Bitwa o Poznań 2011


W niedzielę, 20 lutego 2011 roku odbyło się arcyciekawe widowisko historyczne upamiętniające wydarzenia sprzed 66 lat, kiedy to miała miejsce bitwa wojsk radzieckich z wojskami hitlerowskimi.

23 lutego 1945 roku zakończyły się krwawe boje o Festung Posen. Tego bowiem dnia zdobyty został przez Armię Czerwoną ostatni, silny punkt niemieckiego oporu - Cytadela w Poznaniu.

Właśnie w celu upamiętnienia owego wydarzenia miała miejsce IV już „Bitwa o Poznań”. Obchody rozpoczęły się około godziny 10.00 kiedy to otwarto dla szerokiej publiczności wystawę sprzętu i uzbrojenia grup rekonstrukcji historycznej biorących udział w rekonstrukcji bitwy. Nie zapomniano również o głodnych i spragnionych, bowiem wojskowa kuchnia polowa serwowała gorącą grochówkę, która zziębniętych i zmarzniętych widzów i rekonstruktorów pokrzepiała przed zasadniczymi wydarzeniami.

Następnie, w południe złożono hołd poległym pod Pomnikiem Bohaterów i przystąpiono do przygotowań do bitwy. Około godziny 13.00, na terenie Parku Cytadela, w sąsiedztwie Muzeum Uzbrojenia, zaprezentowana została potyczka wojsk rosyjskich i niemieckich. W inscenizacji bitwy wzięło udział około 130-150 rekonstruktorów z całej Polski oraz innych krajów europejskich. Organizatorzy informowali o 16 grupach rekonstrukcji historycznej biorących udział w tym wydarzeniu. Jak podał portal dobroni.pl udział wzięły m.in.:

- Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia
- Stowarzyszenie Die Freiwilligen
- WGMH Wiarus
- Stowarzyszenie GRH Festung Breslau
- Stowarzyszenie OSH Gryf
- GRH Kampfgruppe Adler
- SRH Nordland
- Ostrowska GRH
- Stowarzyszenie 3 Bastion Grolman
- Teatr Inscenizacji Historycznej przy Muzeum Wału Pomorskiego
- WSH Historica
- Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym
- KŻRLOK Commando
- SRH Oka
- GRH Żelazny Orzeł
- Reichshof 1944
- GRH Salamandra
- WGMH Wiarus
- Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 7 Pułku Strzelców Konnych
- GRH 8 Pułku Piechoty Legionów
- Stowarzyszenie PGRH Warta

W tym roku roku inscenizacja była o wiele większą i bardziej efektowną niż w latach ubiegłych. Rekonstruktorom zapewniono dużo lepszy teren, przez co również same walki wyglądały o wiele bardziej interesująco. Z niecierpliwością wyglądamy jubileuszowej V edycji tego widowiska.

Poniżej link do krótkiego filmu z inscenizacji batalii (Źródło: Głos Wielkopolski, Głos TV)

Bitwa o Poznań 2011

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz