Wystawa: „Sól w srebrze zaklęta - z prywatnej kolekcji solniczek Andrzeja Kuleszy”


W Warszawie funkcjonuje jedyne w Polsce muzeum poświęcone historii tylko jednej dzielnicy miasta, Woli. Jest to Muzeum Woli, oddział Muzeum Historycznego m. st. Warszawy, powstałe w 1974 r., mieszczące się w neorenesansowym pałacyku przy ul. Srebrnej 12.

Muzeum WoliMuzeum Woli niemalże od początku swej działalności utrzymuje kontakty z prywatnymi kolekcjonerami. Owocem takiej współpracy jest stała wystawa w Muzeum pt. „Zbiór Platerów Warszawskich im. Anieli i Tadeusza Wysiadeckich”. Tadeusz Wysiadecki na mocy testamentu w r. 1994 przekazał Muzeum swój zbiór platerów. Wśród nich znajdują się również wyroby wolskich fabryk.

W placówce organizowane są również wystawy czasowe prezentujące szerszej publiczności prywatne zbiory. W przeciągu roku gości już druga wystawa tego typu w Muzeum. Poprzednia, „Skarby serwantki – z kolekcji Walentego Królikowskiego„, prezentowała przedmioty wyprodukowane przez jedną z najsłynniejszych XIX-wiecznych firm: ”Norblin, Bracia Buch i Teodor Werner”. Zwiedzający mogli zobaczyć przedmioty wyprodukowane przez tę firmę od lat 70. XIX w. aż do okresu międzywojennego.

Obecnie w Muzeum Woli możemy obejrzeć wystawę pt. „Sól w srebrze zaklęta - z prywatnej kolekcji solniczek Andrzeja J. Kuleszy.„ W dwóch salach wystawowych prezentowane są solniczki z XIX i pocz. XX w. Zwiedzający widzi przedmioty zupełnie nieprzypominające dzisiejsze solniczki. Wykonane ze srebra, pozłacane, rozmaitych kształtów i rozmiarów- prawdziwe dzieła sztuki. Na wystawie znajduje się również akcent ”wolski”- solniczki wyprodukowane przez fabrykę Norblina. Znajdują się tam również wyroby wielu innych warszawskich złotników, np.: Karola Filipa Malcza czy Karola Jerzego Lilpopa. Andrzej J. Kulesza ma w swojej kolekcji również solniczki z Niemiec, Japonii, Chin, które także znajdują się na wystawie.

Wystawa została objęta honorowym patronatem prezydenta miasta stołecznego Warszawy.

Na wystawie nie mogło oczywiście zabraknąć soli w postaci różnokolorowych brył. Oko cieszą także niesamowite zdjęcia wnętrz kopalń soli.

Komisarzem wystawy jest dr Ewa Wieruch - Jankowska. W muzealnym sklepiku można nabyć katalog wystawy w cenie 25 zł.

Wystawę można zwiedzać w Muzeum Woli przy ul. Srebrnej 12 w Warszawie od 12 lutego do 17 kwietnia 2011 r.

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: muzeum nieczynne
Wtorek: 11.00-18.00
Środa: 10.00-15.30
Czwartek: 11.00-18.00
Piątek: 10.00-15.30
Sobota: 10.00-16.00
Niedziela: 10.00-16.00

Cena biletów: normalny - 3.50 zł., ulgowy - 2.50 zł., grupowy - 3 zł.

W czwartki zwiedzający przyjmowani są bezpłatnie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz