsku. Ma też nadzieję, że skoro wojna się skończyła, będzie mógł połączyć się z Sylwią, młodzieńczą miłością. Okazuje się, że jednym z zabitych prowokatorów był jej mąż.

Sobota

07:00 - Discovery World - Strefa Śmierci. Bitwa o Hue

Bitwa o Hue w Wietnamie rozegrała się w 1968 roku. Wietnamskie wojska przewyższały liczebnie oddziały amerykańskiej piechoty morskiej. W mieście trwały walki o każdy budynek.

18:00 - Discovery World - Grom. Prawdziwa historia

Kulisy działalności jednostki specjalnej Grom na Haiti, we wschodniej Slawonii, Kosowie, Afganistanie i Iraku. Unikalne zdjęcia z akcji bojowych.

19:00 - Viasat History - Niewolnictwo, odc. 1

Niewolnictwo odegrało ogromną rolę w tworzeniu przemysłowej potęgi Wielkiej Brytanii w epoce panowania królowej Wiktorii. Jednakże historia kryjąca się za tym niewolniczym imperium była ukrywana przez niemal dwa wieki. Serial proponuje świeże spojrzenie na proceder handlu niewolnikami - od aspektu ludzkich strat po jego współczesne dziedzictwo. Autorzy postarają się odpowiedzieć na pytanie, jakie są konsekwencje traktowania ludzi jak przedmiotowego dobytku. Okazuje się, że odpowiedź jest bardziej skomplikowana niż można by przypuszczać.

22:05 - Canal + - Bękarty Wojny - historia.org.pl zdecydowanie poleca!

Sadystyczny pułkownik SS Hans Landa morduje ostatnią ukrywającą się w okolicy rodzinę Żydów. W tym samym czasie w USA porucznik Aldo Raine otrzymuje rozkaz sformowania specjalnej jednostki do walki z hitlerowcami. Są do niej rekrutowani wysoko wykwalifikowani żołnierze o żydowskich korzeniach, którzy mają za zadanie z jak największą pasją i żądzą zemsty dziesiątkować szeregi nazistowskich wojsk. Oddział, wykorzystując najokrutniejsze i najbardziej wyrafinowane metody, szybko staje się koszmarem Niemców, którzy nazywają ich „bękartami”.

Niedziela

07:00 - Discovery World - Strefa Śmierci. Bitwa o Inchon

15 września 1950 r., podczas wojny koreańskiej, Incheon był miejscem desantu wojsk amerykańskich. X Korpus Ekspedycyjny liczył ok. 70 tys. żołnierzy, 300 jednostek pływających wspieranych przez samoloty. Celem desantu było opanowanie drogi Inchon - Seul - Wonju i odcięcie wojsk KRL-D na południu Korei. Opór stawiany przez nieliczne jednostki północnokoreańskie był na tyle heroiczny, iż korpus potrzebował aż tygodnia na pokonanie 35 km.

10:00 - Discovery World - Tajemnica śmierci Kleopatry

Kleopatra przyszła na świat jako owoc kazirodczego związku. Poślubiała i mordowała swych braci. W wieku siedemnastu lat stała się spadkobierczynią tronu. Wielokrotnie unikała zamachów na życie. Jej śmierć okryta jest tajemnicą. Uznawano, że Kleopatra popełniła samobójstwo, zmarła w wyniku ukąszenia jadowitego węża. Pat Brown, ekspert z dziedziny kryminologii, próbuje dowieść, że królowa Egiptu została zamordowana.

15:00 - Discovery World - Generał Wojciech Jaruzelski - „historia.org.pl” poleca!

Mało znane fakty z życia generała Wojciecha Jaruzelskiego, a także próba odpowiedzi na pytanie: jak to się stało, że osoba o antyrosyjskich korzeniach, wychowana w duchu niepodległościowym, w młodości bardzo religijna walczyła z polskim podziemiem po II wojnie światowej, brała czynny udział w prześladowaniu kleru, w czystkach nacjonalistycznych w wojsku w 1967 r. Podjęte przez Jaruzelskiego decyzje i jego sylwetkę skomentują m.in. Aleksander Kwaśniewski, Jerzy Urban, Józef Glemp i Bogdan Borusewicz oraz zaproszeni historycy.

18:00 - Viasat History - Nelson Mandela. Człowiek pokoju

Program analizuje fenomen osobowości Nelsona Mandeli - byłego prezydenta Republiki Południowej Afryki, który spędził 27 lat w więzieniu, a w 1993 roku został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Program prezentuje portret człowieka, który bardziej niż ktokolwiek inny stał się światłem Czarnego Kontynentu i przypomina historyczne momenty długiej walki z apartheidem, pokazując znaczące i kontrowersyjne momenty z życia Nelsona Mandeli.

23:00 - Viasat History - Wielka wojna w Dolomitach

Bitwa o zdobycie góry Lagazuoi w sercu włoskich Dolomitów była jedną z najbardziej niezwykłych kampanii wojskowych I wojny światowej. Prowadzona przez dwa lata kampania pokazana jest w programie oczami dwóch młodych żołnierzy walczących po przeciwnych stronach - Fedele, po stronie Austro-Węgier i Luigi po stronie Włoch. W oparciu o ich pamiętniki i listy program opowiada o codziennych zmaganiach żołnierzy, ich strachu oraz fizycznym wyczerpaniu podczas prowadzonej w Dolomitach akcji wojskowej.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz