Program telewizyjny dla historyków (21-27 lutego 2011)


Źle się dzieje w państwie duńskim. Real wygrywa w lidze, Barca przegrywa w Lidze Mistrzów. A na dodatek Juventus właśnie gra w 10. Mam nadzieję, że jakoś to razem ze mną przebolejecie i zapoznacie się z propozycjami związanymi z historią, które możecie obejrzeć w telewizji w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek

08:00 - Canal + - Pianista - „historia.org.pl” poleca!

Wrzesień 1939 r. Wojska niemieckie wkraczają do Warszawy. Polski pianista żydowskiego pochodzenia, 28-letni Władysław Szpilman, gra w Polskim Radio nokturn cis-moll Chopina. To ostatni dzień jego pracy. Okupanci wprowadzają restrykcyjne przepisy wobec żydowskiej ludności, a niebawem pół miliona warszawskich Żydów zostaje przesiedlonych do getta. Zaczynają się wywózki do obozów koncentracyjnych. Władysław cudem unika deportacji. W końcu ucieka z getta i ukrywa się w Warszawie. Po upadku powstania w jednym z domów znajduje go niemiecki oficer.

12:00 - Viasat History - Hannibal. Wróg Rzymu

Był jednym z największych wodzów w historii, który zmienił oblicze zachodniego świata i przed którym ugięła kolana potęga Rzymu. Program prezentuje portret Hannibala w oparciu o wyniki najnowszych badań i przy użyciu komputerowych efektów specjalnych. Powodowany dumą, honorem i determinacją aby wypełnić wolę ojca zgromadził armię, w której skład weszło m.in. 37 słoni bojowych. Hannibal przekroczył Alpy i pokonał każdą zagradzającą mu drogę rzymską armię.

14:30 - Discovery World - Piramidy, mumie i grobowce

Historie budowniczych piramid - ludzi, dzięki którym te niezwykłe budowle mogły powstać. Sylwetka Imhotepa, budowniczego pierwszej egipskiej piramidy schodkowej oraz tajemnicza galeria sokołów.

20:25 - TVP 1 - Wielki test z historii. Polskie zwycięstwa

Czwarta edycja testu poświęcona będzie polskim zwycięstwom - historii czterech bitew: pod Grunwaldem, pod Kłuszynem, Bitwie warszawskiej oraz bitwie o Anglię. Test będzie składał się z 24 pytań podzielonych na serie. Do każdego podane zostaną 4 odpowiedzi, z których tylko jedna będzie prawidłowa. Wielki test z historii to także zmagania artystów, dziennikarzy, polityków i sportowców. W poprzednich edycjach do rywalizacji stanęło ponad sto znanych osobistości życia publicznego.

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa o 73 Easting

Latem 1990 roku Saddam Husajn, w ciągu niespełna 36 godzin, zajął Kuwejt. W styczniu 1991 roku Amerykanie przystąpili do operacji „Pustynna Burza”. Najważniejsza była lądowa ofensywa z udziałem najnowocześniejszych wówczas amerykańskich czołgów M1A1 Abrams, która miała miejsce 26 lutego 1991 r. Wojna w Zatoce Perskiej pokazała przewagę technologiczną Amerykanów, posługujących się podczas starć najnowszą techniką nawigowania wśród pustynnych piasków, którą umożliwiał im sprzęt GPS.

21:00 - Viasat History - Podniebna walka z Czerwonym Baronem

Dwaj byli piloci RAF i Red Arrows odkrywają, jak wyglądały początki wojennych zmagań powietrznych podczas I wojny światowej. Dowiadują się, w jaki sposób w ciągu zaledwie czterech lat samoloty z niezbyt mocnych w konstrukcji maszyn latających przekształciły się w wojenne machiny znane do dziś. Przyglądają się także wszystkim aspektom współczesnej batalii powietrznej - od działań zwiadowczych po bombardowanie z dużych wysokości. Podczas programu piloci siądą za sterami replik samolotów z tamtych czasów.

22:20 - Kino Polska - Siedemnaście mgnień wiosny, odc. 1

Serial oparty na autentycznej historii działalności rosyjskiego szpiega pułkownika Isajewa w faszystowskich Niemczech pod koniec II wojny światowej. Isajew, alias Stirlitz, buduje misterną sieć dla udaremnienia rozmów wysokich rangą oficerów niemieckich z zachodnimi aliantami, mających na celu uniknięcie odpowiedzialności za zbrodnie wojenne.

Wtorek

08:30 - Canal + Film - Trzy królestwa - „historia.org.pl” poleca!

Chiny, rok 208 n.e. Żądny władzy kanclerz Cao Cao otrzymuje od cesarza z dynastii Han zgodę na wyprawę wojenną. Jej celem ma być zniszczenie dwóch wrogich, skłóconych armii. Jednej z nich przewodzi Liu Bei, drugiej Sun Quan. Cao Cao zaczyna wojnę od napaści na Liu Beia, zmuszając go do odwrotu. Po porażce strateg wodza, Zhuge Liang, sugeruje, by zwrócić się do trzeciego ze skłóconych królestw z propozycją sojuszu. Kontaktuje się z wojownikiem Sun Quana, Zhou Yu. Dwie, niegdyś wrogie armie łączą siły.

15:10 - Canal + - Olimpiada 40

Rok 1940. W obozie jenieckim przebywają Polacy, Francuzi, Anglicy, Belgowie i Norwegowie. Więźniowie wpadają na pomysł, by zorganizować igrzyska sportowe. Entuzjaści zawodów modyfikują zasady poszczególnych konkurencji tak, aby mogły się odbyć w warunkach obozowych. Tymczasem do stalagu przybywa Otto Schultz, który ma wprowadzić dyscyplinę i zwiększyć wydajność pracy. Wśród więźniów rozpoznaje Piotra - rywala podczas igrzysk olimpijskich w 1936 roku.

16:30 - Discovery World - Życie za murem, odc. 1

13 sierpnia 1961 r. berlińczycy obudzili się w podzielonym mieście. Brygady robotników, pilnowane przez uzbrojoną straż, wznosiły barierę z drutu kolczastego, która przecinała centrum miasta. Trzy dni później drut kolczasty zaczęto zastępować betonowymi cegłami. Mur przeciął miasto na dwie części. Jego obecność jednoznacznie wyrażała przesłanie: Zachód może ubolewać nad tym, co się dzieje za murem, ale nie będzie interweniował. Film ukazująca dzień powszedni po drugiej stronie muru poprzez pryzmat doświadczeń ludzi z tamtych lat.

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Wojna Jom Kippur

6 października 1973 r., w żydowskie święto Jom Kippur, sprzymierzone wojska Syrii i Egiptu zaatakowały Izrael. Na wyposażeniu agresorów, oprócz tysięcy żołnierzy piechoty i ogromnej liczby sztuk artylerii, znajdowało się blisko 1200 czołgów T-55 - nowoczesnych, mobilnych i niezawodnych. W programie próba odpowiedzi na pytanie: jak to się stało, że mimo zaskoczenia i krótkiego czasu na mobilizację, zaatakowanym z dwóch frontów i mającym zaledwie kilka czołgów Izraelczykom udało się odeprzeć atak.

21:00 - Viasat History - Szpiedzy, którzy wyszli z morza

Jesienią 1942 roku ataki niemieckich okrętów podwodnych przesunęły się daleko w głąb potężnej Rzeki Św. Wawrzyńca w Kanadzie, zatapiając 21 statków i zabijając ponad 250 osób. Niemcy osiągnęli swój cel. Ich operacja praktycznie spowodowała zamknięcie Rzeki Św. Wawrzyńca dla wszystkich kanadyjskich konwojów, zmierzających do Wielkiej Brytanii. Program opowiada mało znaną historię o szpiegach, którzy wylądowali na kanadyjskim wybrzeżu i tajemniczym lądowaniu lodzi podwodnej, które to wydarzenie przez ponad 35 lat okryte było tajemnicą.

04:05 - HBO - Władcy wojny

Chiny, połowa XIX wieku. Krajem Środka targają kolejne wojny, mieszkańcy zaczynają mieć dość rozlewu krwi, głodu i rządów skorumpowanej dynastii Quing. W centrum niepokojów znajduje się generał Pang, dowódca jednej z armii cesarzowej. Po doświadczeniu zdrady, w wyniku której zginęli jego ludzie, postanawia przyłączyć się do ukrywających się w górach bandytów. Tam poznaje Cao Er-Hu oraz Zhang Wen-Xianga. Mężczyźni zawierają braterstwo krwi, obiecując sobie dozgonną wierność.

Środa

09:00 - Discovery World - Nieznana historia Rzymu

Z charakterystycznym dla Monty Pythona poczuciem humoru Terry Jones odkrywa tajemnice Imperium Rzymskiego. Starożytny świat według Jonesa całkiem przypomina czasy współczesne.

13:30 - Canal + - Che. Boliwia - „historia.org.pl” poleca!

Rok 1965. Ernesto „Che” Guevara rezygnuje ze stanowiska w kubańskim rządzie. O decyzji informuje listownie Fidela Castro, po czym potajemnie udaje się do Boliwii, aby tam kontynuować walkę zbrojną. Wraz z kilkoma kubańskimi rewolucjonistami organizuje w górach oddział partyzancki i podejmuje kampanię przeciw miejscowej władzy. Odnosi sukcesy militarne, lecz musi zmierzyć się z niedostatkiem broni i żywności, pogarszającym się zdrowiem oraz konfliktami pomiędzy Kubańczykami i miejscową ludnością. Tymczasem nasilają się ataki wojsk rządowych.

16:30 - Discovery World - Życie za murem, odc. 2

13 sierpnia 1961 r. berlińczycy obudzili się w podzielonym mieście. Brygady robotników, pilnowane przez uzbrojoną straż, wznosiły barierę z drutu kolczastego, która przecinała centrum miasta. Trzy dni później drut kolczasty zaczęto zastępować betonowymi cegłami. Mur przeciął miasto na dwie części. Jego obecność jednoznacznie wyrażała przesłanie: Zachód może ubolewać nad tym, co się dzieje za murem, ale nie będzie interweniował. Film ukazująca dzień powszedni po drugiej stronie muru poprzez pryzmat doświadczeń ludzi z tamtych lat.

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwy pod El Alamein

W październiku 1942 roku pod El Alamein spotkały się po raz drugi niemieckie oddziały Afrika Korps pod dowództwem Erwina Rommla oraz angielskie wojska generała Bernarda Montgomery’ego. Trwające ponad dwa miesiące starcia były jedną z najważniejszych bitew II wojny światowej, dzięki której kampania państw Osi w Afryce została zahamowana. Angielskie oddziały wsparte były ponad 1000 sztuk broni pancernej, w tym kilkoma setkami amerykańskich czołgów typu Sherman i Grant. Odegrały one ogromną rolę w pokonaniu niemal pięciuset niemieckich czołgów.

21:00 - Viasat History - Ostatnia granica Rzymskiego Imperium, odc. 1

Wykorzystując najnowsze badania i odkrycia archeologiczne oraz przy użyciu efektów grafiki komputerowej serial przybliża proces inwazji i podbicia Brytanii przez Rzymian w 43 roku n. e. oraz panowania na tym obszarze przez niemal 400 lat. Wiele powiedziano już o kulturowym dziedzictwie Rzymu, tym razem jest to opowieść o jego władzy i potędze oraz o przyczynach użycia ich na tym terenie.

22:05 - TVP Historia - Legenda Grunwaldu

Film dokumentalny. Brak informacji o programie.

Czwartek

09:00 - Discovery World - Piramidy, mumie i grobowce

Piramidy można zobaczyć w wielu rejonach świata. Wyglądają bardzo podobnie, ale nie wszystkie powstały tak samo. Program przedstawia piramidy Egiptu, Nubii, Jawy i Peru.

16:30 - Discovery World - Życie za murem, odc. 3

13 sierpnia 1961 r. berlińczycy obudzili się w podzielonym mieście. Brygady robotników, pilnowane przez uzbrojoną straż, wznosiły barierę z drutu kolczastego, która przecinała centrum miasta. Trzy dni później drut kolczasty zaczęto zastępować betonowymi cegłami. Mur przeciął miasto na dwie części. Jego obecność jednoznacznie wyrażała przesłanie: Zachód może ubolewać nad tym, co się dzieje za murem, ale nie będzie interweniował. Film ukazująca dzień powszedni po drugiej stronie muru poprzez pryzmat doświadczeń ludzi z tamtych lat.

19:00 - Viasat History - Życie z wrogiem, odc. 1

Na podstawie materiałów prezentujących zarówno stronę okupanta jak i okupowanego, ten międzynarodowy serial dokumentalny prezentuje nowe spojrzenie na życie powojennych Niemiec. Opowiada o okresie alianckiej okupacji kraju po 1945 roku, do momentu utworzenia dwóch odrębnych republik niemieckich w 1949 roku - okresie który nie tylko ukształtował współczesne Niemcy ale także miał ogromny wpływ na losy całego świata.

20:00 - Viasat History - Podziemny Rzym - „historia.org.pl” poleca!

Rzesze turystów ściągają do tego miasta, aby podziwiać jego wspaniałe zabytki, ale to co uda im się zobaczyć to tylko kropla w morzu. Pod ulicami tętniącego życiem Rzymu znajduje się kolejne „wieczne miasto” ukryte tam od czasów rzymskiego imperium - pogrążone w podziemnym mroku domy, świątynie, drogi i akwedukty, wszystkie kryją w sobie niezwykłe tajemnice. Program opowiada historię pozornie tylko powszechnie znanego miasta, a grupa ekspertów złożona z archeologów i znawców urbanistyki odkrywa przed widzami jego najgłębsze tajemnice.

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa o Ardeny: Kontrofensywa w Bastogne

Grudzień 1944 roku, trwa niemiecka ofensywa w belgijskich Ardenach. Wojska III Rzeszy podejmują decyzję o ataku na miasteczko Bastogne, w którym stacjonowały amerykańskie wojska. W natarciu wzięły udział dwie niemieckie dywizje pancerne, które ostrzeliwały odcięte od zaopatrzenia oddziały alianckie, przez co straty w ludziach i ciężkim sprzęcie były coraz większe. Po kilku dniach obrony z odsieczą przybył 5. Batalion Dywizji Pancernej pułkownika Abramsa, który przebił się przez linię niemieckiej ofensywy.

22:50 - Kino Polska - Siedemnaście mgnień wiosny, odc. 2

Serial oparty na autentycznej historii działalności rosyjskiego szpiega pułkownika Isajewa w faszystowskich Niemczech pod koniec II wojny światowej. Isajew, alias Stirlitz, buduje misterną sieć dla udaremnienia rozmów wysokich rangą oficerów niemieckich z zachodnimi aliantami, mających na celu uniknięcie odpowiedzialności za zbrodnie wojenne.

Piątek

16:30 - Discovery World - Życie za murem, odc. 4

13 sierpnia 1961 r. berlińczycy obudzili się w podzielonym mieście. Brygady robotników, pilnowane przez uzbrojoną straż, wznosiły barierę z drutu kolczastego, która przecinała centrum miasta. Trzy dni później drut kolczasty zaczęto zastępować betonowymi cegłami. Mur przeciął miasto na dwie części. Jego obecność jednoznacznie wyrażała przesłanie: Zachód może ubolewać nad tym, co się dzieje za murem, ale nie będzie interweniował. Film ukazująca dzień powszedni po drugiej stronie muru poprzez pryzmat doświadczeń ludzi z tamtych lat.

19:00 - Viasat History - 42 sposoby na zabicie Hitlera - „historia.org.pl” poleca!

Odtajnione niedawno dokumenty i współczesna technika umożliwiają odtworzenie historycznych szczegółów 42 udokumentowanych prób zamachów na życie Adolfa Hitlera. Kim byli ludzie gotowi poświęcić własne życie w próbie uśmiercenia jednego z najbardziej znienawidzonych tyranów w historii, i w jaki sposób zamierzali tego dokonać?

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa o Ardeny: Szturm KG Joachima Peipera

6. Dywizja Pancerna SS odegrała ogromną rolę w odbywającej się w grudniu 1944 roku ofensywie w Ardenach, zwanej też przez Anglików bitwą o wybrzuszenie, ostatniej tak dużej kontrofensywy wojsk niemieckich. Pomimo że ofensywa zakończyła się klęską, początkowo zaskoczyła aliantów i zmusiła do zaangażowania sporych sił do jej powstrzymania. Program przedstawia, w jaki sposób, w obliczu tego ataku, broniły swojej linii amerykańskie wojska pancerne.

Sobota

11:00 - Discovery World - Broń bojowa. Wszystko o broni szturmowej

Film prezentuje techniki wojenne oraz różne rodzaje uzbrojenia: pistolety, karabiny, karabiny maszynowe, granatniki oraz wyrzutnie rakietowe.

17:00 - Viasat History - Cuda świata: Zapomniane chińskie miasto

Potężne, niemal nie do przebicia ściany otaczają starożytne miasto Xian - skąd brał swój początek Jedwabny Szlak wiodący z Chin do Europy. Zrobione z podstawowej warstwy ziemi, piaskowca i ryżowego ekstraktu i umocnione warstwą cegieł ściany wiją się wokół miasta na długości 13, 7 km. Poza tym, że stanową one niezwykłe osiągnięcie technologiczne, ściany są także uznawane za największy i najpełniejszy system obronny zachowany bez uszczerbku do dnia dzisiejszego. Twórcy programu wkraczają do miasta, aby przyjrzeć się osiągnięciom dynastii Ming.

19:00 - Viasat History - Życie z wrogiem, odc. 2

Na podstawie materiałów prezentujących zarówno stronę okupanta jak i okupowanego, ten międzynarodowy serial dokumentalny prezentuje nowe spojrzenie na życie powojennych Niemiec. Opowiada o okresie alianckiej okupacji kraju po 1945 roku, do momentu utworzenia dwóch odrębnych republik niemieckich w 1949 roku - okresie który nie tylko ukształtował współczesne Niemcy ale także miał ogromny wpływ na losy całego świata.

21:40 - Canal + Film - Wrogowie Publiczni - „historia.org.pl” poleca!

Stany Zjednoczone, rok 1933. John Dillinger, warunkowo zwolniony z więzienia po 9 latach pozbawienia wolności, uwalnia kilku więźniów z zakładu karnego w Michigan City w Indianie. Po pobycie na farmie zbiegowie - Harry „Pete” Pierpont, Homer van Meter i Ed Shouse, postanawiają przenieść się do Chicago. Tam razem z Dillingerem dokonują serii napadów na banki. Są nieuchwytni, a policja jest bezsilna. Dyrektor biura śledczego ogłasza Johna Dillingera „wrogiem publicznym nr 1”. Złapanie bandyty staje się głównym celem agenta Melvina Purvisa.

Niedziela

10:00 - Discovery World - Upadek starożytnego Egiptu

Cywilizacja starożytnego Egiptu trwała ponad 3500 lat. Przyczyny jej upadku były zagadką dla naukowców. Teraz pojawiła się teoria, że globalne ocieplenie mogło spowodować zagładę imperium.

15:00 - Discovery World - Operacja Wisła

Film dokumentalny. Brak informacji o programie.

16:00 - Discovery World - Broń bojowa. Obrona karabinami maszynowymi

Film prezentuje techniki wojenne oraz różne rodzaje uzbrojenia: pistolety, karabiny, karabiny maszynowe, granatniki oraz wyrzutnie rakietowe.

18:00 - Viasat History - Czyngis-Chan

Zawsze atakuj pierwszy i zawsze się mścij - takiego postępowania Czyngis-Chan nauczył się jeszcze jako dziecko zamordowanego ojca. Dorastał w ubóstwie, wśród dzikich mongolskich stepów. Udało mu się jednak wybić wysoko, na pozycję wielkiego Chana. Opisuje się go często jako psychopatę, który zabił własnego brata i wydał wyrok śmierci na swego najlepszego przyjaciela. W programie zaprezentowane zostaną fakty, które pomogą odpowiedzieć pytania, czy portret wielkiego Chana jako bezwzględnego, brutalnego mordercy, jest prawdziwy.

19:00 - Viasat History - Noc Kryształowa

Wydarzenia „nocy kryształowej” - pogromu Żydów niemieckich w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku, zorganizowanego przez hitlerowców na całym obszarze Niemiec, uznawanego przez historyków za początek Holocaustu. Setki synagog stanęło w ogniu, ponad 7 000 żydowskich sklepów i firm zostało zniszczonych i ponad 90 Żydów zamordowanych. Około 26 000 mężczyzn pochodzenia żydowskiego zostało wywiezionych do obozów koncentracyjnych, jakoby dla ich własnego bezpieczeństwa, a tam traktowanych z wyjątkowym okrucieństwem.

22:00 - Ale Kino! - Gladiator - „historia.org.pl” poleca!

Umierający cesarz Marek Aureliusz chce uczynić generała Maksimusa następcą. Nie podoba się to prawowitemu dziedzicowi Kommodusowi, który postanawia pozbyć się rywala, skazując generała i jego rodzinę na zagładę. Maksimusowi cudem udaje się uciec. Jednak wojownik trafia do niewoli, gdzie zostaje wyszkolony na gladiatora. Powraca do Rzymu, by pomścić zamordowanych bliskich.

23:15 - Canal + - Bękarty Wojny - „historia.org.pl” poleca!

Sadystyczny pułkownik SS Hans Landa morduje ostatnią ukrywającą się w okolicy rodzinę Żydów. W tym samym czasie w USA porucznik Aldo Raine otrzymuje rozkaz sformowania specjalnej jednostki do walki z hitlerowcami. Są do niej rekrutowani wysoko wykwalifikowani żołnierze o żydowskich korzeniach, którzy mają za zadanie z jak największą pasją i żądzą zemsty dziesiątkować szeregi nazistowskich wojsk. Oddział, wykorzystując najokrutniejsze i najbardziej wyrafinowane metody, szybko staje się koszmarem Niemców, którzy nazywają ich „bękartami”.

03:00 - Ale Kino! - Urodzony 4 Lipca - „historia.org.pl” poleca!

Ron Kovic urodził się 4 lipca 1946 roku w dniu Święta Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Wychowywał się w katolickiej rodzinie przestrzegającej tradycyjnych amerykańskich wartości. Po ukończeniu szkoły dostał się na studia. Dobrowolnie zgłosił się do amerykańskiej armii walczącej w Wietnamie. Wyruszył na front, nie spodziewając się, że wojna okaleczy go fizycznie i psychicznie. Przykuty do wózka inwalidzkiego poddaje się rehabilitacji. Znajduje jednak w sobie siłę, by rozpocząć działalność pacyfistyczną.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz