Program telewizyjny dla historyków (14-20 lutego 2011)


Nie macie pojęcia, jak ciężko było mi przygotować niniejszy Program TV, gdyż cały dzień dziś odchorowuję wczorajszy remis Barcelony (poprawi mi się na przykład, jak Real też dziś nie wygra). Tak więc wymęczone, ale są - propozycje tego, co możecie zobaczyć w telewizji w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek

08:00 - Discovery World - Detektywi na polu bitwy. Szarża angielskiej kawalerii

W latach 1853-1856 miała miejsce wojna krymska między siłami Rosji z jednej a Anglii, Francji i Turcji z drugiej strony. Niedaleko Sewastopola nastąpił samobójczy atak kawalerii angielskiej. Lord Lucan przez pomyłkę wysłał brygadę lekkiej kawalerii wprost na baterie rosyjskie.

13:00 - TVP Historia - Polskie bitwy. Bitwa pod Oliwą

Film dokumentalny. Brak informacji o programie.

14:30 - Discovery World - Piramidy, mumie i grobowce

Piramidy można zobaczyć w wielu rejonach świata. Wyglądają bardzo podobnie, ale nie wszystkie powstały tak samo. Piramidy budowano na Jawie, w Peru, w Chinach, a nawet w Iraku.

15:00 - Viasat History - Wielka wojna w Dolomitach

Bitwa o zdobycie góry Lagazuoi w sercu włoskich Dolomitów była jedną z najbardziej niezwykłych kampanii wojskowych I wojny światowej. Prowadzona przez dwa lata kampania pokazana jest w programie oczami dwóch młodych żołnierzy walczących po przeciwnych stronach - Fedele, po stronie Austo-Węgier i Luigi po stronie Włoch. W oparciu o ich pamiętniki i listy program opowiada o codziennych zmaganiach żołnierzy, ich strachu oraz fizycznym wyczerpaniu podczas prowadzonej w Dolomitach akcji wojskowej.

15:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa o Ardeny: Szturm KG Joachima Peipera

6. Dywizja Pancerna SS odegrała ogromną rolę w odbywającej się w grudniu 1944 roku ofensywie w Ardenach, zwanej też przez Anglików bitwą o wybrzuszenie, ostatniej tak dużej kontrofensywy wojsk niemieckich. Pomimo że ofensywa zakończyła się klęską, początkowo zaskoczyła aliantów i zmusiła do zaangażowania sporych sił do jej powstrzymania. Program przedstawia, w jaki sposób, w obliczu tego ataku, broniły swojej linii amerykańskie wojska pancerne.

16:30 - Discovery World - Detektywi na polu bitwy. Mroczna tajemnica Agincourt

Śmierć Henryka IV i objęcie tronu przez jego syna Henryka V obudziły w Anglikach marzenia o podboju Francji. Kraj, bogaty i prężnie rozwijający się, był gotowy na podjęcie walki z pogrążonym w chaosie przeciwnikiem. Uwieczniona przez Szekspira bitwa pod Agincourt w 1415 r. stanowiła esencję męstwa i ciężkiej walki. Znużona długim oblężeniem Harfleur armia Henryka V, stając do walki przeciwko trzykrotnie silniejszym siłom francuskim, pokonała wrogów.

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Operacja Blockbuster: Bitwa o przełęcz Hochwald

W lutym 1945 roku kanadyjskie wojska decydują się na przeprowadzenie jednej z najtrudniejszych akcji - sforsowania gęstych lasów Hochwaldu, wśród których kryły się potężne niemieckie fortyfikacje, oraz dokonania przeprawy przez Ren. Niemcy byli zdeterminowani, aby uniemożliwić aliantom wdarcie się do serca III Rzeszy. Po intensywnych i krwawych walkach, pod naporem przeważającej liczby pancernych oddziałów wojsk alianckich, zmuszeni zostali do wycofania się.

21:00 - TVP Historia - Tajna historia ZSRR, odc. 1: Pokój i wojna

Sprawa pokoju brzeskiego zmusza do rozważań o hipotezie sugerującej pracę Lenina dla niemieckiego wywiadu oraz jego tajemniczej podróży ze Szwajcarii do Rosji, gdzie poprowadził rewolucję. Widzowie będą mogli dowiedzieć się również, czy pokój brzeski był dla Lenina tylko manewrem pomocnym w walce z „wrogiem rewolucji”.

21:15 - TVP Historia - Tajna historia ZSRR, odc. 2: Gubernie zachodnie

Serial dokumentalny. Brak informacji o programie.

21:30 - Viasat History - Świadek: Z balkonu pokoju 306 - historia.org.pl poleca!

Przy pomocy zeznań Samuela Kylesa, który był świadkiem zamachu na Martina Luthera Kinga Juniora, program prowadzi śledztwo w jednej z najbardziej doniosłych spraw XX. wieku. 4 kwietnia 1968 roku Samuel ‚Billy’ Kyles stał obok dr Martina Luthera Kinga Juniora, na balkonie Motelu Lorraine w Memphis w amerykańskim stanie Tennessee i był naocznym świadkiem brutalnego zamachu na życie Kinga. Na podstawie zeznań Samuela Kylesa program przypomina o celach wizyty dr Martina Luthera Kinga Juniora w Tennessee i opowiada o ostatnich godzinach jego życia.

01:30 - TVP 2 - Chińska rewolucja kapitalistyczna, odc. 1

Film przedstawia historię Deng Xiaopinga, który związał życie z chińską partią komunistyczną. W czasie rządów Mao Tse Tunga został dowódcą armii i sekretarzem Komitetu Centralnego. W przeciwieństwie do Mao uważał jednak, że od postępowania zgodnie z ideologią ważniejsze jest dążenie do wzrostu gospodarczego. W ówczesnych Chinach brzmiało to jak herezja. Deng Xiaoping trzykrotnie został usunięty ze stanowiska i poniżony. Po śmierci Mao i odsunięciu jego zwolenników od władzy ogłosił epokę reform.

Wtorek

08:30 - Canal + Film - Olimpiada 40

W olimpijskim roku 1940 w obozie jenieckim przebywają Polacy, Francuzi, Anglicy, Belgowie i Norwegowie. Więźniowie wpadają na pomysł, by, wbrew regulaminowi, zorganizować igrzyska sportowe. Entuzjaści zawodów obmyślają sposoby zmodyfikowania konkurencji tak, aby mogły się odbyć w warunkach konspiracyjnych. Wyniszczeni morderczą pracą jeńcy rozgrywają zawody pod okiem oprawców. Tymczasem do stalagu przybywa Otto Schultz. Ma wprowadzić dyscyplinę i zwiększyć wydajność pracy. Wśród więźniów rozpoznaje Piotra - rywala z olimpiady w 1936 r.

11:35 - Kino Polska - Korczak

Rok 1939. Korczak w mundurze Wojska Polskiego pełni służbę na ulicach Warszawy. W stolicy powstaje getto. Sierociniec zostaje przeniesiony na jego teren. Opiekun dzieci odrzuca propozycję przejścia na stronę aryjską i zostaje ze swoimi podopiecznymi. Próbuje chronić ich przed makabryczną rzeczywistością. Organizuje zajęcia, bawi się z nimi. Pewnego dnia w sierocińcu pojawiają się Niemcy. Rozpoczyna się ewakuacja. Korczak wsiada wraz z dziećmi do wagonów, które odjeżdżają w kierunku Treblinki.

13:55 - Canal + - Dzieci Ireny Sendlerowej - „historia.org.pl” poleca!

Warszawa, rok 1941. Irena Sendlerowa mieszka z matką Janiną w okupowanym przez Niemców mieście. Przed wybuchem II wojny światowej pracowała w miejskim ośrodku pomocy społecznej. Teraz jest pielęgniarką kolumny sanitarnej i ma oficjalny wstęp do getta. Za każdym razem, gdy tam wchodzi, potajemnie wnosi ubrania, jedzenie i lekarstwa. Pewnego dnia żydowska kobieta prosi ją, aby wyprowadziła jej dziecko. Sendlerowa ratuje dziewczynkę. Ksiądz Godlewski sugeruje podjęcie szerszej akcji ratowania dzieci z warszawskiego getta.

16:30 - Discovery World - Detektywi na polu bitwy. Klęska na Gallipoli

Brytyjska i francuska flota została zdziesiątkowana i zmuszona do odwrotu przez artylerię turecką w bitwie o półwysep Gallipoli. Walka o Gallipoli, który strzeże dostępu do morza Marmara rozpoczęła się w 1915 r. Chociaż alianci dawali sobie radę z turecką artylerią, to ich statki zostały zdziesiątkowane przez miny rozrzucone wokół półwyspu. Dowództwo podjęło decyzję o desancie wojsk na ląd. W walkach, które trwały prawie rok, zginęło lub odniosło rany około 250 tys. żołnierzy brytyjskich i francuskich i prawie tyle samo tureckich.

18:00 - Viasat History - Szarlotta: Wielka księżna Luksemburga na wojnie

Niezwykła historia wielkiej księżnej Luksemburga, Szarlotty, która w czasie okupacji dodawała ducha swemu narodowi, przemawiając z wygnania do obywateli swego kraju za pośrednictwem radia.

20:10 - Ale Kino! - Urodzony 4 Lipca - „historia.org.pl” poleca!

Ron Kovic urodził się 4 lipca 1946 roku w dniu Święta Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Wychowywał się w katolickiej rodzinie przestrzegającej tradycyjnych amerykańskich wartości. Po ukończeniu szkoły dostał się na studia. Dobrowolnie zgłosił się do amerykańskiej armii walczącej w Wietnamie. Wyruszył na front, nie spodziewając się, że wojna okaleczy go fizycznie i psychicznie. Przykuty do wózka inwalidzkiego poddaje się rehabilitacji. Znajduje jednak w sobie siłę, by rozpocząć działalność pacyfistyczną.

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwy pancerne w Normandii

6 czerwca 1944 roku płynące w specjalnych amfibiach alianckie czołgi dobiły do brzegów plaży Juno na wybrzeżu północnej Francji. Niemieckiej obronie udało się zniszczyć część pojazdów. Wiele zatonęło po wpłynięciu na podwodne miny lub zapory przeciwdesantowe. Mimo tego alianckim oddziałom pancernym udało się przedrzeć w głąb lądu. Kierując się w stronę zajętych przez Niemców miast, natknęli się na oddziały pancerne wyposażone w czołgi typu Tygrys i Pantera. Pojazdy te uważane były za najlepsze czołgi II wojny światowej.

21:00 - Viasat History - Omaha: Plaża we krwi

Była to największa morsko - lądowa operacja militarna, która okazała się punktem zwrotnym II wojny światowej. Na plaży Omaha siły amerykańskie stawiły czoła wyjątkowo intensywnemu natarciu, w wyniku którego ucierpiało ponad 2000 żołnierzy. Na bazie ostatnich odkryć archeologicznych, wiedzy wojskowej i doświadczeń naocznego świadka program opowiada prawdziwą historię wydarzeń na plaży Omaha pamiętnego dnia II wojny światowej.

22:00 - Viasat History - Czarna zaraza

Panująca w XIV wieku czarna zaraza była epidemią o niespotykanej w dziejach ludzkości sile rażenia. W przeciągu trzech lat zgładziła ponad jedną trzecią populacji Europy. Ludzie uważali ją za zwiastun nadejścia końca świata. Według kronikarzy zniszczenie jakie siała przewyższało to z czasów biblijnego potopu.

Środa

09:00 - Discovery World - Nieznana historia Egiptu

Terry Jones z grupy Monty Pythona przenosi się w czasy starożytnego Egiptu, odkrywając tajemnice codziennego życia poddanych faraonów.

13:00 - Canal + Film - Trzy Królestwa

Chiny, rok 208 n.e. Żądny władzy kanclerz Cao Cao otrzymuje od cesarza z dynastii Han zgodę na wyprawę wojenną. Jej celem ma być zniszczenie dwóch wrogich, skłóconych armii. Jednej z nich przewodzi Liu Bei, drugiej Sun Quan. Cao Cao zaczyna wojnę od napaści na Liu Beia, zmuszając go do odwrotu. Po porażce strateg wodza, Zhuge Liang, sugeruje, by zwrócić się do trzeciego ze skłóconych królestw z propozycją sojuszu. Kontaktuje się z wojownikiem Sun Quana, Zhou Yu. Dwie, niegdyś wrogie armie łączą siły.

13:35 - Canal + - Che. Rewolucja - „historia.org.pl” poleca!

Rok 1955. Młody argentyński lekarz Ernesto Guevara poznaje w Meksyku Fidela Castro, zwolnionego z kubańskiego więzienia. Wysłuchuje jego planów obalenia dyktatorskich rządów Fulgencia Batisty i przyłącza się do jego organizacji „Ruchu 26 Lipca”. Rok później rewolucjoniści wypływają jachtem w stronę Kuby. Z 82 osób znajdujących się na pokładzie na wyspę dociera 12. Dowodzony przez Castro oddział rebeliantów organizuje armię partyzancką, która ma przejąć władzę na wyspie. Guevara staje się jednym z głównych bohaterów kubańskiej rewolty.

13:55 - Kino Polska - Wrota Europy

Zima, rok 1918. Młode siostry miłosierdzia wyruszają do położonego w pobliżu linii frontu szpitala polowego. Wybór traktują jako spełnienie patriotycznego obowiązku i zarazem jako romantyczną przygodę. Po dotarciu do lecznicy przez skutą lodem rzekę dziewczęta przekonują się, że przyjdzie im pracować w bardzo trudnych warunkach. Gdy rozpoczyna się ewakuacja lazaretu, w saniach nie starcza miejsca dla wszystkich chorych. Zosia, Hala i Irena podejmują decyzję o pozostaniu na miejscu. Z nadejściem bolszewików stają w obliczu ciężkiej próby.

18:00 - Viasat History - Ucieczka Ludwika XVI

Paryż, 21 czerwca 1791 roku. O 12. 30 król Francji Ludwik XVI ze swoją żoną Marią Antoniną i ich dziećmi podjęli próbę ucieczki z ogarniętego rewolucyjną gorączką Paryża. W przebraniu udało im się uciec z pałacu Tuileries, gdzie byli przetrzymywani, ale w Varennes zostali zaaresztowani i wrócili do Paryża. W rok później zarówno król jak i królowa zostali straceni przez ścięcie głowy na gilotynie.

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa pod Arracourt

We wrześniu 1944 roku oddziały pancerne 3. Armii USA pod dowództwem generała George’a Pattona uderzyły na niemieckie linie obrony w okolicach Arracourt. Trwająca 11 dni bitwa była jednym z większych starć czołgów podczas II wojny światowej. Niespodziewanie lepiej uzbrojeni Niemcy przegrali z aliantami, mającymi słabiej wyposażone oddziały pancerne.

21:00 - Viasat History - Bitwa nad Sommą

1 lipca 1916 roku miała miejsce bitwa nad Sommą, której pierwszy dzień był najtragiczniejszym dniem w historii działań wojennych, zginęło wówczas 20000 żołnierzy, większość w ciągu pierwszej godziny. Odważni i patriotyczni żołnierze, na ochotnika zgłosili się do wzięcia udziału w tej bitwie, a okazało się, że użyto ich jako armatniego mięsa w taktyce ustalonej przez ich wodzów i polityków. W oparciu wyłącznie o autentyczne wydarzenia i na przykładzie osobistych historii uczestników, program odtwarza dramatyczne wydarzenia tego dnia.

Czwartek

09:00 - Discovery World - Piramidy, mumie i grobowce

Historie budowniczych piramid - ludzi, dzięki którym te niezwykłe budowle mogły powstać. Sylwetka Imhotepa, budowniczego pierwszej egipskiej piramidy schodkowej oraz tajemnicza galeria sokołów.

13:00 - Viasat History - Wojna Hitlera z Ameryką

Megalomania Adolfa Hitlera nie znała granic. Od samego wybuchu wojny jego stratedzy skrupulatnie układali plany ataku na USA. Jednymi z najśmielszych elementów tych planów były zamiary wysłania do Ameryki szwadronów niemieckich samolotów bojowych, które miałyby uderzyć w manhattańskie drapacze chmur niczym żywe bomby. Do realizacji tego morderczego projektu jak wiemy doszło, ze wszystkimi katastrofalnymi, niszczycielskimi skutkami, ponad 50 lat później, na skutek pamiętnego ataku terrorystycznego 11 września.

14:00 - Viasat History - Lancaster na wojnie

W czasie kiedy nazistowskie imperium Hitlera rozrastało się w całej Europie, ciężkie bombowce Avro Lancaster były jednymi z najbardziej pomocnych narzędzi odwetu. Jego dokonania to m.in. bombardowanie Hamburga, a także zrzut żywności na terytoria okupowane, które uratowały życie tysiącom ludzi. Program zawiera starannie dobrane fragmenty programów archiwalnych i wywiady z byłymi członkami załogi.

16:30 - Viasat History - Wielcy brytyjscy dowódcy, odc. 1 - „historia.org.pl” poleca!

Znakomita seria historyczno-biograficzna opowiadająca o sześciu słynnych brytyjskich dowódcach. Te znane na całym świecie postaci, reprezentujące szereg okresów historycznych, odegrały ogromny wpływ na dzieje Wielkiej Brytanii. Prezenterem programu jest ekspert wojskowy i entuzjasta tematu major Gordon Corrigan, który stara się określić jakimi cechami powinien odznaczać się wybitny dowódca i poszukuje ich współczesnych analogii.

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa pod Kurskiem, odc. 1

W lecie 1943 roku Hitler rozpoczął ofensywę na froncie wschodnim. Trwające ponad półtora miesiąca starcia przeszły do historii jako największa bita pancerna II wojny światowej. Świetnie wyposażona niemiecka armia nie oparła się siłom Armii Czerwonej.

Piątek

19:00 - Viasat History - 1929: Wielki krach - „historia.org.pl” poleca!

W programie naoczni świadkowie największego krachu finansowego w historii opowiadają o wydarzeniach na nowojorskiej Wall Street w 1929 roku. W przeciągu sześciu strasznych dni października 1929 roku udziały na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych spadły o jedną trzecią. Przepadły ponad 25 biliony dolarów prywatnego kapitału. Następnie nastąpiło bankructwo tysięcy banków, które wchłonęły oszczędności wielu ludzi. Program opowiada historię światowego kryzysu finansowego, który oby się nigdy więcej nie powtórzył.

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa pod Kurskiem, odc. 2

W lecie 1943 roku Hitler rozpoczął ofensywę na froncie wschodnim. Trwające ponad półtora miesiąca starcia przeszły do historii jako największa bita pancerna II wojny światowej. Świetnie wyposażona niemiecka armia nie oparła się siłom Armii Czerwonej. W tym wydaniu: nacierające oddziały SS i kontratakująca armia sowiecka spotkały się w okolicy rosyjskiej wioski Prochorowka. Stoczyły tam największą bitwę pancerną w historii wojskowości.

Sobota

07:00 - Discovery World - Strefa Śmierci. Misja w Panamie

Amerykanin Kurt Muse, więziony w Panamie przez generała Noriegę, zginąłby, gdyby nie akcja przeprowadzona przez amerykańskie siły specjalne Delta Force.

15:00 - TVP Historia - Lista Sendlerowej

Film dokumentalny. Brak informacji o programie.

18:00 - Viasat History - Waleczni wodzowie, odc. 1 - „historia.org.pl” poleca!

Program skupia się na tym okresie 1793 roku, kiedy 24-letni oficer artylerii Napoleon Bonaparte wykazując się niesamowitym połączeniem politycznej przebiegłości, osobistej odwagi i wojskowego geniusza przepędził angielską flotę z Tulon, który to manewr utwierdził jego reputację i uratował rewolucję.

18:00 - Discovery World - Operacja Wisła

Film dokumentalny. Brak informacji o programie.

Niedziela

06:00 - Discovery World - Historia oręża. Legia cudzoziemska

Historia francuskiej, elitarnej jednostki bojowej, w której formalnie mogą służyć wyłącznie obywatele obcych państw.

07:00 - Discovery World - Strefa Śmierci. Inwazja na Grenadę

W październiku 1983 roku wojska amerykańskie dokonały inwazji na Grenadę w celu obalenia radykalnie lewicowego rządu i przywrócenia demokracji.

10:00 - Discovery World - Kobiety faraonowie

Tajemnice Kleopatry, Nefertari, Nefertiti oraz Hatszepsut, kobiet dzierżących władzę, przez 400 lat kształtujących historię starożytnego Egiptu.

16:00 - Discovery World - Broń bojowa. Wszystko o broni szturmowej

Film prezentuje techniki wojenne oraz różne rodzaje uzbrojenia: pistolety, karabiny, karabiny maszynowe, granatniki oraz wyrzutnie rakietowe.

20:00 - Viasat History - Hannibal: Wróg Rzymu - „historia.org.pl” poleca!

Był jednym z największych wodzów w historii, który zmienił oblicze zachodniego świata i przed którym ugięła kolana potęga Rzymu. Program prezentuje portret Hannibala w oparciu o wyniki najnowszych badań i przy użyciu komputerowych efektów specjalnych. Powodowany dumą, honorem i determinacją aby wypełnić wolę ojca zgromadził armię, w której skład weszło m.in. 37 słoni bojowych. Hannibal przekroczył Alpy i pokonał każdą zagradzającą mu drogę rzymską armię.

21:30 - Viasat History - Wielcy brytyjscy dowódcy, odc. 2

Znakomita seria historyczno-biograficzna opowiadająca o sześciu słynnych brytyjskich dowódcach. Te znane na całym świecie postaci, reprezentujące szereg okresów historycznych, odegrały ogromny wpływ na dzieje Wielkiej Brytanii. Prezenterem programu jest ekspert wojskowy i entuzjasta tematu major Gordon Corrigan, który stara się określić jakimi cechami powinien odznaczać się wybitny dowódca i poszukuje ich współczesnych analogii.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz